کد خبر: ۷۳۷۶۷۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۹

"تبخال" درمان می‌شود؟

یک متخصص پوست و مو می گوید، تاکنون درمان قطعی برای تبخال بوجود نیامده و تنها با مصرف برخی داروها می توان از عود کردن آن در دفعات بسیار جلوگیری کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر علی ابراهیمی با اشاره به شیوع تبخال در بسیاری افراد گفت: ویروس تبخال در بدن بیشتر افراد از همان دوران کودکی وجود دارد و برخی مواقع خود را بصورت ضایعاتی بر روی لب نشان می دهد.

وی افزود: این ویروس بصورت نهفته در پایانه های عصبی باقی می ماند و در شرایط خاصی مانند استرس شدید، تب، بیماری، تماس با آفتاب، تزریق ژل های زیبایی به لب، اقدامات دندانپزشکی و ... بر روی لب ظاهر می شود.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: برخی تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی هم می تواند موجب فعال شدن این ویروس شده و ضایعاتی بر روی لب ایجاد کند.

وی افزود: تبخال عمدتا بصورت دانه های آبدار و بصورت گروهی روی یک نقطه از لب ایجاد می شود و قبل از ایجاد آن فرد احساس خارش، سوزش و سوزن سوزن شدن در ناحیه مربوطه را دارد.

ابراهیمی گفت: این احتمال است که به ندرت در برخی موارد تبخال روی گونه و سایر قسمت های بدن یا صورت نیز بروز کند.

این متخصص پوست و مو در خصوص نحوه آلودگی افراد به ویروس تبخال گفت: تقریبا عمده افراد حامل این ویروس هستند و زمانی که ظروف غذای مشترک استفاده کرده و یا بزرگترها کودکان را می بوسند، این ویروس به افراد منتقل می شود.

ابراهیمی گفت: در برخی افراد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا شرایط زندگی‌شان با استرس بیشتری همراه است، تبخال ها مرتبا عود کرده و وسعت و شدت آنها بیشتر است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه تبخال ها به خودی خود بعد از یک هفته تا 10 روز بهبود می یابند، گفت: در برخی موارد شدید برای افراد داروهای موضعی تجویز شده و در موارد شدیدتر از داروهای خوراکی استفاده می شود.

ابراهیمی گفت: در افرادی که در دفعات زیاد تبخال می زنند، از برخی داروها جهت پیشگیری از بروز و عود کردن تبخال استفاده می شود.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه تبخال هیچ درمان قطعی ندارد، گفت: این ویروس در پایانه های عصبی همیشه هستند و با هیچ دارویی رفع نمی شود و تنها با پرهیز از استرس می توان از بروز و عود آن جلوگیری کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۴
0
0
یک جمله کافی بود.درمان ندارد
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین