کد خبر: ۷۰۵۱۷۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۶
نایب رئیس اول مجلس با اشاره به اینکه ایران به قدری مقتدر هست که دشمنان خود را تنبیه کند، گفت: زمان فشار اقتصادی به ایران تمام شده و ما مطالبه اقدام عملی در مقابل عمل را داریم. بنابراین به اندازه عملی که از سوی طرفین برجام انجام شود ما نیز اقدامات عملی انجام خواهیم داد.
آفتاب‌‌نیوز :

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفت‌وگو با اسپوتیک در خصوص پیمان امنیتی نظامی میان ایران، چین و روسیه اظهارداشت: تفاهمنامه‌ای که با چین و روسیه بسته ایم، بیشتر اقتصادی است و ابعاد فرهنگی، اجتماعی نظامی زیادی ندارد و اینکه تبدیل به یک پیمان نظامی شود، بحث دیگری است و طبیعتا سران سه کشور باید در این زمینه بحث کنند.

وی با اشاره به هم اینکه کشورهای (ایران، چین و روسیه) می توانند در ابعاد اقتصادی با یکدیگر همکاری داشته باشند، افزود: کمی که کارها جلوتر برود، شاید با انجام مذاکراتی در چارچوب قانون اساسی بتوانیم، یک نیروی مشترک درست کنیم مانند آنچه کشورهای نوظهور جهان در این قراردادها تاسیس می کنند. منتها باید سه کشور آمادگی آن را داشته باشند، اما از آنجا که هنوز با این کشورها، وارد بحث نشده ایم، نمی توانم پیش بینی خاصی در این خصوص داشته باشم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در گام اول بایدپیمان های اقتصادی را توسعه بدهیم، تا جایی که دو کشور تبدیل به سه کشور شوند، تصریح کرد: پس از آن به ارتباطات را به حوزه های فرهنگی و سپس به حوزه‌های نظامی گسترش بدهیم.

قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از این گفتگو درباره حمله تروریستی به سایت هسته‌ای نطنز گفت: آنچه در حمله تروریستی به سایت هسته ای نطنز دچار سانحه شد، ظرفیت غنی سازی ما بود برای مثال قبل از این، امکان تولید ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده با خلوص ۳.۷ دهم درصد بود اما اکنون این ظرفیت برای مثال می تواند به ۱۰ یا ۱۵ کیلوگرم رسیده باشد.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تا پیش از این اتفاق، ما سقف غنی سازی ۲۰ درصد را برای خود پیش بینی کرده بودیم اما اکنون آبشارهای مکملی که می تواند تا بیش از ۶۰ درصد اورانیوم را غنی کند، فراهم می‌کنیم.

وی تاکید کرد: دشمنان ما باید بدانند که نمی توانند با فشارهای امنیتی از ما باج بگیرند و متاسفانه آنها چیزی جز زبان قدرت نمی فهمند، مذاکرات وین را راه اندازی می کنند، دولت ما را پای میز مذاکره می برند و از سوی دیگر در تاسیسات اتمی ما حمله تروریستی انجام می‌دهند.

قاضی زاده هاشمی گفت: آنها با سیاست چماق و هویج، از سویی فشار وارد کنند و از سوی دیگر برای گرفتن امتیاز تلاش می کنند و این باعث می‌شود ما نیز مشابه آنان اقدام ‌کنیم؛ اگر این رفتار ادامه یابد، قطعاً میزان غنی سازی اورانیوم ایران به بیش از ۸۰ درصد نیز می‌رسد.

نایب رئیس اول مجلس با تاکید بر اینکه در صورت مشاهده اقدام از سوی طرفین برجام، قطعاً ایران نیز به چارچوب‌های این توافقنامه پایبند خواهد بود، بیان کرد: این موضوع کاملاً داوطلبانه است و هیچ کس نمی‌تواند ایران را با زور وادار به انجام کاری کند. ممکن است خساراتی به ما وارد شده باشد اما قطعاً بدانند که ما نیز خساراتی را به آنها وارد خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به قدری مقتدر هست که دشمنان خود را تنبیه کند، افزود: زمان فشار اقتصادی به ایران تمام شده و ما مطالبه اقدام عملی در مقابل عمل را داریم. بنابراین به اندازه عملی که از سوی طرفین برجام انجام شود ما نیز اقدامات عملی انجام خواهیم داد.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه آمریکا در طول مذاکرات ایران با ۴+۱ اعلام کرده که آمادگی برداشتن یکباره تحریم ها علیه ایران را ندارد، عنوان کرد: این در حالی است که تنها پیش شرط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام، برداشته شدن تمامی تحریم‌ها علیه ایران است.

نائب رئیس مجلس فشار حداکثری آمریکا بر ایران را شکست خورده توصیف کرد و اظهار داشت: آمریکایی‌ها باید این موضوع را بپذیرند که با سیاست فشار حداکثری و تحریم به جایی نمی‌رسند قطعاً ما از اینکه کشور در شرایط تحریم به سر ببرد استقبال نمی کنیم.

وی تصریح کرد: در چندسال اخیر مشاهده کردیم با توجه به اینکه دولت ما تمایل شدیدی به غرب داشت اما تحریم‌های غربی‌ها نتوانست ایران را به زانو در بیاورد چراکه با تکیه بر تولیدات داخل و همکاری با همسایگانمان توانستیم بحران‌ها را پشت سر بگذاریم امیدواریم دولت بعد دولتی انقلابی باشد و قطعاً دیگر حنای غربی ها رنگی نخواهد داشت.

وی ملت ایران را مردمی عزتمند توصیف کرد و گفت: ایران با قدرت به پیشرفت خود ادامه خواهد داد. ما مذاکره را قطع نمی‌کنیم کما اینکه اکنون مذاکرات وین فرسایشی شده اما با وجود مذاکرات، معطل غربی ها نمی مانیم، ایران از عزت خود کوتاه نخواهد آمد و با قدرت به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر این نکته که اروپایی‌ها کشورهایی مستقل ندارند بلکه تماما مستعمره آمریکا هستند، اظهار داشت: تحریم ها تا حدی اثر دارد و اگر از حد بگذرد دیگر اثر گذار نیست. البته نباید فراموش کرد ما هیچ گاه از ابتدا نسبت به نیت و شخصیت اروپایی ها خوشبین نبودیم و آنها را کشورهای مستقل در نظر نمی گرفتیم.

وی با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی مستعمره و تحت سلطه آمریکا هستند، گفت: کشورهایی که اقتصاد و سیاست خارجی را در اختیار خود نداشته باشند، عملاً مستعمره هستند حتی اگر انتخابات برگزار کنند و رئیس جمهور یا نخست وزیر انتخاب کنند، در نتیجه نه بدطینتی اروپایی ها و نه رفتار آنها برای ما تازگی ندارد.

قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص میزگرد ولگا - دریای خزر و حضورش در این میزگرد گفت: در سخنرانی ضبط شده ای، درباره حضور ایران و کشورهای دیگر صحبت کردم که این منطقه خیلی گسترده است، همسایگان زیادی را دور خود جمع کرده است و ارتباطات شمال جنوب جهان را به هم وصل می کند و دارای ظرفیت های مکمل اقتصادی است.

وی اضافه کرد: ایران می تواند منطقه بزرگ اوراسیا را به ابهای گرم اقیانوس هند وصل کند. داشته‌های ایران و کشورهای منطقه اوراسیا است که همدیگر را کامل می کنند، با توجه که ما اخیرا به این اتحادیه پیوسته ایم. ما متقاضی این همکاری های استراتژیک هستیم، امیداورم این اتفاق بیفتد.

نائب رئیس مجلس در خصوص تعویق تصویب کنوانسیون حقوقی دریای خزر در مجلس ایران گفت: البته هنوز دولت لایحه ای در خصوص این کنوانسیون به مجلس ارائه نکرده است که ما تصویب کنیم. زمانی که اخبار مذاکرات منتشر شد، فضا خیلی پرچالش بود و سر بحث سهم ایران از دریای خزر گفت وگوهای بسیاری صورت گرفت. در خصوص روش تقسیم آن نیز بحث شد، هنوز دولت نتوانسته جمع بندی روشنی در خصوص (کنوانسیون دریای خزر) در داخل داشته باشد. ما راه طولانی در این خصوص داریم تا این کنوانسیون تصویب شود. اینکه دولت این لایحه را به مجلس ارائه دهد تازه اول ماجرا و بحث در این خصوص در مجلس است.

قاضی زاده هاشمی در قسمت دیگری از این گفت وگو، درباره سربازی حرفه ای و همچینین اعتقاد برخی بر شعار انتخاباتی وی در این طرح گفت: ایران دشمنان زیادی در خارج از کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران ۱۵ کشور همسایه دارد، تاکید کرد: این بدان معناست که نیاز به مدرن شدن و استفاده از تجهیزات نوین نظامی داریم که توسط سربازان حرفه ای قابل انجام است، بنابراین ما باید به سمت نیروی حرفه ای برویم که با بنیه خاص جسمی و اموزش های خاص خود است که به معنای سربازی حرفه ای دراز مدت است و در ضمن سربازان باید حقوق خوبی به عنوان یک شغل قابل قبول داشته باشند. نیرویی که در این مورد استفاده می شود نیروهای خاص است.

وی در ادامه گفت: اما یک سلسله امتیاز خاص اجتماعی برای این سربازان حرفه ای خواهیم داشت، مثل کنکور، استخدام در ادارات دولتی، امتیازات اجتماعی تا کسانی که ۵ سال به حوزه نظام خدمت کرده اند و عمرشان را برای این کار گذاشته اند، بتوانند از خدمات اجتماعی استفاده کنند.

نائب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه همه نیروهای مسلح، هم ستاد کل و نیز مجلس و دولت باید با یکدیگر به تفاهم برسند، گفت: مجلس به تنهایی نمی تواند کاری کند، ستاد کل نیز نیاز به مجلس برای تصویب امر دارد، از سوی دیگر رئیس جمهور نیز در این امر دخیل است. شاید اثرگذارترین نقش را می تواند رئیس جمهور داشته باشد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: فعلا در مجلس فراکسیونی تشکیل داده ایم و گفت وگوهایی را با ستاد کل هم داشته ایم، امیدواریم که بتوانیم اصلاحاتی در حوزه سربازی انجام دهیم، امیدواریم در ابتدا در کوتاه مدت این کار را انجام دهیم تا بتوانیم تغییری در قوانین سربازی انجام دهیم.

نایب رئیس اول مجلس در ادامه این گفت وگو درباره بازپرداخت بدهی انگلیس از طریق سیستم اینستکس گفت: اینستکس تا به حال خیر و برکتی نداشته و تا به الان نتوانستیم پول قابل توجهی را از این طریق جابجا کنیم که من بگویم که می توان از طریق اینستکس این پول را جابجا کرد. به این دلیل که پیچیدگی هایی دارد و تا به حال اتفاق خاصی رخ نداده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
0
0
خودتان را اسیر چین و روسیه کردید و حالا باید هر چه گفتند بپذیرید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین