کد خبر: ۶۳۲۱۱۰
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
تعداد نظرات: ۳۶ نظر
"آن ۱۰ هزار نفری که رد صلاحیت شده‌اند از خویشاوندان روحانی بوده‌اند؟"
توییت سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سخنان رئیس جمهور، باعث واکنش‌های مخالف زیادی از سوی دفتر رئیس‌جمهور، وزیر کشور و چندین فعال سیاسی و رسانه‌ای شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

توییت سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به انتقادات رئیس جمهور نسبت به رد صلاحیت بسیاری از کاندیداهای انتخابات مجلس، باعث واکنش‌هایی از سوی نهادها، شخصیت‌های سیاسی، رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای شده است.

رئیس جمهور چه گفته بود؟

رئیس جمهور روز چهارشنبه و در بخشی از سخنان خود در هیات دولت خطاب به دست اندرکاران انتخابات گفته بود: «همه آنهایی که در این انتخابات نقش دارید از شما خواهش می‌کنم، آن جایی که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آنرا رد کنید اما آن جاهایی که نامشخص است یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید، به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس ۱۷ نفر، ۱۷۰ و یا۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند ، ببینیم از چند جناح ۱۷۰۰ نفرکاندیدا هستند؟ ۱۷ نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی‌شود. مثل اینکه در مغازه‌ای از یک جنس، ۲ هزار عدد وجود داشته باشد. مردم تنوع می‌خواهند. بگذارید در میدان انتخابات همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند، قطعا ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌شود، کشور را اداره کرد. کشور متعلق به همه است. اگر تمام ۸۳ میلیون متحد باشیم و یک نفر مخالف، باید تلاش کنیم آن یک نفر را هم جذب کنیم. یک نفر مخالف هم برای ما زیاد است در حالیکه شما یک جناح و جمعیت بزرگ را مخالف می‌کنید. باید حواسمان را جمع کنیم.»

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

کدخدایی چه گفته بود؟

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این سخنان در توییتر خود نوشته بود: «جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس جمهوری در این پروژه ضدملی تأسف بار است. البته نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است!»

واکنش نهادها

۱. مهم‌ترین واکنش به این توییت را روابط عمومی دفتر رئیس جمهور با انتشار یک بیانیه صورت داد. در بخشی از این بیانیه آمده است: متأسفانه سخنگوی شورای نگهبان در واکنشی کاملا شتاب زده و نسنجیده که حکایت از سیاست و رویکرد وی نسبت به انتخابات دارد و با شخصی کردن یک موضوع ملی، این دعوت رئیس جمهور را که زمینه سازی در راستای وحدت و انسجام ملی برای برگزاری انتخاباتی با شکوه بوده، ضد ملی خوانده و با بکار بردن ادبیات و کلماتی سخیف، نسبت به سخنان رئیس جمهور اعلام موضع کرده است. امیدواریم اظهارات این سخنگو صرفا بازگو کننده نظرات شخصی وی و نه نظر و دیدگاه رسمی نهاد مقدس شورای نگهبان باشد.»

۲. هم‌چنین صبح امروز وزیر کشور در نامه‌ای، سخنان کدخدایی را نقد کرده است. در این نامه آمده است: توییت جنابعالی در خصوص صحبت‌های رییس جمهور محترم در جلسه هیئت دولت را مشاهده کردم، ادبیات و واژه های به کار رفته در این متن در شأن رییس جمهور قانونی و منتخب مردم و جنابعالی به عنوان یک حقوقدان با تجربه نمی باشد. لذا بر خود لازم می‌دانم نکات زیر را متذکر شوم. با توجه به حضورم در جلسه دولت؛ فضای حاکم بر صحبت های ریاست محترم جمهور انقلابی، دلسوزانه و از سر خیرخواهی در جهت تقویت وحدت، انسجام، همگرایی و همدلی ایجاد شده پس از شهادت سردار اسلام سپهبد سلیمانی بود. در این راستا با شمردن عواملی که می تواند خدشه به این وحدت وارد نماید، از موضوع انتخابات به عنوان یک امر مهم و سرنوشت‌ساز نام بردند؛ در بیان موضوع نیز از واژه‌هایی چون «خواهش می کنم» «دقت شود» و ... استفاده نمودند، لذا در بیان نه قصد جنجال و حاشیه سازی داشتند و نه اقدام ضد ملی!

واکنش شخصیت‌های سیاسی

۳. محمود صادقی نماینده مجلس با نقل توییت کدخدایی در توییتر خود درباره آن نوشته است: «یعنی آن ۱۰ هزار نفری که رد صلاحیت شده‌اند از خویشاوندان آقای روحانی بوده‌اند؟»

۴. یاسر هاشمی، فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگویی با خبرگزاری برنا در این زمینه گفت: صحبت‌های روحانی در مورد عملکرد شورای نگهبان درست بود چرا که رئیس جمهور منتخب مردم است و شورای نگهبان به جای موضع‌گیری باید به صحبت‌های روحانی توجه می‌کرد.

۵. آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توییتر خود نوشت: «جنجالی ندارد آقای کدخدایی؛ کسی اصراری ندارد. بیش از ۹۰ درصد کاندیداهای یک جریان سیاسی رد صلاحیت شده‌اند. با این رویه‌ای که در پیش گرفته‌اید از حالا نتیجه انتخابات و ترکیب مجلس آینده روشن است. مبارکتان باشد.»

واکنش رسانه‌ها

۵. روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع صفحه ۲ خود در این زمینه نوشت: «از عباسعلی کدخدائی نقل شده که انتقاد رئیس‌جمهور به ردصلاحیت‌های فله‌ای داوطلبان نمایندگی مجلس توسط هیات‌های نظارت شورای نگهبان را «پیشگامی در پروژه ضدملی» نامیده است. اگر او این سخن را گفته باشد، باید گفت اول باید آداب سخن گفتن درباره انتقاد را بیاموزد سپس سخنگوی شورای نگهبان شود.»

۶. نعمت احمدی، حقوق دان در سرمقاله امروز روزنامه آرمان ملی در این باره نوشته است: «ای‌کاش آقای کدخدایی به عنوان استاد دانشکده حقوق و حقوقدانی که از طرف رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی شده و سال‌هاست عضو شورای نگهبان است و آنها نیز به وی اعتماد داشتند که آقای کدخدایی را به عنوان سخنگو انتخاب کردند، از ادبیات صحیح و دقیق حقوقی استفاده می‌کرد. ادبیاتی که ایشان استفاده کرد، در حد یک حقوقدان، استاد دانشگاه، عضو حقوقدان و سخنگوی این شورا نیست. چون آنچه که رئیس‌جمهور گفته از باب نصیحه الائمه‌المسلمین به حسب اصل ۸ قانون اساسی در واقع امر به معروف است. کاش پاسخ آقای کدخدایی متناسب با بیان مطلب از ناحیه رئیس‌جمهور می‌بود. آقای کدخدایی در اینجا باید از رئیس‌جمهور استمالت کند و بگوید که می‌توانستم از ادبیات بهتری استفاده کنم.»

۷. مهرداد خدیر هم در سایت عصر ایران با توجه به بیانیه شورای نگهبان بعد از آن توییت نوشت: «رییس جمهوری عنوانی مانند نخست وزیر و رییس اجرایی نیست و تنها رییس دولت نیست. عالی‌ترین مقام رسمی کشور البته پس از رهبری است و از این رو می‌توان پرسید که چگونه یک نهادِ ذیل جمهوری اسلامی رییس همین جمهوری اسلامی را به «‌اظهارات نسنجیده، ایجاد تشنج، بی اطلاعی از روند بررسی‌ها و سخن گفتن بی‌تحقیق» متهم می‌کند. اگر این شورا «نگهبانِ قانون اساسی» است او هم «مجری قانون اساسی» است.»

واکنش فعالان رسانه‌ای

۸. فرید مدرسی، فعال رسانه‌ای در چهار توییت، سخنان کدخدایی را مورد نقد قرار داده است:

توییت اول: ریش و قیچی دست شورای نگهبان است اما چرا اینقدر سخنگو مضطرب است؟ توئیت‌هایش عجولانی و خارج از ادبِ حکمرانی. نگرانم برای آقای کدخدایی که چگونه می‌خواهد سخنگو باشد در انتخابات آتی. ما جنجالی نداریم اما نام انتخاباتی که پیش از برگزاری بتوان نتیجه‌اش را حدس زد، چیست؟

توییت دوم: نهاد شورای نگهبان به‌جای عذرخواهی از توئیت عجولانه سخنگو، علیه رئیس‌جمهور بیانیه صادر کرد؛ درحالی که بیشتر توئیت آقای کدخدایی مورد استقبال مخالفان قرار گرفت و خلاف وحدت بود؛ تا سخن رئیس‌جمهور. اکنون رئیس‌جمهور شورای نگهبان را دعوت به گفتگو کند تا سوءتفاهم‌ها رفع و معضلات حل شود.

توییت سوم: خوب است به‌جای آقای کدخدایی، آقای اصلانی سخنگوی شورای نگهبان می‌شد تا دقیقا مشخص شود که آقای حسین شریعتمداری سیاست رسانه‌ای را طراحی می‌کند. البته پیشتر به آقایان شب‌زنده‌دار، اعرافی و لاریجانی اطلاع دهند تا آنها بدانند ضدملی خواندن رئیس‌جمهور به پای شورای نگهبان نوشته می‌شود.

توییت چهارم: سوالاتم روشن است:

۱- آقای ‎فیروز اصلانی در ‎شورای نگهبان چه سمتی دارد که در این ایام برخی از ردصلاحیت‌شدگان با او دیدار می‌کنند؟

۲- رابط میان آقایان ‎عباسعلی کدخدایی و ‎حسین شریعتمداری کیست؟

۳- چرا سیاست رسانه‌ای سخنگوی شورای نگهبان، همانند ‎روزنامه کیهان است؟

۹. علی احمدنیا، فعال رسانه‌ای اصلاح‌طلب، با انتشار یک فیلم از یکی از برنامه‌های صداوسیما در توییتر خود نوشت: از آقای کدخدایی در برنامه صدا و سیما پرسیده بودم چرا شورای نگهبان نگاه سیاسی دارد، و چرا همه اعضای این شورا از حامیان یه جریان سیاسی هستند؟ ایشان این موضوع را قویا رد کردند. با اعلام نتایج افراد تایید صلاحیت شده، من شرمنده شدم حق با اقای کدخدایی بود...!

۱۰. نسرین وزیری، خبرنگار باسابقه پارلمانی در توییتر خود نوشت: آقای کدخدایی، حتما آقای نادران را می‌شناسید؛ نه اصلاح‌طلب است و نه تاکنون متهم به مفسده‌ای شده؛ چه پاسخی به ایشان دارید؟ او هم از فامیل‌های رییس‌جمهور است؟ بجز حکم حکومتی رهبری، شورای نگهبان کجا کوتاه می‌آید؟» (نادران توییتی درباره تایید صلاحیت برخی افراد کرده بود که به عقیده او مشکل مالی دارند).

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
40
39
حرف های رئیس جمهور عاقلانه است آیا؟ فکر نمیکنم چنین باشد
پاسخ ها
roham
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
حرف رییس جمهور اینجا کاملا درسته . البته ایشون مشخصه برای چی معترضه ولی دلیلی اعتراضش وارده .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
اشتباها مثبت زدم. من فرمایش آقای روحانی را تایید و متاسفانه نگاه شورای نگهبان و سخنگویش را قبول ندارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
30
18
ببخشید آفتاب جان میشه کمی درباره کارنامه افراد رد صلاحیت شده توضیح بفرمایید؟!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
تو اگه ...... این کارنامه رو نه از آفتاب بلکه از اونی که باید توضیح بده!! توضیح میخواستی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
114
20
تخریب شورای نگهبان به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. درود بر شورای نگهبان
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
فلسفه این که شورای نگهبان اصلاحطلبان را به جرم عدم پایبندی به اسلام و اصول گرایان را به جرم مسایل مادی رد کرده است چه می باشد ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
نیاز به تخزیب نیست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
38
16
نمیدانیم چرا مسئولین در خصوص چیدمان اعضای مجلس دلواپس هستند؟. چه فرقی میکند که کی باشد مگر اینکه منافع شخصی یا قبیله ای در میان باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
2
7
عجب شخصیت هایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
74
12
این توییت ها نشون میده آقا کدخدایی درست جواب داده‌.
فهوای متن تمام توییت ها همون جواب کدخدایی رو لازم داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
94
16
باید شورای نگهبان به عنوان یکی از نهادهای حافظ انقلاب تقویت بشه. درود بر شورای نگهبان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
خوبی ؟؟ یا خوابی ؟؟
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
42
7
تروخدا دیگه دعوای جدید شروع نکنید. از عاقبت کار بترسید. بخاطر منافع ملی آرام باشید. لطفا. سپاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
39
13
در این سایت توئیت های مخالفین شورای نگهبان منتشر می شود در سایت مشرق توئیت های مخالفین رئیس جمهور در این وسط عده ای هم سرگرمند و ملت کاری به اینها ندارند و روز انتخابات جواب می دهند این که نوشتید از امروز نتیجه انتخابات معلوم است درست است چون رد طلاحیتها در آن حضور ندارند و کسانی که تائید صلاحیت شده اند آن کسی که بیشتر رای آورده حتما پیروز انتخابات است و دیگران باید بروند دنبال کارشان و در آخر دست آقایان شورای نگهبان درد نکند که آلودههای اقتصادی را از صحنه بیرون کرد تا درس عبرتی باشد برای بقیه که از حالا کیسه ندوزند قوه قضائیه هم بعد از پایان ماموریت این نمایندگان به اموالشان رسیدگی کند تا هر آنچه از راهغیر قانونی بدست آوردند به بیت المال برگردانند و در آخر از رئیس محترمقوه قضائیه درخواست می کنید از روز اول تبلیغات تا پایان نتیجه انتخابا در دفتر کار همه استانداران و فرمانداران و بخشداران و بقیه دست اندرکاران اجرای انتخابات بازرس قرار دهد تا هیچ شبهه ای برای انتخابات بوجود نیایاد در صورت تخلف همان روز قاضی به تخلف یا جرم آنها رسیدگی کند و به بعد از انتخابات موکول نشود که هنوز به تخلفات انتخابات سال 96 رسیدگی نشده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
0
2
فرق این جا مشخص می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
6
34
خود کدخدایی رو کی تایید کرده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
5
29
این انتخابات از الان نتیجه اش معلومه که
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
5
17
حق با رئیس جمهور محترم است متاسفانه شورای نگهبان کاملا جناحی عمل میکنه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
9
5
یک نفر جواب این رئیس جمهور را بدهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
1
9
آقای کدخدایی
باورکن ....رعایت جایگاه نعمت بزرگی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
5
10
اين روزها توهين به رييس جمهور منتخب 24 ميليون ايراني به يك عادت تبديل شده وتوهينم كننده ها بدون توجه ويا به عمد در اين كار از هم سبقت ميگيرند كه صد البته وقتي در نماز عيد فطر يا نماز جمعه روز گذشته توسط مداح حقوق بگير جلسه اينكار صورت ميگيرد ومجريان وگردانندگان كوچكترين توضيح وتوبيخي انجام نميدهند مشخص ميشود يك جريان پشت اينكار نهفته است كه اقاي كدخدايي هم بدون در نظر گرفتن جايگاه رييس جمهور وجايگاه خودشان با لحن غير حقوقي سخن ميگويد.
البته جادارد اضافه شود موضع گيريهاي متغير اقاي روحاني هم در قبال راي دهندگان بي تاثير نيست والا كسي جرات نميكرد در مقابل راي دهندگان رييس جمهور بايشات جسارت كند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
0
8
باید گفت کدخدای شورای نگهبان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
0
8
سیاست بجای قانون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
10
6
کدخدایی درست زده وسط هدف.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
3
16
این دروه تصمیم دارند مجلسی شبیه مجلس قبل مونتاژ کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
1
4
دریک مسابقه بسکتبال دردوران قدیم مرحوم سعید صدری که هم داور فوتبال بود وهم بسکتبال وقتی خطای یک بازیکن را می گرفت متوجه شد که با ترشرویی درحال غر ولند است. ناگهان صوت بلندی زد وهمه حاضران از داوران وتماشچیان را متوجه خود کرد وبا صدای بلند به داور دیگر گفت برای ایشان حطا نگیرید چون ناراحت می شود د.حال حکایت آقای کد خدایی است
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
4
15
البته سابقه ندارد که اعضای شورای نگهبان اعم از فقیه و حقوقدان پاسخ اقناع کننده حقوقی به اعتراضها بدهند و صرفا با نگاهی صرفا سیاسی البته با رنگ و بوی دلواپس آنها پاسخ میدهند لذا امیدی به اینها نیست فقهایی که یکدیگر را به فساد و بی سوادی متهم میکنند که حداقل یک طرف درست میگوید و حقوق‌دانان را هم مجلسی تایید و رای میدهد که یک سوم آن بنا به اظهار سخن‌گوی محترم آن دارایی پرونده فساد مالی هستند .....
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
25
6
درود بر شورای نگهبان و پیران آینده نگرش.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
پول بیت المال گرفتی از آمریکا بری پست بذاری؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
4
12
داستان رد صلاحیت منتقدین از سوی شورای نگهبان داستان کهنه ایست سالهای زیادی است که این مشکل تکرار می شود. مردم هم یادگرفته اند دورترین افراد به سلیقه شورای نگهبان را از بین نامزدهای تأیید شده را انتخاب کنند. ولی ای کاش شورای محترم و بسیار عزیز نگهبان صرفه نظر از گرایشات سیاسی افراد، قوی ترین و داناترین افراد را صرفه نظر از گرایش سیاسی شان تأیید می کرد تا مجلس کارآمد و اثر بخشی شکل می گرفت. فیلترینگ شورای نگهبان بیش از اینکه مانع ورود افراد بی صلاحیت به مجلس شود، مانع بزرگی در راه یابی افراد توانمند و در نتیجه کارآمدی مجلس شده است.
ایران زمین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
18
8
اقای کدخدای کاملا درست گفته چون که ۹۰درصدشون بفکر منافه خودشون هستند تا ملت ایران
ایراندوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
7
8
همیشه دولت ها به خاطر دفاع از منافع مردم تحت فشار هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
7
5
تواین سالها همه تبلیغات اعم از رسانه ونهادها و....برای اصولگران بوده .ولی دراخر برنده نهایی اصلاح طلب ها بودن با رای بحق مردم .....پس با خدا باش پادشاهی کن /بی خداباش.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
5
5
اصلاح طلب های بی دردو غم کاخ نشین
یا در سفر به امریکا یا اروپا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
3
4
مبارک مردم ایران باشد.با رفتن اصلاح طلب ها ایران روی خوش می بیند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین