کد خبر: ۵۵۹۴۹۴
تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۵
یکی از راه‌های امیدوار کننده در تحقیقات اخیر چاقی، بررسی ویژگی‌های قابل توجه سوختن یک نوع خاص چربی، به نام "چربی قهوه‌ای"(brown fat) است.
آفتاب‌‌نیوز :
پژوهشگران "دانشگاه کمبریج"(University of Cambridge) در مطالعه اخیرشان یک مولکول مبتنی بر خون کشف کرده‌اند که نه تنها می‌تواند میزان چربی قهوه‌ای بدن را افزایش دهد بلکه می‌تواند پروسه‌های سوختن کالری را نیز فعال کند.

اکثر چربی بدن ما "چربی سفید"(white fat) است که سیستم ذخیره سازی کالری داخلی بدن ما را تشکیل می‌دهد. با این حال، ما همچنین نوع دیگری از بافت چربی را در بدن داریم که با عنوان چربی قهوه‌ای شناخته می‌شود.

این نوع چربی در میتوکندریا فراوان است و رگ‌های خونی زیادی نیز نسبت به چربی‌های سفید معمولی دارد و این باعث می‌شود که انرژی با سرعت فوق‌العاده بالا بسوزد.

"چربی قهوه‌ای" در تنظیم دمای بدن مهم است و هنگامیکه یک حیوان احساس سرما می‌کند، عملکرد این چربی باعث می‌شود دمای بدن او تغییر کرده و گرم شود. در انسان چربی قهوه‌ای فراوانی در نوزادان یافت می‌شود، اما تاکنون تصور می‌شد این چربی نیز همانند چربی سفید با بالا رفتن سن و پیر شدن ناپدید می‌شود.

در سال ۲۰۰۹ تحقیقات پژوهشگران نشان داد چربی قهوه‌ای نه تنها در افراد بالغ وجود دارد بلکه فعال هم است. این مطالعه سبب ایجاد تحولی عظیم در زمینه مطالعه چاقی بود. اکنون پژوهشگران به بررسی این مطالعات پرداخته‌اند.

"تونی ویدال پیگ"(Toni Vidal-Puig) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: تاکنون مطالعات بسیاری انجام شده است که طی آن پژوهشگران اعلام کرده‌اند مولکول‌هایی را یافته‌اند که باعث افزایش چربی قهوه‌ای در بدن می‌شوند، اما به سادگی افزایش چربی قهوه‌ای تنها راه درمان بیماران نیست زیرا برای این کار، این چربی باید بتواند مواد مغذی کافی دریافت کند و به آنها متصل شود.

اکنون "ویدال پیگ"(Vidal-Puig) و دیگر پژوهشگران دانشگاه کمبریج در حال کار بر روی یافتن راه‌هایی برای فعال کردن چربی قهوه ای هستند. در سال ۲۰۱۲ محققان یک مولکول به نام BMP۸b را کشف کردند. آزمایش بر روی موش‌ها نشان داد که این مولکول به طور موثری باعث ایجاد مکانیزم‌های سوختن چربی قهوه‌ای شده و زمانی که ژن BMP۸b از حیوانات حذف شد، چربی قهوه عمدتا از کار افتاد.

در این مطالعه پژوهشگران تحقیقاتی برای بررسی تاثیر افزایش سطح BMP۸b بر حجم و فعالیت چربی قهوه‌ای در موش‌ها انجام دادند. نتایج آزمایشات نشان داد که افزایش سطح BMP۸b در واقع باعث تبدیل چربی سفید به قهوه‌ای می‌شود، فرایندی که گاهی اوقات به عنوان "پایان دادن" یاد می‌شود. شاید مهم‌تر از همه، این بود که افزایش BPM۸b موجب افزایش حجم عروق خونی و فعالیت عصبی در چربی سفید می‌شود. این نشان می‌دهد که این مولکول نه تنها در تبدیل چربی سفید به قهوه‌ای موثر است، بلکه باعث ایجاد محیطی می‌شود که سلول‌ها به طور موثر باید انرژی بسوزانند.

"سام ویرتو"(Sam Virtue)، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: این همانند برداشتن یک موتور با حجم یک لیتر از خودرو و گذاشتن یک موتور با حجم دو لیتر در همان خودرو است. در این تئوری، خودرو باید سریع‌تر حرکت کند اما میزان سوخت رسانی آن کافی نخواهد بود بنابراین درست عمل نخواهد کرد. BMP۸b  در بدن حجم موتور را افزایش می‌دهد و همزمان سبب افزایش سوخت و ساز در بدن می‌شود.

به گزاش ایسنا و به نقل از گیزمگ، در این مرحله، این تکنیک تنها در موش‌ها اثبات شده است، بنابراین آزمایشات بیشتری برای درمان چاقی باید انجام شود. اما این فرضیه نیز امیدوار کننده است، زیرا BMP۸b در خون انسان یافت می شود که نشان می‌دهد می‌توان آن را برای تحریک فعالیت چربی قهوه‌ای دستکاری کرد. گام بعدی این تحقیق بررسی BMP۸b در انسان‌ها است.

این مطالعه "Nature Communications" منتشر شد.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین