کد خبر: ۵۳۳۷۲۶
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۲
هورمون استرس ، کورتیزول دشمن شماره ی یک سلامت عمومی است, استفاده از برخی واژه ها در طول روز باعث افزایش هورمون استرس میشود.
آفتاب‌‌نیوز :
کورتیزول یکی از هورمون های بدن است که توسط غده آدرنال یا فوق کلیه ترشح می شود. ترشح کورتیزول در جریان واکنش بدن به استرس، در سطح بالایی صورت می گیرد و نیز به دلیل آن که کورتیزول مسئول چند تغییر مربوط به استرس در بدن است به آن «هورمون استرس» گفته می شود.

خیلی مراقب باشید! خیلی زیاد... چون کلمه بعدی که شما به زبان می آورید می تواند تعیین کننده بقیه روز شما باشد.

پزشکان در دانشگاه توماس جفرسون بر این باورند لغاتی که افراد انتخاب می کنند می تواند بیش از آن چیزی که ما فکر می کنیم بر روی زندگی شان تاثیر بگذارند. تا به حال به این فکر کرده اید کلماتی مانند "من نمی توانم " ، "من نخواهم توانست" و "این واقعا سخت است" چقدر می توانند مضر باشند؟

استفاده بیش از حد از چنین واژه هایی می تواند ذهن و مغز شما را در مسیر اشتباهی کاملا تغییر دهد و دلایلش هم به این ترتیب است؛

واژه های مثبت بخش قدامی مغز را قدرت می بخشند

دکتر اندرو نیوبرگ و مارک روبرت والدمن، نگارنده کتاب تغییر زندگی به نام "کلمات می توانند ذهن شما را تغییر دهند" اینطور می نویسند:صرفا یک کلمه این قدرت را دارد که روی ژن تنظیم استرس روح و جسم تاثیر بگذارد.

در همین راستا با استفاده از لغات مثبت در زندگی روزانه مان در واقع باعث می شویم قسمت قدامی مغز با این واژه ها ورزش کند و تاثیرگذارتر باشد.

با تحریک فعالیت لوب فرونتال یا همان بخش قدامی مغز در حقیقت قسمتی از مغز را توسعه می دهید که مسئول گفتار واژه های درست و تفکیک آنها از نادرست هاست. و همچنین شما با توسعه این قسمت در واقع توانایی نادیده گرفتن پاسخ های اجتماعی غیر قابل قبول را بسط می دهید. در نتیجه استفاده متعدد از واژه های مثبت، قدرت کنترل زندگی و انتخاب هایتان را در دست خواهید گرفت.

کلمات منفی هورمون استرس را افزایش می دهند

حالا فکر می کنید چه اتفاقی می افتد اگر ما هورمون استرس ، کورتیزول دشمن شماره ی یک سلامت عمومی است, استفاده از برخی واژه ها در طول روز باعث افزایش هورمون استرس میشود. از حد از واژه های منفی استفاده کنیم؟ استفاده از کلمات منفی ، واکنش ترس را در ما فعال می کند که در نتیجه میزان هورمون استرس هم بالا می رود که برای این حالت آمیگدال (یک ساختار کوچک در مغز که مسئول کنترل احساسات شدید از جمله ترس ، خشم ، عشق و شادی و غیره است) مسئول است.

هر چقدر منفی بافی در یک فرد بیشتر باشد ، چه بخواهد و چه نخواهد هورمون های استرس بیشتری را در بدن خود فعال و روان می کند.

البته ممکن است این درست باشد که کمی استرس می تواند برای بدن ما خوب باشد اما مقدار بیش از حد استرس این توانایی را دارد که چه به لحاظ روحی و چه جسمی مشکلات عدیده ای برایمان ایجاد کند.

تغییر نگاه به خود و دیگران

پزشکان همچنین نکته دیگری را درباره استفاده از زبان مثبت در زندگی اضافه می کنند مبنی بر اینکه به کار بردن کلمات مثبت کارکرد لوب آهیانه ای را نیز در ساختمان مغز تغییر می دهد، این قسمت مسئول دید ما نسبت به خودمان و دیگران است. مادامیکه دید مثبتی نسبت به خودمان داشته باشیم و البته در عین حال از واژه های مثبت در گفتارمان استفاده کنیم یاد می گیریم که در دیگران هم خوبی ها را ببینیم.

یک تصویر منفی نسبت به خودمان که از دل یک زبان منفی بیرون می آید تمام وجود ما را با شک و تردید انباشته خواهد کرد و سبب می شود در رفتارمان با دیگران هم همین نگاه را داشته باشیم و خب در نتیجه رفتار اجتماعی مان تحت تاثیر چنین واقعه ای قرار می گیرد.

آزمایش ها و تحقیقات

تحقیقات متعددی انجام شد تا صحت این ماجرا تائید شود که آیا استفاده از کلماتی با بار مثبت می تواند در پروسه افکار و اذهان ما تغییرات قابل قبولی ایجاد کند. در یکی از این تحقیقات از بزرگسالان بین ۳۵ تا ۵۴ سال خواسته شد برای سه ماه آینده هر روز سه موضوع را که آنها را خوشحال تر می کند یادداشت کنند و توضیح بدهند که چرا این سه مورد را انتخاب کرده اند.

در نتیجه این تحقیقات سه ماهه مشخص شد این دسته از بزرگسالان بیشتر خوشحال و کمتر افسرده هستند.

اما آنچه که این تحقیق ثابت می کند این است که ما این ظرفیت را داریم تا با تمرکز کردن بر روی آنچه که باعث خوشحالی مان می شود بیشتر به آدم مثبتی تبدیل شویم تا اینکه بخواهیم صرفا بر روی اتفاقات ناخوشایند متمرکز شویم.

منبع: بهداشت نیوز

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین