کد خبر: ۶۰۸۵۵۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
بازاری که همیشه مملو از جمعیت بود حالا شور و شلوغی سابق را ندارد، تعدادی‌ از مغازه‌ها و پاساژها تعطیل شده و فروشندگان به جای سر و کله زدن با مشتری‎‌ها با گوشی‌های موبایل‌شان خود را سرگرم می‌کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

بازار جنت مشهد، بازاری که به عنوان یکی از معروف‌ترین بازارهای فروش پوشاک، نوساتالژی بسیاری از مشهدی‌ها و غیر مشهدی‌ها است که حالا رنگ و بوی سابق را ندارد.

علاوه بر بافت تاریخی این بازار که همواره جز اولویت‌ مشهدی‌ها برای خرید پوشاک به شمار می‌رفت، بازار جنت به دلیل نزدیکی به حرم مطهر رضوی نیز همواره مورد استقبال زائران بوده، اما حالا نه از شلوغی‌های گذشته خبری است و نه از مغازه‌ها و پاساژهایی که تا پاسی از شب چراغ‌هایشان همچنان روشن بود.

یکی از فروشندگان علت رکود بازار را افزایش قیمت‌ها و اجاره مغازه‌ها عنوان کرد و به خبرنگار ایسنا گفت: قدرت خرید مردم پایین است، جنت دیگر جنت قدیم نیست زیرا اینجا باید مانند بازار میوه و تره‌بار شلوغ باشد.

پوشاک داخلی کیفیت خوبی ندارند

وی افزود: دیگر در بازار اجناس خارجی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد قیمت آن بسیار زیاد است در مقابل اجناس داخلی نیز از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و قیمت آن هر هفته افزایش پیدا می‌کند و علت این افزایش قیمت را مرتبط با افزایش قیمت پارچه می‌دانند؛ به عنوان مثال شلواری را که قبلا 90 هزار تومان عرضه می‌کردیم را در حال حاضر باید با قیمت 160 هزار تومان خریداری کنیم.

یکی دیگر از فروشندگان ضمن اشاره به این نکته که پوشاک به اولویت پنجم وششم مردم تبدیل شده است، در خصوص علت تعطیلی مغازه‌ها خاطرنشان کرد: علت اصلی تعطیلی مغازه‌ها، نوسانات بازار، افزایش اجاره‌بها و خرید نقدی پوشاک از تولیدی‌هاست.

وی افزود: افرادی که همچنان در بازار حضور دارند، افرادی هستند که یا مالک مغازه هستند و یا به دلیل وجود جنس در مغازه مجبور به فروش آن هستند. همچنین با کمبود جنس و پارچه مواجه هستیم. اجناس خارجی کمتر شده و اجناس ایرانی نیز قیمت بسیار زیادی دارند.

از جمله دلایل تعطیلی مغازه‌ها، افزایش اجاره بها است و به دلیل رکود بازار فروشندگان قادر به پرداخت آن نبوده و مجبور به تخلیه مغازه‌های خود هستند. در این میان خرید نقدی نیز از دیگر معضلات این حوزه است و اجناس به نرخ روز به تولیدکنندگان فروخته می‌شود.

در این شرایط بسیاری از فروشندگان سود خود را در تعطیلی مغازه خود عنوان می‌کنند زیرا برای خرید مجدد اجناس فروخته شده باید مبلغی بیشتر پرداخت کنند و آن را با قیمت بالاتر به فروش برسانند.

ترفندهای تولیدکنندگان برای تولید کم‌هزینه‌تر

در همان حوالی یکی از فروشندگان لباس زیر مردانه نیز در خصوص وضعیت بازار گفت: در حال حاضر کمبود نخ، کش و پارچه وجود دارد، هیچ ثباتی در بازار وجود ندارد به عنوان مثال بیعانه‌ای برای نخ کیلویی 60 هزار تومان پرداخت کردیم اما زمان تحویل کیلویی 103 هزار تومان با ما حساب کردند.

وی ادامه داد: تولیدکننده مجبور است برای ادامه فعالیت خود مواد اولیه مورد نیاز را تهیه کند. مگر یک کارمند چقد حقوق دریافت می‌کند؛ قیمت زیرپوش نیز 35 هزار تومان است در صورتی که این زیرپوش سال گذاشته هفت هزار تومان عرضه می‌شد.

خیابان هفده شهریور نیز یکی دیگر از مراکزی است که حجم وسیعی از فروشندگان پوشاک را در برمی‌گیرد؛

یکی از فروشندگان این بازار با اشاره به افزایش قیمت‌ها بیان کرد: اگر سال گذشته شبی یک میلیون تومان فروش داشتیم امسال این رقم به زیر 800 هزار تومان رسیده است با این تفاوت که سال گذشته 40 قلم جنس فروخته می‌شد اما امسال با 800 هزار تومان تنها 15 قلم جنس به فروش رفته است. همچنین کیفیت اجناس نیز بسیار کم شده و تولیدکنندگان سایز لباس‌ها را کوچک‌تر می‌زنند تا با قیمت کمتری بتوانند تولید کنند.

در حال حاضر این طور مشاهده می‌شود که پوشاک در بازار وجود دارد اما قیمت‎‌ها از میزان متعارف آن بسیار بیشتر شده است و فروشندگان صرفا برای پر کردن ویترین‌های مغازه خود مجبور به خرید اجناس هستند.

در خیابان 17 شهریور مشهد تولیدی‌های زیادی وجود دارد که بیش از 70 درصد نیاز پوشاک مشهد را تامین می‌کنند و تنها 30 درصد از این پوشاک از تهران وارد می‌شود، به گفته یکی از فروشندگان اکثر کالاهایی که در مشهد عرضه می‌شود ایرانی است و علت آن مقرون به صرفه نبودن کالاهای خارجی است زیرا با افزایش قیمت دلار، قیمت اجناس خارجی نیز افزایش زیادی داشته است.

پوشاک جزو کم تورم‌ترین کالاها در بازار است

محمد لسان طوسی، رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت پوشاک در مشهد اظهار کرد: پوشاک جزو کم تورم‌ترین کالاها در بازار است زیرا دارای مقوله‌ای به نام فصل و مد است به عنوان مثال در فصل تابستان فروشندگان برای خرید پوشاک تابستانی چاره‌ای جز فروش پوشاک زمستانی با قیمت پایین‌تر ندارند و نمی توانند پوشاک زمستانی را در مغازه خود نگه دارند.

همچنین پارچه نیز حدود 100 درصد افزایش قیمت داشته که باعث افزایش پوشاک شده است و با توجه به بحث مد و فصل این افزایش قیمت تقریبا قابل توجه نیست.

وی در رابطه با علت افزایش قیمت‌ها و عدم ثبات آن خاطرنشان کرد: یکی از دلایل اصلی عدم ثبات قیمت‌ها، قیمت دلار است، در کشور ما قیمت همه چیز به دلار بستگی دارد حتی برای خرید میوه و سبزی نیز زمانی که با افزایش قیمت مواجه می‌شوید علت آن را افزایش قیمت دلار عنوان می‌کنند.

رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد تصریح کرد: یکی از آسیب‌های عدم مدیریت قیمت دلار، عدم ثبات قیمت‌ها است. همچنین علت افزایش قیمت، گرانی 100 درصدی مواد اولیه است که سبب افزایش 30 درصدی قیمت پوشاک شده است.

وی ادامه داد: در بحث پوشاک ممکن است فروش تقلبی وجود داشته باشد ولی گران فروشی امکان ندارد و اکثر تخلفات در این زمینه ناشی از عدم کیفیت و پس نگرفتن کالا توسط فروشندگان به دلیل نبود نقدینگی است.

عدم کیفیت کالای داخلی مصداق ندارد

یکی دیگر از مشکلات مطرح شده توسط فروشندگان، عدم کیفیت کالای داخلی است، لسان طوسی در این خصوص بیان کرد: تا قبل از اینکه کالای چینی وارد بازار شود، عدم کیفیت کالای داخلی مصداق داشت اما پس از ورود کالای بی‌کیفیت چینی به بازار، این مساله مشخص شد که کیفیت کالای ایرانی به مراتب بالاتر از کالای چینی است و این امر سبب اعتماد بیشتر مردم به کالای داخلی شد.

کشور ما در دهه 50 جزو صادرکنندگان پوشاک

وی افزود: ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور در زمینه صادرات پوشاک مسبوق به سابقه است، زیرا کشور ما در دهه 50 جزو صادرکنندگان پوشاک بوده و ما نیز می‌توانیم ظرف 2 الی 3 سال آینده مجدد به این دوران بازگردیم و دیگر احتیاجی به واردات پوشاک در کشور وجود نخواهد داشت.

لسان‌طوسی افزود: این امر زمانی ممکن است که دولت مشکلات تولیدکنندگان همچون تسهیلات، نقدینگی، بحث تامین اجتماعی، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده را رفع کند. همچنین از ابتدای سال 96 واردات کالای خارجی توسط افراد حقیقی ممنوع شد و مجدد از ابتدای سال 97 افراد حقوقی و برندها نیز از ورود کالای خارجی منع شدند.

ممنوعیت واردات پوشاک خارجی؛ توفیقی اجباری برای تولیدکنندگان داخلی

رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد عنوان کرد: ممنوعیت واردات پوشاک خارجی، یک توفیق اجباری برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرده است و اگر دولت مشکلات مطرح شده را حل کند، می‌توانیم مجدد به جایگاه اولیه خود بازگشته و به صورت شبانه روز چه در تهران به عنوان قطب اول و چه در مشهد به عنوان قطب دوم به تولید پوشاک مشغول شویم.

وی ادامه داد: موضوعی که همیشه وجود داشته این است که تهران به دلیل امکانات، تجهیزات و سرمایه به عنوان قطب اول تولید پوشاک مطرح بوده وگرنه از نظر پتانسیل و ظرفیت شهر مشهد از تهران کمتر نیست.

لسان طوسی خاطرنشان کرد: در تهران سرمایه‌گذاری‌های خوبی در زمینه تولید پوشاک صورت می‌گیرد و اگر این گونه سرمایه‌گذاری در مشهد نیز وجود داشته باشد مسلما در تولید پوشاک هم‌طراز با تهران خواهیم شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با احیای مجدد بخشی از کارخانه‌ها که قبلا سرمایه خود را خارج کرده بودند و اکنون پس از ممنوعیت کالای خارجی مجدد سرمایه خود را به چرخه تولید بازگردانده‌اند، قطعا اگر دست‌به‌دست یکدیگر بدهیم و جدای از منافع شخصی به منافع ملی خود فکر کنیم، سریعا به نتیجه خواهیم رسید.

رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد اظهار کرد: سردرگمی مشتریان و عدم ثبات قیمت سبب سوء استفاده برخی افراد در بحث عرضه می‌شود اما در حال حاضر اکثر واحدهای تولیدی مجبورند اجناس خود را با قیمت خود آن کالا عرضه کنند. نکاتی که واحدهای تولیدی باید به آن توجه کنند صدور فاکتور، درج اتیکت و پاسخگویی به مشتریانی است که از کیفیت کالای خریداری شده خود ناراضی هستند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
1
2
دلیلش کاهش قیمت نیست دلیلش کاهش درک و خرد عمومی هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
1
1
دلیلش کلاهبرداری است
چون به عنوان مثال مشتری سایز خاصی کم است و ممکن است برای شخص دیگری روی سایز اقدام به خرید کنید در این صورت با زدن سایز تقلبی روی لباس یا ادعای این که لباس فری سایز است مشتری آن کالا بیشتر شده و به فروش می رسد
صرفا کلاهبرداری است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین