کد خبر: ۶۴۸۵۲۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷
مردم می گویند "اگر در خانه بمانیم از محل کار اخراج می‌شویم"
به نظر می رسد منشا تعارض شعار «در خانه بمانیم» و سیاست بازگشایی تدریجی مراکز تولیدی و خدماتی، فعالیت عادی مشاغل کم خطر و بازگشایی جاده های بین شهری و ...، ناشی از مسوولیت‌پذیری دولت برای جلوگیری از خوابیدن اقتصاد و بیکار شدن بخشی از مردم است. اما آیا استراتژی توصیه‌ای می‌تواند در شرایطی که مسئولان از افزایش ابتلا و درگیری با کرونا در چهار استان کشور خبر می‌دهند، کافی باشد؟
آفتاب‌‌نیوز :

در حالی‌که ستاد ملی مقابله با کرونا در تلاش است با طرح فاصله‌گذاری هوشمند، یا همان استراتژی توصیه به جای محدودیت، شیوع کووید-۱۹ را مهار کند، مسئولان از درگیری نسبتا بالای چهار استان با این بیماری خبر می‌دهند. از سوی دیگر نیز، ژاپن، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس و فرانسه که با شیوع گسترده بیماری درگیر بودند، سیاست قرنطینه را تمدید کرده‌اند.

حدود یک هفته از پایان سیاست‌های سخت‌گیرانه برای مقابله با ویروس کووید-۱۹ در تهران و حدود دو هفته در سایر استان‌ها می‌گذرد. رسانه ملی گزارش‌های متعددی از افزایش حضور مردم در اماکن عمومی و بازگشت ترافیک به مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ منتشر می‌کند و عمدتا آنها را به باد انتقاد می‌گیرد.

تمدید قرنطینه در کشورهای پرخطر و یک بام و دو هوای «در خانه بمانیم» در ایران

ربیعی: وضعیت عادی نیست

با این‌حال، طی سه روز اخیر اخبار متعددی از افزایش تعداد مبتلایان در تهران و برخی شهرهای دیگر منتشر شده است. دو روز قبل، علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران از افزایش ۱.۵ درصدی افراد بستری شده در بیمارستان‌های این استان خبر داد. امروز نیز محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، با تأکید براینکه وضعیت بیماری کرونا در سطح کشور یکسان نیست، گفته است: «در روزهای گذشته در برخی استان‌ها شاهد افزایش موارد بیماری بودیم. بخصوص استان‌های مهمان‌پذیر و استان‌های دارای تردد زیاد، چنین وضعیتی داشتند و هم ترددهای درون شهری و هم بین شهری در داخل استان‌ها نکات بسیار مهمی است». وی در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد «آمار ابتلا در استان‌های تهران، فارس، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی کماکان بالا است». علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز با اشاره به اینکه هیچ استانی در وضعیت قرمز قرار ندارد، تأکید دارد «از وضعیت عادی هم نمی‌توانیم استفاده کنیم. باید متوجه تعابیر باشیم. دریافت پیام غلط نباید از سوی مردم صورت گیرد ما نباید رفتار بهداشتی را کاهش دهیم؛ زیرا ممکن است دچار مشکل شویم». حتی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری نیز از احتمال اوج‌گیری مجدد بیماری صحبت کرده و نسبت به احیای مقررات سخت‌گیرانه هشدار داده است.

روحانی: تولید تعطیل نمی‌شود

درحالی‌که اظهارات مسئولان کشور در سطوح مختلف درگیر برای مقابله با کرونا گواهی بر گمانه‌زنی و نگرانی از افزایش ابتلا به بیماری کروناست، شاهد تأکید همزمان آنها بر ضرورت فعالیت بخش‌های تولیدی و خدماتی هستیم. یک هفته قبل، رئیس جمهوری اعلام کرد: «مردم اطمینان داشته باشند که همه بخش‌های دولتی، خصوصی و عمومی حتی لحظه‌ای فعالیت خود را متوقف نکرده و با رعایت پروتکل بهداشتی کار را ادامه می‌دهند». وی دهم فروردین ماه نیز در جلسه ستاد مقابله با کرونا تأکید کرده بود «مردم عزیز باید بدانند در کنار سلامت که برای ما اصل اول امروز است، تولید هم به عنوان یک اصل است؛ نمی‌توانیم در کشور تولید را تعطیل کنیم؛ نمی‌توانیم در کشور تولید و توزیع مواد غذایی و بهداشتی یا مغازه و فروشگاه‌اش را تعطیل کنیم؛ نمی‌توانیم نیازمندی‌های عمومی مردم از جمله در آب، برق، گاز و حمل و نقل را تعطیل کنیم. این کار امکان‌پذیر نیست. یعنی مدیریت جامعه بر این مبنا است که سلامت، تولید، امنیت جامعه برای ما اصل است».

مردم: در خانه بمانیم اخراج می‌شویم

حالا بسیاری از مردمی که توسط صداوسیما مورد نقد قرار می‌گیرند که چرا به خیابان‌ها آمده‌اید، از یک و بام و دو هوای سیاست مقابله با کرونا در کشور گلایه می‌کنند و می‌گویند: چطور زمانی که دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، دادگاه‌ها تعطیل نیستند و عدم مراجعه به برخی مراکز زندگی آنها را مختل می‌کند، در خانه بمانند؟ چطور زمانی که اخطاریه دادگاه، تعزیرات و سازمان مالیاتی برای این تاریخ به دستمان رسیده به دادگاه مراجعه نکنیم؟ گروهی از کارگران و کارمندان شاغل در بخش خصوصی نیز تهدید به اخراج توسط کارفرما را علت حضور خود در مراکز عمومی و معابر عنوان می‌کنند. حتی کم نبودند کسانی که طی روزهای اخیر برای دریافت وام یک میلیون تومانی به یارانه بگیران، ناگزیر به دفاتر پیشخوان خدمات دولتی مراجعه کردند تا سند سیم کارتشان به نام خود تغییر دهند.

به نظر می رسد منشا تعارض شعار«در خانه بمانیم» و سیاست بازگشایی تدریجی مراکز تولیدی و خدماتی، فعالیت عادی مشاغل کم خطر و بازگشایی جاده های بین شهری و ...، ناشی از مسوولیت پذیری دولت برای جلوگیری از خوابیدن اقتصاد و بیکار شدن بخشی از مردم است. اما آیا استراتژی توصیه‌ای می‌تواند در شرایطی که مسئولان از افزایش ابتلا و درگیری با کرونا در چهار استان کشور خبر می‌دهند، کافی باشد؟

تداوم قرنطینه در جهان

اما اوضاع در کشورهای دیگر چگونه است؟ بسیاری از کشورهای درگیر با کووید-۱۹ در جهان، همزمان بر تداوم سیاست‌های سختگیرانه برای مهار این بیماری تأکید دارند. ۲۸ فرودین ماه، آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد؛ به این ترتیب، نه فقط برای چند منطقه قبلی بلکه وضعیت اضطراری برای کلیه ۴۷ منطقه در سراسر کشور در نظر گرفته شده است.

اواخر فرودین ماه نیز الجزیره به نقل از جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا اعلام کرد: «شرایط سخت‌گیرانه و قرنطینه در ایتالیا سه هفته دیگر تمدید می‌شود و تا سوم ماه مه ادامه دارد».

هفته گذشته نیز پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا از تمدید قرنطینه به مدت ۱۵ روز، یعنی تا ۹ مه (۲۰ اردیبهشت) سال جاری میلادی خبر داد. رویترز همچنین به نقل از وی نوشت: «اسپانیا که سومین کشور در جهان از لحاظ شمار قربانیان کروناست، باید به آرامی، با دقت و احتیاط کامل به سمت «بازگشت به زندگی عادی» حرکت کند. با توجه به اوضاع اضطراری کشور، مرحله‌ بعدی قرنطینه موسوم به قرنطینه‌ی «نامتوازن» ممکن است از ۲۷ ماه آوریل شروع شود».

همزمان، دومینیک راب، وزیر امورخارجه انگلیس نیز از تمدید سه هفته‌ای قرنطینه در این کشور با هدف مهار شیوع کرونا خبر داد. وی در بخش دیگری از اظهاراتش تأکید کرد: «نشانه‌ها حاکی است که سختگیری‌ها باعث شده تا روند شیوع کرونا در انگلیس کاهش یابد، «با این حال آمارها آنچنان که باید پایین نیامده است. بدترین کاری که در این مقطع می‌توان انجام داد برداشتن زودهنگام محدودیت‌هاست.»

سه روز قبل، نیز امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد «محدودیت‌های آمدوشد و تعطیلی در این کشور برای مقابله با کرونا چهار هفته دیگر تمدید می‌شود». او همچنین تأکید کرد«مشخص نیست این شرایط غیرعادی تا چه زمانی ادامه یابد، اما فرانسه به شدت به دنبال تولید واکسن و دارو برای درمان کروناست».

تداوم قرنطینه، منع آمدوشد و تعطیلی مراکز دولتی، خصوصی و مشاغل در ایالات متحده برخلاف این کشورها، محل نزاع رئیس‌جمهوری و فرمانداران ایالات‌هاست. درحالی‌که دونالد ترامپ بر بازگشایی کسب و کارها تأکید دارد و معتقد است او حرف آخر را در این باره می‌زند و طرفداران او نیز با اسلحه به خیابان‌ها آمدند، فرمانداران برخی ایالت‌ها و متخصصان امر بر ضرورت تداوم تعطیلی برای مهار کرونا تأکید می‌کنند. در همین راستا، هفته گذشته اندرو کوئومو، فرماندار نیویورک در گفت‌وگویی با سی‌ان‌ان اعلام کرد: «او از دستور ترامپ پیروی نخواهد کرد. اگر ترامپ به من دستور بازگشایی بدهد و این کار منجر به خطر افتادن سلامتی مردم ایالت من بشود، من چنین کاری انجام نخواهم داد.» وی همچنین تعطیلی کسب و کارها و محدودیت‌های عبور و مرور در این ایالت را تا ۱۵ ماه مه میلادی تمدید کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
0
1
در خانه بمانیم.ولی اداره هم برویم.
.....معنی ندارد ....
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
0
1
کارخانه ها رعایت فاصله گذاری را نمی کنند بعضی کار ها هم بگونه ای است که نمی شود فاصله گذاری کرد کارگران هم مجبورند سر کار حاضر شوند آنچه در عمل اتفاق افتاده یک معنی بیشتر ندارد تولید به قیمت جان
رضا آزاد
|
United States
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
0
1
برای کنترل و مهار اپیدمی یا در حقیقت پاندمی کرونا سه راهکار وجود دارد:

1- قرنطینه کامل برای مدت طولانی که مشکلات فرواوان برای اقصاد کشور و افراد ایجاد می کند. بیکاری و فقدان یا کاهش چشمگیر درآمد خانوارها ممکن است به گسترش نارضایتی ها، افسردگی وسیع در سطح جامعه و حتی مشکلات جدی مثل افزایش خودکشی ها بیانجامد.

2- تناوب قرنطینه و عدم قرنطینه بازگشت به کار– به این ترتیب که با کاهش آمار ابتلا به بیماری ، اقدام به برداشتن قرنطینه ها و باز کردن اماکن بدون فراهم بودن امکان اجرای موثرفاصله گذاری اجتماعی شود. این راهکار به نوعی دنبال ایجاد مصونیت گله ای (Herd Immunity) از طریق ابتلای حدود هفتاد درصد مردم به بیماری نیز هست که گزینه ای کاملا غیر اخلاقی است. گسیل مردم به کام بیماری و مرگ خصوصا بین کسانی که بالای 60 سال دارند یا ازکاهش مصونیت بابت بیماری های مزمن رنج می برند. تصمیم به خروج از شرایط اضطراری و به‌ راه انداختن چرخ اقتصاد، بدون اجرای برنامه های موثر برای کنترل بیماری، خطرهایی در پی دارد و ممکن است موجب ایجاد امواج جدید شیوع بیماری و فرسودگی و از کارافتادن نظام درمان و حتی از کنترل خارج شدن اپیدمی گردد و زحمات قبلی را به باد دهد. بعید نیست که بیمارستان‌ها ناگهان به حد اشباع برسند و شمار تلفات افزایش یابد. به اضافه اینکه صدمات اقتصادی و گسترش بیکاری و نارضایتی را درتناوب قرنطینه و عدم قرنطینه خواهد داشت. هابرماس می‌گوید: "مسئولان سیاسی وقتی از یکسو به زیان‌های اقتصادی و اجتماعی فکر می‌کنند و از سوی دیگر به تعداد تلفاتی که می‌تواند قابل جلوگیری باشد، باید از وسوسۀ تفکر ابزاری و فایده ‌گرا (اوتیلیتاریستی) بپرهیزند".

3- راهکار جدی و موثر این است که با بازگشت تدریجی و الویت بندی شده به فعالیت های اقتصادی، در سطح وسیع تست کرونا گرفته شود تا معلوم شود:
• چه کسانی مبتلا شدند و بهبود یافتند و الان در بدنشان پادتن ایجاد شده، یعنی مصونیت پیدا کرده اند و به احتمال زیاد ناقل هم نیستند. می توان با درصد قابل قبولی اطمینان داشت که این افراد در صورت بازگشت به کار ریسکی برای خود و دیگران ایجاد نمی کنند.
• چه کسانی مبتلا شده اند و هنوز بهبود نیافته اند. اینها باید ایزوله شوند و تحت مراقبت باشند تا جزو گروه اول قرار بگیرند.
• چه کسانی هنوز مبتلا نشده اند و در خطر ابتلا قرار دارند. این گروه از افراد در صورت به بازگشت به کار برای خود و دیگران ریسک ابتلا به بیماری را ایجاد می کنند و باید امکان آن را داشته باشند که بتوانند توصیه های بهداشتی و فاصله اجتماعی را با جدیت کامل رعایت کنند.
برای موفقیت راهکار سوم، لازمست که امکان تست در سطح گسترده فراهم شود. دو نوع تست کرونا وجود دارد. تست PCR که امضای ژنتیک ویروس زنده را در کسانی را که اخیرا مبتلا شده اند شناسایی می کند. برای این تست باید نمونه هایی از بینی و مخاط انتهای دهان برداشته شود و به آزمایشگاه های مجهز به ماشینهای PCR ارسال شود. تست نوع دوم تست سرولوژی است که با گرفتن چند قطره خون ، وجود آنتی بادی در بدن و مصونیت ناشی از آن را تشخیص می دهد. کیت های تست برای تشخیص آنتی بادی با قیمت اولیه در حدود 10 دلار که در صورت تولید در مقیاس وسیع کمتر هم خواهد شد، در سطح جهانی در دست تهیه و ارایه به بازار هستند. این تستها قابلیت انجام درخانه و گرفتن جواب ظرف چند دقیقه را خواهد داشت. با تهیه کیت های این نوع تست در مقیاس چند میلیونی ، می توان در سطح ملی اقدام به تست کرونا نمود. آنگاه براساس موارد سه گانه شناسایی شده پیش گفته، نخست اقدام به بازگشت افراد مصونیت یافته به کار، دوم ایزولاسیون و مراقبت از افراد مبتلا و سوم رفتار احتیاط آمیز با گروه سوم از نظر الزامی بودن بازگشت ایشان به کار و درصورت فراهم بودن امکان حفظ فاصله اجتماعی به شکل موثر، نمود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
0
0
وقتی دولت شتابزده شروع به عادی سازی اوضاع کرد فقط به یک نتیجه می رسی و آن اینکه مملکت ثروتمند ما بشدت بی پول است و توانایی اداره امور کشور را برای مدت قرنطبنه ندارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین