کد خبر: ۷۴۲۷۶۷
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹

کاهش قیمت خانه در برخی مناطق تهران

بازار مسکن در چهار منطقه از شهر تهران که پایین‌ترین متوسط قیمت را به خود اختصاص می‌دهند با افت ۴ تا ۶ درصدی قیمت مواجه شد.
کاهش قیمت خانه در برخی مناطق تهران
آفتاب‌‌نیوز :

آبان ماه امسال مناطق ۱۶ تا ۱۹ با افت قیمت به میزان چهار تا شش درصد در مقایسه با مهرماه مواجه شدند و متوسط قیمت در منطقه ۲۰ نسبت به اولین ماه پاییز ۴.۴ درصد بالا رفت. البته به دلیل پایین بودن تعداد معاملات در مناطق مذکور، نوسانات ماهیانه شاخص قابل توجهی برای بررسی وضعیت آن محسوب نمی‌شود اما به طور کلی بازار مسکن در جنوب شهر تهران در رکود و ثبات قیمتی به سر می‌برد.

تحولات بازار ملک در مناطق جنوبی تهران و محله‌های هدف اقشار متوسط و پایین، به نوعی نمایانگر تغییرات وضعیت در بخش مصرفی بازار است. در واقع رشد توان تقاضای واقعی اولین نشانه‌های خود را به شکل افزایش معاملات و رشد قیمت در مناطق جنوبی پایتخت نشان می‌دهد که از هشت ماه گذشته تا کنون تغییر معناداری در این مناطق ایجاد نشده است.

گذشته از نوسانات ماهیانه قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران که منجر به تغییر رتبه و سهم این مناطق به لحاظ قیمت و تعداد معاملات می‌شود، پنج منطقه شهر تهران شامل مناطق ۱۶ تا ۲۰ از نظر قیمتی تقریبا در یک سطح قرار دارند و معمولا منطقه ۱۸ رتبه پایین‌ترین متوسط قیمت را در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص می‌دهد. میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه ۱۸ در آبان ماه امسال ۱۴.۵ میلیون تومان بوده که در مقایسه با مهرماه ۴ درصد کاهش یافته است.

رصد تغییرات قیمتی مسکن از مهرماه تا آبان ماه در مناطق ۱۶ تا ۲۰ شهر تهران حاکی از آن است که نرخها در منطقه ۱۶ بالغ بر ۶.۱ درصد کاهش یافته و از متوسط ۱۷.۷ میلیون تومان در هر متر مربع به ۱۶.۶ میلیون تومان رسیده است. در منطقه ۱۷ میانگین قیمت از متری ۱۶.۸ میلیون تومان به ۱۶.۲ میلیون تومان رسیده که کاهش ۳.۶ درصدی را نشان می‌دهد. متوسط نرخ هر متر خانه در منطقه ۱۸ بالغ بر ۴ درصد کاهش پیدا کرد و از ۱۵.۱ میلیون تومان به ۱۴.۵ میلیون تومان رسید. در منطقه ۱۹ نیز میانگین قیمت در مهرماه ۱۸.۲ میلیون تومان بود که در آبان ماه به ۱۷.۳ میلیون تومان رسید و افت ۵ درصد را نشان داد. در منطقه ۲۰ اما شاهد افزایش ۴.۴ درصد قیمت بودیم که متوسط نرخ هر متر خانه از ۱۵.۸ میلیون تومان در مهرماه به ۱۶.۵ میلیون تومان در آبان ماه رسید.

خانه در مناطق ارزان، ارزان‌تر شد

با وجود آنکه معدل کل بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه رشد ۱.۲ درصدی را نشان می‌دهد، افت محسوس قیمت در مناطق جنوبی تهران از تاثیر مناطق گران قیمت بر متوسط نرخ مسکن در پایتخت حکایت دارد. آبان ماه امسال منطقه یک با افزایش ۳۲ درصد نسبت به آبان سال گذشته بالاترین میزان رشد سالیانه قیمت در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران را به خود اختصاص داد. متوسط افزایش سالیانه قیمت در منطقه ۲۰ به میزان ۳۰ درصد، منطقه ۲۲ بالغ بر ۲۹ درصد و منطقه شش به میزان ۲۵ درصد بود. تغییرات قیمت در دیگر مناطق تقریبا با شاخص رشد متوسط تهران (۱۷.۷ درصد) در یک محدوده بود. درخصوص منطقه ۲۰ به دلیل حجم پایین معاملات این منطقه (۷۷ معامله) که رتبه ۲۱ را از نظر تعداد معاملات به خود اختصاص داد تحولات قیمتی نمی‌تواند ملاکی برای ارزیابی واقعی قیمت مسکن در این محدوده باشد.

از طرف دیگر دو منطقه از جنوب تهران که نسبت به دیگر مناطق رونق بیشتری از نظر تعداد معاملات دارد یعنی مناطق ۱۰ و ۱۴ در آبان امسال به ترتیب با افزایش ۳۰ و ۴۷ درصدی معاملات درمقایسه با مهرماه مواجه شدند و قیمت‌ها نیز در این مناطق به ترتیب ۲.۹ و ۵.۳ درصد افزایش پیدا کرد. آبان ماه امسال مناطق ۱۰ و ۱۴ به ترتیب با ۹ درصد و ۶.۵ درصد رتبه‌های دوم و پنجم را از نظر تعداد معاملات شهر تهران به خود اختصاص دادند.

بنابراین گزارش، آبان ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۹ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۱۷.۷ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه نیز حدود ۷.۳ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین