کد خبر: ۷۳۱۰۰۶
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱

در پاییز چطور ورزش کنیم؟

مدیر پایگاه قهرمانی و مرکز استعدادیابی اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه گفت: ورزشکاران برای ورزش کردن در فصل پاییز باید مراقبت هایی را انجام دهند.
در پاییز چطور ورزش کنیم؟
آفتاب‌‌نیوز :

محمود روشنی بابیان اینکه ورزش کردن در فصل پاییز باید همراه با اصول خاصی باشد، اظهار کرد: در این فصل به واسطه ناپایداری هوا باید مراقبت هایی را هنگام ورزش کردن انجام دهیم.

وی افزود: باتوجه به اینکه بسیاری از ورزشکاران هنگام عصر را برای ورزش کردن انتخاب می کنند و در این موقع از روز در فصل پاییز به فاصله حدود یکساعت دمای هوا بصورت محسوسی کاهش می یابد، بنابراین ضروری است که ورزشکاران جوانب احتیاط را رعایت کنند.

این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی اضافه کرد: شرایط آب و هوایی فصل پاییز بگونه ای است که گاها مقادیر زیادی گرد و غبار در هوا وجود دارد و انجام برخی از ورزش ها که نیازمند تنفس های عمیقی هستند، ممکن است برای ورزشکار مشکل ساز شود.

وی ادامه داد: اگر مقادیر ذرات معلق گرد و خاک در هوا زیاد بود به ورزشکاران توصیه می کنیم در این زمان از انجام ورزش هایی که نیازمند تنفس های عمیق است، اجتناب کنند.

روشنی با بیان اینکه در این فصل از سال میزان ذرات معلق در فضای سالن های سرپوشیده بیشتر از فضای باز است، گفت: در فضای باز به واسطه جریانات هوا، هوای پاکتری نسبت به فضای بسته سالن ها وجود دارد، با این وجود در هر دو شرایط ورزشکاران اگر احتیاط لازم را انجام دهند، مشکلی پیش نخواهد آمد.

وی با تاکید براینکه ورزشکاران باید مراقب باشند که نوع پوشش آنها نیز بگونه ای باشد که دچار سرماخوردگی نشوند، گفت: ورزشکاران اگر در سالن های سرپوشیده فعالیت های ورزشی دارند می توانند لباس های نخی یا کتانی و اگر در فضای بیرون هستند لباس هایی که بافت الیاف مصنوعی دارند استفاده کنند، چراکه این نوع از لباس ها می تواند گرمای هوا را در بدن نگاه دارد.

این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی افزود: همچنین به ورزشکاران توصیه می کنیم که پس از انجام تمرینات ورزشی به یکباره لباس های خود را تعویض نکنند، چراکه ممکن است به سرماخوردگی دچار شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از ورزشکاران در فصل پاییز به واسطه شرایط آب و هوایی مطلوب از نوشیدن آب هنگام ورزش پرهیز می کنند، گفت: اینکه ورزشکار احساس تشنگی نمی کند به معنای عدم نیاز بدن به آب نیست، بنابراین از همه ورزشکاران می خواهیم که در فصل پاییز حتی در صورتی که احساس تشنگی هم نکنند، حین ورزش به صورت منظم آ ب بنوشند.

روشنی ادامه داد: به دلیل وجود ذرات معلق گرد و غبار در هوا به ورزشکاران توصیه می شود که با جرعه اول دهان خود را شستشو دهند و تخلیه کنند تا آلودگی دهان پاک شود و بعد آب بنوشند.

وی با تاکید براینکه ورزشکاران برای انجام فعالیت های ورزشی سبک از ماسک و پوشش دهانی استفاده کنند، گفت: شستن مخاط بینی قبل و بعد از انجام ورزش هم می تواند به کاهش انتقال آلودگی ها به داخل بدن کمک کند.

این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی با بیان اینکه متابولیسم و میزان سوخت و ساز بدن در فصل پاییز پایین می آید، افزود: در این راستا بهتر است ورزشکاران پیش از انجام تمرین از مصرف غذاهای چرب و دیر هضم پرهیز کرده و از منابع ویتامین سی بیشتری استفاده کنند.

وی با بیان اینکه برخی آب میوه های طبیعی مانند پرتقال، لیموشیرین و کیوی و انار می تواند به تامین ویتامین "سی" بدن ورزشکاران کمک کند، گفت: درصورتی که آب میوه ها در دسترس نباشند، می توان از قرص های جوشان این ویتامین استفاده کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین