کد خبر: ۷۱۹۳۵۳
تعداد نظرات: ۲۷ نظر
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
در مذاکرات تحریم دست و پای ما را بستند
رئیس جمهور گفت: می‌گذاشتند در مذاکرات تحریم کارمان را انجام دهیم و دست و پای ما را نمی بستند و ما پایان ۹۹ توافق کرده بودیم. سند آن موجود است و توافق اجمالی بین ما و ۵+۱ روشن است. بهر حال یک مصوبه‌ای مجلس گذراند و آن مصوبه دست و پای مارا بست.
آفتاب‌‌نیوز :

رئیس جمهور با قدردانی از اقدامات و برنامه‌های پولی و بانکی بانک مرکزی در طول هشت سال گذشته اظهار داشت: با اقدامات و سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی و اجرای برنامه‌های اقتصادی تا حدود زیادی توانستیم فشارهای جنگ اقتصادی را از روی مردم کم کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در شصت و یکمین مجمع سالیانه بانک مرکزی با اشاره به شرایط خاص و پرفراز و نشیب کشور در طول هشت سال گذشته اظهار داشت: بر اساس آمار و ارقام وقتی در سال ۹۲ دولت یازدهم شروع به کار کرد رشد اقتصادی منفی ۷.۷ بود و در سال ۹۴ نیز با معضل و شوک قیمت نفت مواجه شدیم و قیمت نفت که در آغاز کار دولت یازدهم بشکه‌ای ۱۰۴ دلار بود در مقطعی حتی به ۳۰ د لار رسید لذا با شرایط خاصی مواجه بودیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بعد از اینکه در سال ۹۴ توانستیم از تحریم عبور کنیم آثار اقتصادی مثبت آن در سال ۹۵ مشاهده شد به طوری که در این سال از رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصد برخوردار شدیم و از آغاز دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ شرایط باثباتی در اقتصاد کشور را شاهد بودیم.

روحانی گفت: از ابتدای دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ فرازونشیب آنچنانی در اقتصاد و به خصوص قیمت ارز نداشتیم و از لحاظ تورم، رشد اقتصادی، قیمت ارز و اشتغال دارای ثبات بودیم که ثبات اقتصادی برای داشتن شرایط مطلوب در سالهای آینده برای کشور اهمیت دارد.

رئیس جمهور اضافه کرد: از سال ۹۳ اشتغال خالص مناسبی را در کشور شاهد بودیم و تا سال ۹۶ به طور متوسط ۵۵۰ هزار شغل ثابت در هر سال داشتیم. تورم نیز از اواخر سال ۹۴ تا اوایل سال ۹۷ یک رقمی بود اما با شروع جنگ اقتصادی شرایط تغییر کرد.

روحانی گفت: دولت در طول چهار سال اول از انضباط مالی بسیار خوبی برخوردار بود و در هیچ شرایطی حتی در دوره جنگ اقتصادی نیز حاضر به استقراض از بانک مرکزی نشدیم همواره سعی کردیم انضباط مالی دولت را رعایت کنیم که این موضوع در تورم و پایه پولی بسیار مهم است.

رئیس جمهور گفت: از سال ۹۶ بانک مرکزی ناچار شد برای موسسات اعتباری غیرمجاز و نیز ادغام بانک‌های نیروهای مسلح از پایه پولی استفاده کند اما استفاده از پایه پولی از طرف دولت هیچ‌گاه بر مبنای بدهی و استقراض دولت نبوده است اما در عین حال سال ۹۸ نسبت به ۹۷ و سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بدهی دولت به بانک مرکزی کاهش یافته است.

روحانی با بیان اینکه در سال ۹۷ وارد شرایط جدیدی شدیم،‌گفت: از مدیران و اقتصاددانان خواهش می‌کنم که شرایط اقتصادی سال ۹۷ به بعد را بر مبنای واقعیت‌های موجود برای مردم تشریح کنند حوادثی که پس از این سال اتفاق افتاد ارتباطی به دولت نداشت چرا که دولت بر مبنای روال گذشته خود پیش می‌رفت و چنانچه جنگ اقتصادی سال ۹۷ و کرونا نبود، همین روند ادامه پیدا می‌کرد و بر اساس محاسباتی که اقتصاددانان انجام دادند امروز قیمت دلار حدود ۵ هزار تومان بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه جنگ اقتصادی سال ۹۷ در تاریخ کشور بی نظیر و در تاریخ جهان کم نظیر است اظهار داشت: اینکه حتی فروش یک بشکه نفت نیز محدود شود و کل عملیات بانکی و منابع کشور کاملا مسدود شود یک اقدام بی سابقه و کم نظیر است، اما در عین حال علیرغم همه محدودیت‌ها کشور اداره شد و کالاهای اساسی و ضروری به اندازه نیاز خریداری و وارد گردید و با همه این شرایط سخت در سال ۹۸ مشکلات اقتصادی تقریبا کنترل شد اما متاسفانه در اواخر سال ۹۸ با مشکل کرونا مواجه شدیم.

روحانی خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم به جای نفت که تامین کننده اصلی ارز کشور است جایگزین پیدا کنیم فعالیت‌های خوبی در راستای صادرات غیرنفتی انجام دادیم و در این راستا اقدامات بانک مرکزی بسیار موثر بود و تقریبا کشور بدون نفت، بدون قحطی و کوپنی شدن کالاها اداره شد.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات اقتصادی دولت در مواجهه با کرونا اظهار داشت: با اقدامات انجام شده توانستیم تخت‌های بیمارستانی را برای مبتلایان به کرونا افزایش دهیم و تخت‌های ویژه را در طول یک سال و نیم به بیش از ۲.۵ برابر برسانیم، برای مردم و کسب و کارهای آسیب دیده هم کمک‌ها و تسهیلات بانکی ارائه دادیم و همچنین در همین شرایط توانستیم سهام عدالت را ساماندهی کرده و بخشی از سهام را به مردم پرداخت کنیم.

روحانی افزود: در زمینه تهیه واکسن نیز به رغم همه مشکلات امروز توانستیم به نقطه نسبتا مطلوبی برسیم و روند واکسیناسیون سرعت خوبی پیدا کرده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی در سال ۹۹ که در بسیاری از کشورها منفی بود در کشور ما مثبت ۳.۶ درصد بود و این از افتخارات دولت است که در سخت‌ترین شرایط و جنگ اقتصادی قادر است دولت دوازدهم را با رشد مثبت اقتصادی به دولت آینده تحویل دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار و ارقام ارائه شده در سه ماهه اول امسال شاهد شرایط مناسبی در بخش صادرات و واردات نسبت به سه ماهه اول پارسال هستیم، صادرات بیش از ۶۹.۲ درصد و واردات حدود ۳۷ درصد نسبت به سه ماهه اول سال گذشته اضافه شده است و شاهد تعادل بین صادرات و واردات هستیم و بی تردید این روند می‌تواند امیدوارکننده باشد ضمن اینکه در شرکتهای بزرگ اقتصادی نیز رشد ۸.۷ درصدی ایجاد شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر دو کار در این مدت انجام شده بود در اوایل ۱۴۰۰ شاهد شرایط بهتری بودیم، اظهار داشت: اگر دست و پای ما را نمی‌بستند قطعا در پایان سال ۹۹ می‌توانستیم در روند مذاکرات تحریم را برداریم، توافق بین ما و ۱+۵ در وین کاملا روشن و اسناد آن موجود است و مشخص است که آنها و ما حاضر بودیم که اقداماتی انجام دهیم اما مصوبه‌ای که در مجلس گذرانده شد نگذاشت ما کار خود را انجام دهیم.

روحانی خاطرنشان کرد: اقدام دوم در زمینه اف.ای.تی.اف بود که مشکل بزرگی ایجاد کرد در این زمینه دولت و وزارت اقتصاد کار خود را انجام داده بود و مجلس و شورای نگهبان نیز کمک کرده بودند اما یک جای دیگری برای ما مشکل درست کرد و هنوز هم مشکل ادامه دارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر همه تحریمها هم برداشته شود ولی مشکل ا ف.ای.تی.اف حل نشود باز هم در فعالیت‌های بانکی با بانکهای دنیا روند عادی نخواهیم داشت؛ لذا برخی از مشکلات در اختیار دولت نیست و ربطی هم به دولت ندارد.

روحانی گفت: اگر اختیارات لازم که قانون اساسی به ما می‌دهد را می‌توانستیم عملیاتی کنیم در آغاز ۱۴۰۰ تحریم نداشتیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برخی از امور از جمله جنگ اقتصادی هم مربوط به دولت نیست و ناشی از اقدام یک نادانی است که از برجام خارج شد و تحریم را بر کشورمان تحمیل کرد.

روحانی اضافه کرد: در برخی از امور دولت به تنهایی قادر نیست کاری انجام دهد و باید بقیه دستگاهها و ارگان‌ها هم یاری کنند لذا باید برای مردم توضیح داده شود که دولت در کجاها می‌تواند عمل کند و کجاها از اختیارات دولت خارج است.

رئیس جمهور تصریح کرد: آنچه در توان‌مان بوده برای رفع مشکل مردم دریغ و کوتاهی نکردیم و برخی بر مواردی که در اختیار دولت بوده را حل و فصل کردیم و اجازه ندادیم در شرایط کرونا و تحریم فعالیت‌های زیربنایی و اقتصادی و تولیدی تعطیل شود.

در شصت و یکمین مجمع سالیانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که روز یکشنبه با حضور رئیس جمهور برگزار شد، صورت‌ های مالی مجمع با اعمال اصلاحاتی به تصویب رسید.

در این نشست رئیس کل بانک مرکزی از عملکرد، جهت‌گیری‌های سیاستی و اقدامات پولی و بانکی بانک مرکزی و همچنین شاخص ها و متغیرهای اقتصادی کشور در طول هشت سال دولت تدبیر و امید به ویژه سال ۹۹ گزارشی ارائه کرد.

در این جلسه همچنین هیات نظار بانک نیز درباره ترازنامه و صورت‌های مالی سال ۹۹ گزارش داد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
10
50
بله شما درست می گویید دولت بدون توجه به مشکلانی که برای مردم پیش می آید با دست بردن در جیب مردم مشکلات خود را حل کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
13
71
مماشات شما با کاسبان تحریم در دور دوم ریاست جمهوری گناه نابخشودنی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
18
40
مصوبه مجلس در چه تاریخی بوده ؟ و مشکلات ارز از کی بوده ؟
اگر مصوبات مجلس نبود الان برای چه چیزی آمریکا باید با شما مذاکره می کرد ؟ برای این که فعالیتهایی که خود خواسته آن را تعطیل کرده اید مطابق برجام , را تعطیل کند و در ازای آن پول های ایران را آزاد کند و به ایران امتیاز بدهد ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
همه سایت ها هستید.شغلتونه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
11
54
همه مقصرند الا او و دولتش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
8
33
در اینگه مجلس همراه با مخالفان برجام است شکی نیست ولی دولت هم با عدم شجاعت در ایجاد این مشکلات برای مملکت مقصر است
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
اگه مصوبه مجلس نبود اصلا مذاکرات جدید شکل نمی گرفت
آخه چرا به هر قیمت میخای از دولت دفاع کنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
اقای بایدن زمان تبلیغ انتخاباتی گفت میخاد برگرده به برجام. چرا زمان ترامپ مجلس اینو تصویب نکرد؟ا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
0
8
به موقع باید حرف خود را میگفتید نه الان
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
2
12
اوایل گرانیها شما خودتتان گفتید من دستور دادم ارز گران شود واگر بخواهیم همین فردا ارز به قیمت قبل برمیگردد یادتتان رفته ،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
7
10
متاسفانه تندروها با کارشکنی در همه زمینه ها هم دولت را ضعیف کردند و هم ملت را
اسدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
4
10
تا روز آخر بازی وعده رفع تحریم و نگذاشتند نگذاشتندها رو ادامه بده جناب روحانی
واقعا کافی نیست؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
4
11
آقای روحانی قبل از این که مجلس مصوبه داشته باشد چرا تحریمها را لغو نکردی اما بدان که ملت حرف شما را هر گز باور نمی کند و بدان که پشت پرده همه حرفهایی که می زنی بزودی بر ملا خواهد شد و اگر مصوبه مجلس نبود قطعا هسته ای هم تعطیل شده بود تعجب در اینجاست که آقای روحانی خودش از اعضای امنیتی کشور است و کسی که امنیتی باشد هر گز به دشمن اعتماد نمی کند حالا سوال اینجاست چرا ایشان در این هشت سال با اعتماد به دشمن این همه خساورت ببار آورد و ادعا می کند که ما به همه تعهدات خود عمل کردیم به قول آقای شریعتمداری آقای روحانی مستندات عملکرد هشت ساله خود را به دولت بعدی تحویل دهد
پاسخ ها
Mirka
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
پروفسور !
مذاکرات لغو تحریم ها و بازگشت به برجام بعد از ترامپ و روی کارآمدن دولت جدید امریکا آغاز شد که با مصوبه مجلس مشکل درست شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
ملت ۸۵میلیونه ن ۱۵ میلیون
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
2
12
از وقتی ایشون رئیس جمهور شدند یا تقصیر دولت قبلی بوده و یا دولت بعدی و یا مجلس!
اگر مصوبه مجلس نبود که کشور رو حراج کرده بودید. 7.5 سال رو از شما گرفته بودند و همین 6 ماه اخر می خواست تحریم ها برداشته بشه!
ناشناس
|
United States
|
۰۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
0
13
مشکل شما این بود که حقیقت را به مردم نمی گفتی و هنوز هم نمی گویی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
0
1
دولت هم قبول کر د ر وش توسعه اش غلط بوده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
4
9
اگر شما نبودی دلار 3000 بود
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
۱۰ روز دیگه که ایشان رفتند رئیس جمهور بعدی نرخ ارز را همان روز اول به ۳۰۰۰تومان برگرداند این که کاری ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
3
6
منتظریم دولت رئیسی دلار را به 3000 تومان برگرداند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
0
5
اگر باران می بارید خشکسالی بوجود نمی آمد مشکل بارانه که نبارید والا ما مشکل نداشتیم مثل قبل بودیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
0
5
انکسی دلار را به ۳۰۰۰تومان برگرداند که انرا به ۲۵۰۰۰تومان رسانده است. مگر چیزی که گران شد را میشود ارزان کرد؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
0
5
اگر ریس جمهوری نبود شما هم نبودی شما نبودی گرانی هم نبود گرانی نبود تورم هم نبود تورم نبود بورس هم نبود بورس نبود وعده دروغ هم نبود وعده دروع نبود پول ما سر جایش بود پول ما سرجایش بود خانواده مان هم الان نپاشیده بود خانواده مان نپاشیده بود. فرزندمان مادر داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
2
8
قول دادم روز رفتنت کل محله را شیرینی بدم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
تو این اوضاع پول شیرینی کل محل رو از کجا میاری
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
0
0
یعنی مجلس خودمون نذاشت تحریم ها برداشته شن؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین