کد خبر: ۷۴۸۹۶۷
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱
استاندار مرکزی:
استاندار مرکزی گفت: با توجه به تداخلات تشخیصی کرونا و آنفلوآنزا، خوددرمانی نکنید.
آفتاب‌‌نیوز :

مخلص الائمه ۲۵دیماه در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی اظهار کرد: همانطور که پیش بینی می شد، شرایط شکننده کرونایی خود را نشان داده است و در سویه جدید پیش بینی می شود ظرف هفته آینده به شرایط دشوارتر برسیم.

وی تاکید کرد: لازم است که مردم در رده های سنی مجاز، نسبت به تزریق دوز سوم اقدام کنند، مراکز واکسیناسیون وضعیت خوبی دارند، انواع برندها موجود است و باید سهل انگاری در تزریق دوز سوم صورت نگیرد.

استاندار مرکزی با اشاره به آمارها و وضعیت آنفلوآنزا در استان، افزود: با توجه به سرمای هوای ممکن است این بیماری بر کرونا پیشی گیرد و با توجه به برخی تداخلات تشخیصی بین کرونا و آنفلوآنزا، مردم از خوددرمانی دوری کنند و از نظر پزشک استفاده کنند.

وی در خصوص آموزش حضوری در مدارس گفت: مسلما آموزش حضوری برای ما اهمیت دارد، تمایل خانواده ها و مسئولان امر آموزش و پرورش بر آموزش های حضوری است اما نباید این امر باعث سهل انگاری بدنه و کادر آموزشی مدارس شود، در سویه جدید کودکان و نوجوانان در مصونیت نیستند و خانواده ها نسبت به واکسیناسیون دانش آموزان جدیت داشته باشند.

مخلص الائمه تاکید کرد: آموزش حضوری در چارچوب ضوابط ستاد ملی انجام می گیرد، اما در بحث امتحانات مدارس و دانشگاه ها روند برگزاری حضوری امتحانات است و قابل چانه زنی هم نیست ولی باید تهمیدات لازم جهت رعایت پروتکل ها صورت گیرد.

وی خطاب به اصحاب رسانه استان، گفت: از ابزارهای رسانه ای برای افزایش سطح آگاهی و حساسیت مردم برای جلب توجه نسبت به شرایط مهم کنونی استفاده شود چراکه اگر مدیریت نشود، پیک سنگینی را تجربه کنیم، شیوع در کشورهای دیگر در حال افزایش شدید است و با توجه به جشن های پیش رو به نحوی پیش نرویم که پیش از تعطیلات نوروز با پیک روبرو شویم.

بهروز اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی نیز اظهار کرد: طبق اعلام ستاد ملی موارد بستری دوبرابر شده است و این شرایط نیز در استان محسوس است.

وی افزود: به هرحال کرونا، کروناست و نباید فقط متمرکز امیکرون شد، آمار امیکرون نباید ما را به اشتباه بیندازد، باید بر روی کووید ۱۹ متمرکز شد و متاسفانه در استان، آمار سرپایی دوبرابر شده و هشت شهرستان نیز آمار افزایشی دارد و زنگ های خطر به صدا درآمده و پس باید براساس شرایط، اقدامات سختگیرانه را در پیش گرفت.

اکرمی تصریح کرد: مرتبا گلایه این است که مردم و سازمان ها دچار عادی انگاری شده اند، برای پیشگیری از شرایط موجود باید تصمیم گیری کرد با گلایه که کاری پیش نمی رود، بر همین اساس در هر ۱۲ شهرستان، اتاق اصناف و سازمان صمت و سمنها، تمامی تالارها و رستوران را مورد بررسی قرار دهند، میزان رعایت پروتکل ها ارزیابی شود، همچنین مراکز بهداشت سراسر استان و ادارات ورزش و جوانان از باشگاه ها بازدید و روند را رصد کنند، در بحث تهویه مدارس نیز برنامه ریزی شود.

وی با اشاره به شهرهای زرد و آبی اظهارکرد: هفته گذشته تعداد شهرهای زرد کم است، اما امروز بالا رفته است و این نقشه عملا در هر حال هشدار است.

دکتر سید محمد جمالیان رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در استان مرکزی بیان کرد: میزان تزریق دوز اول واکسن در استان به ۹۴.۳ درصد، دوز دوم ۸۵.۶ درصد و دوز سوم نیز ۲۴.۴ درصد رسیده است و همچنان در دنیا تاکید بر تزریق دوم سوم است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در تمام شهرستان های استان به جز فراهان، شازند، خنداب و زرندیه امیکرون یافت شده است و بیشترین موارد ابتلا به اراک باز می گردد، گفت: تقریبا در هفته اول دی ماه ۴ مورد، هفته دوم ۱۱ مورد و هفته سوم ۴۸ مورد امیکرون شناسایی شده است و از ۶۳ مورد یافت شده فقط دو مورد بستری شدند و ۶۰ درصد مبتلایان نیز سابقه مسافرت به استان های دارای موارد بیشتری از امیکرون را داشتند.

جمالیان با تاکید بر اینکه مسلما آمار واقعی امیکرون در استان این نیست، گفت: تخمین زده می شود ۶۳۰ هزار مبتلا به امیکرون در استان وجود داشته باشد ولی به دلیل اینکه علائم آن سبک است به پزشک مراجعه نمی کنند. در حال حاضر موارد ابتلا در قم بالا رفته، در کویت، امارات ترکیه و قطر پیک بالایی دارد و از آنجا که استان مرکزی با این استان و کشورهای مذکور مراودات بالایی دارد و این امر می تواند برای استان خطرآفرین شود.

وی گفت: تا دو هفته دیگر موارد ابتلا بالا میرود، نگران درگیری پرسنل بخش بهداشت و درمان هستیم، باید مسائل را از امروز جدی بگیریم زمانی که به پیک بخوریم تصمیمات مان دو هفته پس از آن اثرخواهد داشت پس از امروز باید پیشگیری و پیگیری کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه در صنوف میزان استفاده از ماسک و رعایت فاصله بسیار پایین است، مسلما برای جلب توجه مردم باید از خود مسئولان و روند برگزاری جلسات با جمعیت کم و غیرحضوری شروع کرد و این چنین می توان حساسیت مردم را بالا برد.

وی در خصوص رعایت پروتکل ها در تالارها، رستوران ها و... گفت: هیچ فاصله اجتماعی در این اماکن رعایت نمی شود، با سرد شدن هوا درها و پنجره ها بسته شده و متاسفانه تهویه مناسبی وجود ندارد. باید بحث فاصله گذاری جدی گرفته شود تا در شب عید با تعطیلی ها روبرو نشویم.

جمالیان با اشاره به اینکه باشگاه های ورزشی با ظرفیت بالا در حال فعالیت هستند، افزود: سمن ها در بحث بازرسی ها فعالانه وارد شود و هفتگی گزارش دهند تا فرمانداران با متخلفین رعایت پروتکل ها برخورد کند.

وی تاکید کرد: فرد دارای علامت در ادارات و مدارس حاضر نشود و اگر pcr منفی بود اجازه ورود داشته باشند. با آنفلوآنزا روبرو هستیم که مسلما در کنار کرونا، تشخیص ها را سخت کرده است. در حال حاضر مراکز بهداشت در امر تست گیری فعال هستند و در اراک نیز تشخیص امیکرون انجام می گیرد و حتی نیاز به ارسال نمونه ها به تهران نیست، اما تا آخر بهمن افزایش بستری را خواهیم داشت و در اسفندماه نیز با مرگ و میر روبرو می شویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: در حال حاضر موارد رو به افزایش است و نگرانی ما ابتلای سنین زیر ۱۲ سال، افراد دارای بیماری زمینه ای و سالمندان است. در بحث رعایت پروتکل ها در مدارس تاکیدات لازم به صورت کامل دنبال نمی شود، در شرایطی هستیم که اگر غفلت شود وضعیت بدی رقم می خورد، دستورالعمل های مکتوب ابلاغ شده اجرایی نمی شود و تهویه نامناسب است.

وی با اشاره به اینکه آمار امیکرون به شکل جهشی در حال افزایش است و اگر مدارس حضوری شود، همین خانواده ها که امروز تمایل به رفتن فرزندان خود به مدارس هستند، با ابتلا به ویروس مدعی می شوند، گفت: در برگزاری امتحانات فاصله گذاری مناسب نیست و تراکم جمعیت در سالن های امتحان بالاست، لازم است که دغدغه مندی مدیران مدارس بیشتر باشد چراکه گزارشات حاکی از آن است که اکثرا دانش آموزان بدون ماسک هستند و فاصله رعایت نمی شود، در حال گذر به شرایط افزایش موارد بستری هستیم پس باید حساسیت بیشتری نسبت به فعالیت مدارس داشت.

جمالیان گفت: واکسیناسیون معلمین و محصلین در مردادماه انجام شد و باید دوز یادآور با جدیت توصیه شود. درست است که از ابتلا جلوگیری نمی کند، اما از مرگ و میر جلوگیری می کند.

به گزارش ایسنا، در این جلسه، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار کرد: تعداد موارد ابتلا به کرونا در هفته سوم دیماه با افزایش ۴۱ درصدی از ۱۹۴ مورد، در هفته دوم به ۲۷۴ مورد رسیده است.

دکتر علی علیمحمدی گفت: موارد بستری نیز رشدی هفت درصدی را نشان می دهد به طوری که ۱۵ مورد بستری هفته دوم به ۱۶ مورد در هفته سوم افزایش یافته است.

وی با اشار به اینکه خوشبختانه ۳ مورد فوتی هفته دوم با کاهش ۶۷ درصدی به یک مورد در هفته سوم رسید، افزود: موارد سرپایی از ۱۷۹ مورد هفته دوم به ۲۵۸ مورد در هفته سوم رسیده است که رشد ۴۴ درصدی را نشان می دهد.

اکرمی خواستار تهمیداتی برای وضعیت ادارات و بانک ها شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین