کد خبر: ۵۴۷۷۱۵
تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
متاسفانه در كشور ما، سياست‌زدگي شديد باعث تحت‌تاثير قرار گرفتن بسياري از مسائل شده است. هيچ‌كس نمي‌گويد نمره FATF نمره كامل و 100 دارد اما اينكه بگوييم نمره آن صفر است نيز قابل‌قبول و منطقي نبوده و ظلمي است به ملت.
آفتاب‌‌نیوز :
غلامعلی جعفرزاده ايمن‌آبادی نماینده مردم رشت و نايب‌ رييس اول فراكسيون مستقلين ولايي گفت: نپيوستن به FATF دست همه دوستان‌مان‌ را مي‌بندد.

نماینده رشت گفتگویی داشته که در ادامه می خوانید:

نظرتان درباره پيوستن به FATF چيست؟

متاسفانه در كشور ما، سياست‌زدگي شديد باعث تحت‌تاثير قرار گرفتن بسياري از مسائل شده است. هيچ‌كس نمي‌گويد نمره FATF نمره كامل و 100 دارد اما اينكه بگوييم نمره آن صفر است نيز قابل‌قبول و منطقي نبوده و ظلمي است به ملت. به هر حال اين گروه ويژه اقدام مالي با عنوان FATF يك فرصت است و بايد دقت داشته باشيم كه ما هم‌اكنون در وضعيت جنگ اقتصادي قرار داريم. ما بايد در موقعيت جنگ، استراتژي‌هايي متناسب با شرايط اتخاذ كنيم.

ما تجربه جنگ تحميلي را پشت‌سر داريم. آيا وقتي در آن زمان، رزمندگان ما روي سيم‌خاردار مي‌خوابيدند كه هم‌رزمان‌شان از روي بدن‌شان عبور كنند و به خط دشمن بزنند، كاري منطقي عقلاني بود؟! بله! اين كار با نگاه امروزي كاري درست نبوده و عقلاني نيست اما با شرايط آن زمان، عقلاني و درست بوده است. 
امروز نيز در شرايط جنگ اقتصادي هستيم و بايد تن به بعضي اقدامات و تصميمات خاص بدهيم و در مواقعي، انتحاري عمل كنيم. فراموش نكنيد كه اگر امروز به FATF نپيونديم، دست تمامي دوستان‌مان را براي همكاري مي‌بنديم. ما مشكلي با كليات FATF نداريم. 
بلكه در مورد يكي، دو بند از اين توافق ملاحظاتي داريم. اما اين ملاحظات قرار نيست مانع از پيوستن به FATF و رد كل آن باشد. ما به‌راحتي و به شكل قانوني مي‌توانيم اين موارد خاص را محفوظ و مشروط كنيم و با حق‌‌الشرط به آن بپيونديم. هم‌اكنون 27 كشور عضو FATF در شرايطي مشابه قرار دارند و براي خود حق‌شرط قائل شده‌اند.

اين استدلال بارها و بارها مطرح شده اما مخالفان همچنان بر نظر خود اصرار دارند و به شيوه‌هاي مختلف اين مخالفت را اعلام مي‌كنند. علت چيست؟

واقعا نمي‌دانيم. متاسفانه هجمه‌هاي سنگين عليه مجلس و نمايندگان صورت مي‌گيرد كه با هيچ اصولي سازگار نيست و بار ديگر نيز اين اقدامات از سر گرفته شده است. همين روز دوشنبه و پيش از برگزاري نشست ديروز، پيامك‌هاي بسياري براي بنده ارسال شد و كارهايم را مختل كرد. متاسفانه بعضي از اين پيامك‌ها با تهديد، توهين و نگاهي تحقيرآميز ارسال مي‌شود و طوري رفتار مي‌كنند كه انگار نمايندگان همگي بي‌سواد هستند و هيچ دانشي نسبت به مسائل ندارند. من با اينكه موكلانم درباره تصميماتم در مجلس اظهارنظر كنند، هيچ مشكلي ندارم اما قرار نيست كسي به بنده و ساير نمايندگان توهين و ما را تحقير كند.

به نظر شما علت اين فضاسازي‌هاي منفي چيست؟ مثلا روزنامه كيهان، بحث FATF را به خون شهداي حادثه تروريستي اهواز ارتباط مي‌دهد.

اين رفتار، استفاده ابزاري از خون شهدا است. اين مساله FATF چه ارتباطي به خون شهدا داشته و دارد؟! ما به هيچ عنوان متوجه اين رفتار نمي‌شويم ولي بايد بگويم كه اين مسائل تاثيري در نظرمان درباره FATF نخواهد داشت. من با صراحت نظرم را گفته‌ام و خواهم گفت.

نظرتان چيست؟

همانطور كه بارها گفته‌ام، معتقدم كه FATF بايد امضا شود. رايم را هم به‌طور شفاف اعلام خواهم كرد. البته با محفوظ نگه داشتن بند 2 و مواردي كه ما درباره آن بحث داريم.

منبع: روزنامه اعتماد
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین