کد خبر: ۵۲۷۸۱۱
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
فرانسه قصد دارد آمریکا را تحت فشار بگذارد تا برای شرکت‌های فرانسوی فعال در ایران معافیت‌ قائل شود
اعمال تعرفه‌های جدید بر خشم اتحادیه اروپا بیش از گذشته افزوده است زیرا بروکسل پیش از این نیز به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران که شرکت‌های این اتحادیه را از همکاری تجاری با ایران باز می‌داشت، دچار مشکل شده بود.
آفتاب‌‌نیوز :
استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در نشست وزرای دارایی هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «جی۷» که در کانادا برگزار شد، در انزوا قرار گرفت.

به گزارش آفتاب‌نیوز، این خبر روز جمعه از سوی برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه اعلام شد. او گفت که دلیل انزوای آمریکا، اعمال تعرفه‌های جدید تجاری از سوی واشنگتن در قبال متحدانش است.

تشدید جنگ تجاری آمریکا با اروپا/ انزوای آمریکا در نشست گروه ۷، گروه شش در آستانه تولد

ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه از آغاز اجرای فرمان جدید دونالد ترامپ مبنی بر افزایش ۲۵ درصدی تعرفه واردات فولاد و افزایش ۱۰ درصدی تعرفه واردات آلومینیوم از کانادا، اتحادیه اروپا و مکزیک خبر داد و تاکید کرد که به این ترتیب به سیاست اعطای معافیت به این کشورها برای همیشه پایان خواهد داد. فرمان افزایش تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم در ماه مارس توسط رئیس جمهوری آمریکا صادر شد اما اجرای آن تا اول ژوئن عقب افتاد.

وزیر دارایی فرانسه با اشاره به اینکه تصمیم آمریکا برای افزایش تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم «از نظر قانونی نپذیرفتنی، از نظر سیاسی غیرمنصفانه و از نظر اقتصادی خطرناک است» گفت: «متاسفانه هم اکنون یک "جی ۶" داریم، به همراه عضو هفتمی که آمریکاست و به تنهایی مقابل همه ایستاده و همه را در معرض بی‌ثباتی اقتصادی قرار داده است.»

آقای لومر اعلام کرد که هدف از انزوای آمریکا در این نشست، «سر عقل آوردن» آمریکایی‌ها بوده است. او افزود که دولت آمریکا تا کنون هیچ «دلیل قانع‌ کننده‌ای» برای توجیه اعمال تعرفه‌های جدید ارائه نکرده است.

اعمال تعرفه‌های جدید بر خشم اتحادیه اروپا بیش از گذشته افزوده است زیرا بروکسل پیش از این نیز به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران که شرکت‌های این اتحادیه را از همکاری تجاری با ایران باز می‌داشت، دچار مشکل شده بود.

وزیر دارایی فرانسه همچنین روز جمعه اعلام کرد که فرانسه قصد دارد استیون منوچین را تحت فشار بگذارد تا برای شرکت‌های فرانسوی معافیت‌های خاصی قائل شود؛ تا این شرکت‌ها بتوانند به همکاری‌های خود با ایران ادامه دهند. او اعلام نکرد که مشخصا به دنبال کسب معافیت از آمریکا برای کدام شرکت‌های فرانسوی است.

ترامپ نشست گروه هفت را ترک می‌کند؛ گروه شش در آستانه تولد

گروه هفت در آستانه چهل و سه سالگی با یکی از جدی‌ترین تنش‌های داخلی خود مواجه شده و احتمال انشقاق در آن به اوج خود رسیده است.

در حالی که سران شش کشور صنعتی و ثروتمند جهان در تدارک هستند تا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را به جهت نقض قواعد تجارت آزاد میان کشورهای عصو این گروه، تحت فشار قرار دهند، ترامپ ضمن آغاز حملات توئیتری خود به منتقدانش اعلام کرده که روز شنبه و پیش از اتمام این نشست، کانادا را به مقصد سنگاپور ترک خواهد کرد تا در مراسم دیدار با رهبر کره شمالی شرکت کند.

نشست سران گروه هفت در کبک کانادا اولین فرصت انتقاد جدی از تصمیم هفته گذشته دونالد ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، اتحادیه اروپا و مکزیک به ایالات متحده به شمار می‌رود.

هر چند اتحادیه اروپا پیشتر و در اعتراض به تعرفه‌های وضع شده از سوی آقای ترامپ، شکایتی را علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی طرح کرده‌اند ولی سران کشورهای عضو این اتحادیه ابایی از تهدید آمریکا به اقدام تلافی جویانه ندارند.

در همین حال، رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر کانادا در پایان دیدار روز پنجشنبه خود بر مواضع مشترک دو کشور در به چالش کشیدن مواضع تجاری آقای ترامپ در جریان نشست روز جمعه گروه هفت تاکید کردند.

امانوئل ماکرون و جاستین ترودو تاکید کردند که باید جبهه واحدی میان شش عضو دیگر گروه هفت در مقابل آمریکا شکل گیرد.

اما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پیش از حضور در این نشست با انتشار سه توئیت پیاپی رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر کانادای میزبان را به باد انتقاد گرفت.

در توئیت نخست آقای ترامپ نوشت: « لطفا به نخست وزیر ترودو و رئیس جمهور ماکرون بگویید آنها تعرفه سنگینی علیه آمریکا وضع کرده و موانع غیرپولی ایجاد کرده‌اند. مازاد تجاری اتحادیه اروپا با آمریکا ۱۵۱ میلیارد دلار است و کانادا، کشاورزان ما و دیگران را کنار زده است. منتظر دیدار فردا باشید.»

دونالد ترامپ در دومین توییت خود هم افزود: «نخست وزیر ترودو بسیار خشمگین شده و روابطی که آمریکا و کانادا سالیان سال داشته‌اند و بسیاری از چیزهای دیگر را زیر سوال برده است... اما به این واقعیت توجه نکرده که علیه محصولات لبنی ما تعرفه ۳۰۰ درصدی وضع کرده است - به کشاورزان ما آسیب زده و کشاورزی ما را کشته است!»

آقای ترامپ در سومین توئیت خود هم این بحث را مطرح کرده است: «چرا اتحادیه اروپا و کانادا به مردم اطلاع نمی‌دهند که سال‌هاست تعرفه‌های تجاری سنگین و موانع تجاری غیرمالی را علیه ایالات متحده اعمال کرده اند. کاملا غیرعادلانه علیه کشاورزان، کارگران و شرکت‌های ما. تعرفه‌ها و موانع خود را کاهش دهید یا این که ما خود را بیشتر با شما هماهنگ می‌کنیم!»

در مقابل امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت که بحث ما با آقای ترامپ این نیست که از او بخواهیم در تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد تجدیدنظر کند بلکه می خواهیم او متوجه شود که جنگ تجاری نتیجه خوبی برای هیچکس ندارد.

آقای ماکرون افزود که قابل درک است که آقای ترامپ در تلاش برای تحقق وعده های انتخاباتی خود است و نسبت به انتقاد هم حساس شده است ولی ما هم اتحاد خود را حفظ خواهیم کرد و در صورت لزوم گروه جدیدی با سایر اعضاء تشکیل خواهیم داد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم که هدف توئیت آقای ترامپ قرار گرفته، گفته است که من در مواجهه با ایشان جانب ادب را نگه داشته ام و می‌دارم و به ایشان احترام می‌گذارم ولی ما در برابر دفاع از ارزش‌ها و منافع ملی خود بسیار محکم بوده و خواهیم بود.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز پیش از آغاز نشست گروه هفت تاکید کرد که اتحادیه اروپا حتما پاسخ قاطع، مناسب و قانونی به محدودیت‌های تجاری وضع شده از سوی آمریکا واکنش نشان خواهد داد. خانم می همچنین اعلام کرد که قصد هیچ دیدار دوجانبه‌ای را با آقای ترامپ ندارد.

به نوشته یورونیوز، با توجه به رویکرد انتقادی آقای ترامپ نسبت به نشست امسال سران گروه هفت، پیشتر رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر کانادا نیز یادآور شده بودند که امکان انتشار یک بیانیه نهایی که حاوی تمام موارد لازم و مورد تایید تمام اعضاء باشد ممکن نیست و بنابر اعلام روز پنجشنبه آنها در پایان نشست روز شنبه احتمالا دو بیانیه منتشر می‌شود تا مواضع مشترک شش کشور منتقد آمریکا در خصوص مسايل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست به طور کامل لحاظ شود.

اقدامی که آن را باید سرآغاز شکل گیری گروه شش کشور صنعتی ثروتمند جهان دانست، گروهی به گفته آقای ماکرون بازاری بزرگ‌تر از آمریکا دارند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین