کد خبر: ۶۳۲۲۶۴
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
هیچکس در این دنیا نمی‌تواند مسایل را مخفی کند؛ باید با مردم رو راست باشیم
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اعلام علت سقوط هواپیمای اکراینی سه روز بعد از وقوع حادثه، گفت: یکی از بزرگترین ضربه هایی که در ماجرای سقوط هواپیما اوکراینی بیش از سقوط آن و کشته شدن ۱۷۶ نفر آدم محترم که مسافران هواپیما بودند، متحمل شدیم این بود که علت اتفاق را چند روز مبهم گذاشتیم. هیچ کس در این دنیا نمی‌تواند مسایل را مخفی کند. هرکس در هر مساله‌ای پنهان‌کاری کرد ضرر کرد و بعد مجبور شد به دلیل مسایل فضا بیاید رو کند که طوری دیگر مردم در موردش قضاوت کردند.
آفتاب‌‌نیوز :

معاون اول رییس جمهوری گفت: یکی از بزرگترین ضربه‌هایی که در داستان هواپیما خوردیم این بود که چند روز مبهم نگه داشتیم. مردم بعد از آن خیلی عصبانی شدند که چرا چند روز واقعیت را نگفتیم. بیان واقعیت و شفاف بودن واقعا مهمترین کاری است که باید انجام بگیرد.

«اسحاق جهانگیری» روز شنبه در آیین تجلیل از شوراهای برتر آموزش و پرورش که در سالن همایش‌های مرکز صدا و سیما برگزار شد، افزود: دی ماه امسال خیلی دی ماه سختی بود. دی ماه پر دلهره و اضطراب و پر از خبرهای غیرمنتظره که شنیدیم و داغ‌های بزرگی که دیدیم.

جهانگیری: ابهام چندروزه علت سقوط هواپیمای اوکراینی ضربه بزرگی بود؛ مردم از پنهان‌کردن واقعیت عصبانی شدند

وی با اشاره به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی اظهارداشت: سردار عزیز و بزرگ سپهد شهید سردار سلیمانی واقعا از سرمایه‌های کم نظیر جمهوری اسلامی ایران بود. خیلی برای ملت ایران هم عشق می‌ورزید و هم خدمت کرد و نهایتا جان خود را در این راه تقدیم کرد. البته به بهترین وجه ممکن توسط شقی‌ترین افراد و دولت‌هایی که در کره زمین هستند به شهادت رسید.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: شهیدی که رسما رییس جمهوری آمریکا اعلام کند من دستور دادم که سردار سلیمانی شهید شود که به تعبیر خودشان کشته شود و نهایتا مسوولیت قبول کند آن هم در یک کشور دیگری که وی در آن مهمان بوده است و بعد از آن اتفاقاتی که افتاد.

جهانگیری ادامه داد: چه حادثه کرمان که جمعی از هموطنان در مراسم تشییع باشکوه جان خود را از دست دادند و چه هواپیمای مسافربری اوکراینی که جمع زیادی از ایرانیان و مسافران خارجی و خصوصا جمعی از نخبگان علمی که در آن هواپیما بودند، افتخارآفرینان میدان دانش که تک تک آنها جزو افتخارات علمی کشور محسوب می‌شدند، حوادث خیلی دردناکی بود.

وی افزود: البته در این دی ماه مردم با حضور در مراسم تشییع کار بزرگی کردند و قدرت‌نمایی عظیمی از خود به نمایش گذاشتند. آمریکایی‌ها واقعا باورشان این بود که برداشت مردم نسبت به سردار سلیمانی همان برداشتی است که آنها دارند و این بدبختی آمریکا از این است که از یک گروه‌های تروریستی که دست آنها به خون ملت ایران آغشته است، خبر می‌گیرند و بر مبنای این خبر و اطلاعات عمل می‌کنند. اما یکدفعه با این موج مردمی که هم در ایران و هم در عراق روبرو شدند شوکه شدند که این چنین سردار در بین مردم جایگاه داشته است که مردم به آن عشق می‌ورزیدند. سردار شهید سلیمانی به خاطر صداقت، اخلاص، خاکی بودن و دلسوزی به مردم بوده است که این جایگاه را پیدا کرده است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: شاید یکی از جاهایی که باید بیشترین صحبت را درباره شرایط کشور کرد، مجموعه های آموزش و پرورش است تا به دلیل فرصت ارتباط گیری وسیعی که دارند باید در جریان مسایل قرار گیرند.

جهانگیری اظهارداشت: شرایط کشور شریط دشواری است. هم از نظر سیاست خارجی در شرایط خاصی قرار گرفتیم. آمریکایی‌ها برای اولین بار در تاریخ خود سردار نامی یک کشور را رسما و عملا ترور می‌کنند. می‌دانند که ما هم عکس العمل داریم. تهدید هم می‌کنند که اگر عکس العمل نشان دهید عکس العمل نشان می‌دهیم و ۵۲ نقطه را می زنیم. عکس العمل محکمی برادران سپاهی انجام دادند. این سیستم رسانه‌ای متاسفانه چون در انحصار آنها است هر طور می‌خواهند راجع هر موضوعی فکر می‌کنند می‌توانند افکار عمومی را جهت بدهند.

آمریکایی‌ها درباره عین الاسد طوری حرف می‌زنند انگار ما شهوت‌ آدم کشتن داشتیم

وی افزود: بلافاصله بعد از حمله موشکی ایران گفتند این که چیزی نبود. گفته بودند که خیلی کارها می کنند چند تا موشک زدند که اصلا معلوم نیست کجا خورده است. کسی که نه زخمی شده و نه کشته شده است. طوری حرف می‌زنند که انگار ما شهوت این را داشتیم که بزنیم صد تا آدم را بکشیم.

معاون اول رییس جمهوری گفت: به هرحال بعد از جنگ جهانی دوم کسی به آمریکایی‌ها نگاه چپ نکرده بود. آمریکایی ها اگر کسی بخواهد از کنار پادگانشان رد شود، در همان عراق باید از کیلومترها رد می‌شد. ایران رسما اعلام کرد و پادگان آنها را موشک‌باران کرد. الان دارند کم کم تلفات را اعلام می‌کنند. چرا که نمی‌توانند خیلی مسایل در فضای جامعه را مخفی کنند البته هیچ کس در این دنیا نمی‌تواند مسایل را مخفی کند.

وی تاکید کرد: هرکس در هر مساله ای پنهان‌کاری کرد ضرر کرد و بعد مجبور شد به دلیل مسایل فضا بیاید رو کند که طوری دیگر مردم در موردش قضاوت کردند. ما خودمان یکی از بزرگترین ضربه‌ای که در داستان هواپیما خوردیم بیش از سقوط هواپیما و کشته شدند ۱۷۶ نفر انسان محترمی که در این هواپیما بودند همین بود که چند روز مبهم نگه داشتیم که چرا این اتفاق افتاده است. مردم بعد از آن خیلی عصبانی شدند که چرا چند روز واقعیت را نگفتیم. بیان واقعیت و شفاف بودن واقعا مهمترین کاری است که باید انجام بگیرد.

​​​​جهانگیری در ادامه گفت: این شرایط بین المللی و منطقه ای است که منطقه پرتنشی داریم. در اطراف منطقه ما همه کشورها درگیر هستند. همه دود و آتش و جنگ از آنها می‌آید. عراق، سوریه، لیبی، یمن و افغانستان و ما در کانون این چنین شرایطی قرار گرفته‌ایم.

وی افزود: آمریکایی ها از برجام رفتند و ما گام های مختلفی برداشتیم. اروپایی ها حرف های عجیب و غریب می زنند با اینکه می‌دانند ما کشوری نیستیم که برجام را برهم بزنیم. رسما هم اعلام کردیم که ما در حد موادی که در برجام اختیار دادند که وقتی طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند اجازه و حق داریم به همان اندازه تعهداتمان را کاهش دهیم که تعهداتمان را به همان نسبت کاهش دادیم.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: البته به نظر می آید آنها بیشتر در این فضا می‌خواهند کاری کنند که بحث سردار و حمله به پایگاه آمریکایی تحت اخبار دیگری قرار بگیرد و در دنیا خیلی بزرگ نشود و این که کشورها احساس کنند می‌توانند مقابل آنها بایستند، خیلی ناراحت هستند.

باید با مردم رو راست باشیم

جهانگیری در ادامه به شرایط سخت اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: ما با مردم باید روراست باشیم. وضعیت معشیت مردم دشوار است. زندگی مردم دشوار شده است. ما در دو مقطع ۲ شوک تورمی داشتیم یکی در سال ۹۰ یکی هم در سال‌های ۹۷ و ۹۸ یعنی در یک دهه ۲ شوک تورمی پشت هم دیگر که قدرت خرید مردم را به شدت کاهش می‌دهد که این واقعیتی است که پیش روی ما است.

وی افزود: آمریکایی‌ها هم ایستادند و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها و بدترین تحریم‌ها در تاریخ بین الملل علیه کشور ما در حال اعمال است. این سابقه از تحریم‌ها و این طور پیگیری اعمال تحریم ها جزو دوران خیلی خاص است که این طور آمریکا کشتی را دنبال کند که کجا می‌رود و نفت ایران است با کاپیتان کشتی تماس بگیرد اگر در این بندر تخلیه نکنی جای دیگر بروی چقدر جایزه می‌دهیم. دولت بزرگی مثل آمریکا حاضر شود به کاپیتان یک کشتی باج و رشوه دهد که نفت کشور دیگر را به جایی که گفته نبرد و جایی که من می‌گویم ببر.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: من به شما بگویم امروز شرایط اقتصادی ما نسبت به آن چیزی که آمریکایی‌ها فکر می کردند می توانند آن را دچار فروپاشی کنند، چنین چیزی نیست. وضع اقتصاد ما از ثبات، آرامش چه در تولید و صادرات و واردات قرار دارد و همه چیز آن خوب است. ما هیچ کالایی امروز نیست که بخواهیم وارد کنیم نتوانیم. بخواهیم صادر کنیم نتوانیم صادر کنیم البته در موضوع نفت خام شرایط طور دیگر است که باید راهکارهای جدیدتری پیدا کرد.

وی یادآور شد: منبع مهم بودجه دولت نفت خام است. یکی از منابع مهم درآمدی است که وقتی کاهش پیدا می‌کند دستگاه های دولتی در بودجه خود این کاهش را احساس می‌کنند که چه اتفاقی افتاده است.

ارتباط اقتصاد با دنیا عین انقلاب است

جهانگیری اضافه کرد: گاهی اوقات وقتی گفته می شود اقتصاد باید با دنیا ارتباط داشته باشد بعضی‌ها فکر می کنند این حرف غیرانقلابی است در حالی که این حرف عین انقلاب است. اقتصاد به عنوان یک مجموعه یک محیط درونی خود اقتصاد دارد و همین سازوکارهایی است که همه می‌گویند و نقدهایی هم در این زمینه وجود دارد که فضای کسب و کار باید درست شود. بخش خصوصی باید فعال شود. کالاهایی که صادراتی است بیشتر مورد حمایت قرار بگیرد. نظام بانکی باید بتواند به بخش اقتصاد کشور خوب سرویس دهد که اینها مسایل داخل اقتصاد است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: اقتصاد یک بخش پیرامونی و اثرگذار دارد و اثر آن کمتر از مسائل داخل اقتصاد نیست بعضا هم بیشتر است. سیاست‌های اقتصاد کلان بر سیاست‌های بنگاه‌ها تاثیر می گذارد. این که مسوولین یک سیاست اقتصاد کلانی را پیش بگیرند که منجر به ثبات یا تلاطم اقتصادی شود. در شرایط ثبات اقتصادی بنگاه‌های داخل اقتصاد خوب کار می کنند . اگر تلاطم شود نرخ ارز و تورم قابل پیش بینی نباشد بنگاه اقتصادی کاری نمی تواند کند. همینطور می‌مانند که در این شرایط چه کار باید کنم.

وی با بیان این که سیاست‌های فرهنگی روی اقتصاد تاثیر دارد، گفت: این که سرمایه گذاری که کار می‌کند خوب بدانیم یا بد؛ بخش خصوصی را خوب بدانیم یا بد؛ پولدار شدن را خوب بدانیم یا بد؛ تولید ثروت را خوب بدانیم یا بد بدانیم؛ اینها همه روی اقتصاد تاثیر می‌گذارد. سیاست خارجی روی اقتصاد تاثیر می‌گذارد. از دنیا می خواهید فناوری، پول، بازار، مواد مورد نیاز بگیرید بنابراین اگر شما نتوانید از دنیا بازار بگیرد و تجهیزات مورد نیاز وارد کنید چه می شود؟ اقتصاد که نمی تواند بدون کار با دنیا کار کند.

جهانگیری افزود: بنابراین سیاست‌های پیرامونی در اقتصاد نقشی تعیین‌کننده دارد حتی در مهمترین سیاست‌های اقتصادی که در مقطع فعلی پیش گرفتیم به اسم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی؛ پنج رویکرد اصلی دارد که هرکاری انجام می‌گیرد باید این رویکردها را در آن داشته باشد. یکی از این رویکردها "درون‌زایی" است که به معنای این که از تمام ظرفیت‌های که در درون کشور چون ظرفیت نیروی انسانی ، منابع طبیعی، موقعیت جغرافیایی کشور و ظرفیت های مختلف استفاده شود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: دومین رویکرد "برون نگر" است که جزو رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی است که با دنیا در تعامل باشد کار کند و امکانات به دنیا بدهد و بگیرد که غیر از این اصلا اقتصاد مقاومتی نیست. سومین "دانش بیان" است، چهارمین "عدالت محور" است و پنجمین "مردمی بودن" است که اینها رویکردی است که بر هر سیاست اقتصاد مقاومتی که قرار است طراحی شود حاکم است. لذا اقتصاد را نمی‌شود حبس کرد باید با دنیا کار کرد و اگر کسی غیر از این بگوید یعنی این که از اقتصاد چیزی نمی داند.

وی افزود: در این شرایطی که الان قرار داریم باید اولویت‌های کشور را مشخص کنیم تا کشور از توسعه باز نماند. اولویت اول کشور آموزش و پرورش است. نباید از اولویت اول کشور خارج شود چرا که آموزش و پرورش با تربیت نیروی انسانی مناسب می تواند آینده کشور را تضمین کند و به نقطه‌ای مناسب برساند.

جهانگیری گفت: اولویت دادن به آموزش و پرورش موجب فرصت سازی و دور کردن تهدیدها می‌شود. بنابراین برای این که این کار اتفاق بیفتد دولت باید دو کار را دنبال کند؛ هم در خارج از دولت دنبال شود و هم آموزش و پرورش از حالت بخشی به فرابخشی تبدیل شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
4
43
جالبه اونا که دروغ گفتند هیچکدوم عذرخواهی نمیکنند!!

عذرخواهی نکنید. ما
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
اونایی که بخاطر بی خبری دروغ گفتند عذرشان پذیرفته ست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
7
31
آقای معاون! انتخاباتی حرف نزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
7
25
با نهایت احترام
اقای مهندس جهانگیری انسان خوبیه ، ولی بهتره روی دلار ۴۲۰۰ که منشا صدها هزار میلیارد تومن فساد و رانت بود و هنوز هست تمرکز کنند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
13
33
شما برو گند کاری های دولت رو درست کن نمی خواد کاسه داغتر از آش بشی .
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
از ادبیات ...... استفاده نکنید
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
4
35
بله مردم از پنهان کاری شما هم در اعلان افزایش 300% بنزین در یک شب بیشتر عصبانی شدند.
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
ناراحتی مردم از بیخبری افزایش بنزین چطور؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
15
25
اولا اگر هم دروغی گفته شده باشه که خودتون گفتید. البته من اعتقاد به دروغ ندارم بلکه ندانستن بودن.
ثانیا مسائل نظامی خیلی وقتها باید محرمانه بمونه. شما بهتره جواب عدم شفافیت خودتان را بدهید به جای ماهی گیری از آب گل آلود.
مسلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
2
8
باز نزدیک انتخابات شد ؟
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
5
11
پس لطفا صادقانه بگویید برجام چه شد؟؟ و چه نفع و ضرری داشت؟؟ خواهشاً مخفی کاری نکنید. سپاس
م.ح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
7
9
ببخشید اقای جهانگیری، بازم اینا بعد از سه روز عذرخواهی کردن، شمابخاطر برجامِ بی سرانجام هنوز هم عذرخواهی نکردید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
برجام تصمیم کل حاکمیت بود
نرگس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
8
7
من نمی فهمم این حرفا که بعضیا می زنند برای چیه. این ها علت سقوط رو دو روز بعد حادثه با صداقت کامل بیان کردند که اگه کسی فقط یه ذره انصاف داشته باشه متوجه می شه که دو روز زمان اصلا زیادی نیست. نمی شد که همینطور بگن. باید بررسی می شد. ثانیا از نظر امنیتی به نفع کشور نبود. واقعا احسنت به صداقتشون.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
هنوز هم همه واقعیت را نگفته اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
10
7
اولا حادثه عمدی نبوده و مردم از این خطا چشم پوشی میکنند شما اهل پنهان کاری هستی خصوصا در قضیه اخیر بنزین
کارمند ساده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
6
13
نه درود ؛ به این جملات نگاه کنید: مردم یادتان است زمانی صبح بلند میشدید و همه چیز گران شده بود؟!. این نقل به مضمون صحبت های آقای جهانگیری با آن دلار های جهانگیری است که یک شبه شد 4300 تومان و یا یک شبه بنزین را کردند 3000 تومان و دیدید چه شد حالا می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل ..... نه بدرود
کشاورز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
2
9
بله حق کاملا با ایشونه ....راستی ما هنوز وعده های انتخاباتی یادمان هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
4
10
پنهان کاری نشد عمدا دروغ گفتن پنهان کاری نگفتن یک موضوع است این اقایان ضمن رد کردن سقوط عدم امکان سقوط هم میگفتند
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
5
2
هنوز هم معلوم نشد چه شده بنظر میرسد یک جنگ سایبری و الکترونیک بوده
محمودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
0
3
سلام مثل دلار هنوز هم مشخص نیست ! یا مثل بنزین ! یا ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
0
4
آیا پنهانکاری شما در غافلگیر کردن مردم در افزایش سه برابری قیمت بنزین را فراموش کردی آقای بی انصاف
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین