کد خبر: ۶۰۲۰۴۲
تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴
با توجه به دلیل زمینه ای زرد شدن رنگ پا، علائم دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشند که از آن جمله می توان به خستگی، خارش، یا حساسیتی به دماهای سرد اشاره کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

دلایل مختلفی می توانند موجب زرد رنگ شدن پاها شوند که بیشتر آنها نگران کننده نیستند. از جمله دلایل شایع احتمالی بروز این شرایط می توان به بیماری زردی، کم خونی (آنمی) و پینه ها اشاره کرد.

به گزارش "مدیکال نیوز تودی"، افرادی که با زرد شدن پاهای خود مواجه هستند، ممکن است با بخش های ضخیم، مومی یا خشک پوست نیز مواجه باشند. در برخی موارد، تنها انگشتان یا کف پا زرد رنگ هستند و در موارد دیگر کل پا به این رنگ در می آید.

با توجه به دلیل زمینه ای زرد شدن رنگ پا، علائم دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشند که از آن جمله می توان به خستگی، خارش، یا حساسیت به دماهای سرد اشاره کرد. درمان زردی پاها به دلیل بروز این شرایط بستگی دارد.

در ادامه با برخی دلایل احتمالی زرد رنگ شدن پاها بیشتر آشنا می شویم.

بیماری زردی (یرقان)
بیماری زردی به واسطه زرد رنگ شدن پوست و بخش های سفید چشم تعریف می شود.

سطوح بیش از حد بیلی‌روبین در بدن که یک محصول زائد ناشی از تجزیه گلبول های قرمز خون است، دلیل زرد رنگ شدن پوست در این بیماری است.

افراد مبتلا به بیماری زردی ممکن است دارای پاهایی زرد رنگ باشند، اما زردی پوست در دیگر قسمت های بدن نیز وجود خواهد داشت.

همچنین، آنها ممکن است خارش پوست را تجربه کنند که گاهی اوقات می تواند شدید باشد.

بیماری زردی می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

- یک عفونت ویروسی، مانند هپاتیت های A، B یا C

- مصرف برخی داروها، مانند پنی سیلین، داروهای ضد بارداری خوراکی یا استروئیدهای آنابولیک

- مصرف برخی مکمل های گیاهی

- مشکلات کیسه صفرا

- نارسایی کبدی

درمان بیماری زردی شامل رسیدگی به دلیل زمینه ای آن می شود. افراد مبتلا به این شرایط برای بررسی دقیق شرایط و درمان باید به پزشک مراجعه کنند.

کم خونی
به گفته انجمن هماتولوژی آمریکا، پوست رنگ پریده یا زرد رنگ می تواند نشانه ای از کم خونی فقر آهن باشد.

از دیگر علائم این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- زبان دردناک یا صاف

- ناخن های شکننده

- سینه درد

- خستگی

- ریزش مو

- سردرد

- ضربان قلب سریع

- تنگی نفس

- ضعف

افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن معمولا نیازمند مصرف مکمل آهن برای افزایش سطوح این ماده معدنی در خون خود هستند. همچنین، آنها ممکن است به تغییرات غذایی دیگر نیاز داشته باشند.

اگر از دست دادن خون موجب سطوح پایین آهن است، استفاده از روش های درمان دیگر ممکن است ضروری باشد. به عنوان مثال، افرادی که دوره های قاعدگی سنگین را تجربه می کنند می توانند از فواید مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی یا روش های پزشکی دیگر بهره‌مند شوند.

پینه ها
پینه به ناحیه سخت و ضخیم از پوست گفته می شود و اغلب به صورت وصله های زرد رنگ، پوسته پوسته یا مومی ظاهر می شود. پینه ها در واکنش به فشار یا سایش روی پوست شکل می گیرند.

پینه ها معمولا روی پاها شکل می گیرند که استفاده از کفش های نامناسب یا ایستادن یا پیاده‌روی بیش از حد دلیل آن است.

پینه ها دلیلی برای نگرانی نیستند و به طور کلی نیازمند درمان خاصی نیستند.

با این وجود، اگر پینه ها به شرایطی آزار دهنده تبدیل شده اند می توان با مد نظر قرار دادن موارد زیر به بهبود آنها کمک کرد:

- استفاده از کفش های راحت و مناسب

- استفاده از کفی ها یا پدهای محافظ درون کفش

- نرم کردن پینه در آب گرم صابونی

- لایه برداری پوست ضخیم با یک سنگ پا

  • استفاده از داروهای از بین برنده پینه پا

 

  • بیماری رینود
    اگر تنها انگشتان و نه کل پا زرد رنگ به نظر می رسند، این تغییر رنگ ممکن است به واسطه بیماری رینود رخ داده باشد که به نام پدیده رینود نیز شناخته می شود.

بیماری رینود موجب احساس بی حسی و سرما در دماهای پایین یا در واکنش به استرس عاطفی در انگشتان پا می شود. همچنین، احتمال تجربه احساسات دیگر مانند سوزن سوزن شدن و تیر کشیدن وجود دارد.

درمان به شدت علائم و ابتلا به دیگر شرایط پزشکی بستگی دارد. افرادی که با علائم خفیف مواجه هستند می توانند با استفاده از دستکش و جوراب مناسب و همچنین کاهش استرس علائم را مدیریت کنند.

در مواردی که شدت علائم بیماری رینود بیشتر است ممکن است به مصرف دارو یا جراحی عصبی نیاز باشد.

مصرف بیش از حد زردچوبه
افراد بسیاری از زردچوبه به واسطه خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهاب آن استفاده می کنند. ماده فعال موجود در زردچوبه به نام کورکومین یک رنگدانه زرد و مسئول بیشتر خواص زردچوبه است.

نتایج یک مطالعه تغییر رنگ کف پاها به واسطه مصرف دوزهای بالا از ریشه زردچوبه را نشان داد. شرکت کننده حاضر در این مطالعه به مدت چهار ماه روزانه 500 میلی گرم ریشه زردچوبه مصرف می کرد. پس از توقف مصرف زردچوبه، علائم وی نیز بهبود یافتند.

استفاده موضعی از زردچوبه نیز می تواند به تغییر رنگ پوست منجر شود.

کاروتنمیا
کاروتنمیا (Carotenemia) به واسطه سطوح بالای کاروتنوئیدها در خون رخ می دهد. کاروتنوئیدها رنگدانه های زرد-قرمز موجود در میوه ها و سبزی ها هستند. بتا کاروتن شناخته شده‌ترین کاروتنوئید است که به طور طبیعی در مواد غذایی مانند هویج وجود دارد. بدن انسان بتا کاروتن را به ویتامین A تبدیل می کند.

در صورت مصرف متعادل کاروتنوئیدها، این رنگدانه ها از طریق ادرار، عرق و مدفوع از بدن دفع می شوند.

با این وجود، مصرف بیش از 30 میلی گرم در روز می تواند به زرد رنگ شدن پوست منجر شود که بیشتر کف پاها و کف دست ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

از جمله مواد غذایی سرشار از کاروتنوئیدها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سبزی های نارنجی مانند هویج، سیب زمینی شیرین و کدو حلوایی

- سبزی های سبز مانند بروکلی، کیل و نخود فرنگی

- میوه های خانواده مرکبات

- میوه های دیگر مانند زردآلو، انبه و پاپایا

برخی شرایط پزشکی می توانند توانایی بدن برای حذف کاروتنوئیدها را تحت تاثیر قرار داده و به کاروتنمیا منجر شوند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- دیابت

- کلسترول بالا

- کم کاری تیروئید

- مشکلات کلیوی

- مشکلات کبدی

افرادی که به واسطه مصرف بیش از حد مواد غذایی سرشار از کاروتنوئیدها با کاروتنمیا مواجه هستند، به طور معمول با کاهش مصرف آنها بازگشت پوست به رنگ عادی را تجربه می کنند.

افرادی که کاروتنمیا به واسطه یک شرایط پزشکی زمینه ای را تجربه می کنند ممکن است بهبود علائم در نتیجه کنترل این شرایط با داروها، تغییرات سبک زندگی و درمان های دیگر را تجربه کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم
زردی پوست گاهی اوقات می تواند نشان دهنده بروز یک مساله پزشکی جدی باشد، به ویژه اگر تغییر رنگ پوست در بیش از یک منطقه از بدن رخ داده باشد.

در صورت تجربه علائم زیر همراه با زردی پوست باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید:

- مدفوع سیاه رنگ

- مدفوع یا استفراغ خون آلود

- سینه درد

- سردرگمی

- سرگیجه

- خستگی

- تب

- سردرد

- معده درد شدید

- تنگی نفس

- کبودی یا خونریزی بی دلیل

اگر زردی پوست پاها تنها نشانه ای است که با آن مواجه هستید، دلیل آن احتمالا یک پینه یا مصرف بیش از حد مواد غذایی سرشار از کاروتنوئید است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین