کد خبر: ۷۶۳۲۶۴
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹
سالانه یک الی دو متر سطح دسترسی به آبخوان‌ها در تهران پایین‌تر می‌رود
تلاش برای تدوین و تصویب لایحه‌ای برای فرونشست از طریق شورای عالی استان ها
آفتاب‌‌نیوز :

عضو کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران گفت: سالی یک الی دو متر سطح دسترسی ما به آبخوان‌ها پایین‌تر می‌رود و نشان دهنده این است که هرچقدر سطح دسترسی به آب پایین‌تر می‌رود آبخوان‌ها تهی از آب می‌شوند و ریزش رخ می‌دهد.

«سید محمد آقامیری» عضو کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران درباره تشکیل کمیته تحقیق فرونشست زمین در شورای شهر تهران گفت: بحث فرونشست در تهران به ویژه در جنوب و جنوب غرب تهران بسیار جدی است. در همین راستا تحقیقات و مطالعات قبلی را استخراج کردیم اما متاسفانه در هیچ کدام از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و بخش‌های مختلف در کشور مصوبه‌ای برای جلوگیری از پیشرفت فرونشست در کشور تصویب نشده است و عملا هیچ کاری انجام نمی‌شود. تنها تحقیقاتی انجام و جلساتی برگزار و گفتاردرمانی شده است و بس.

اقدامات برای فرونشست در کشور در حد گفتاردرمانی بوده است

آقامیری با اشاره به جمع آوری اطلاعات در زمینه فرونشست و نامه نگاری با دانشگاه‌ها و چند وزارتخانه در این زمینه گفت: در شورای شهر اطلاعات را جمع آوری کردیم و به تمام دانشگاه‌هایی که فکر می‌کردیم در این زمینه موثر هستند و کار تحقیقاتی انجام داده‌اند از جمله دانشگاه تهران، شریف، علم و صنعت و حتی دانشگاه آزاد و مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز پژوهش‌های شهرداری، سازمان زمین شناسی، سازمان نقشه برداری و سه وزارتخانه راه و شهرسازی وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی نامه زدیم و درخواست کردیم کسانی را که در این زمینه کار کرده اند به ما معرفی کنند و یا نتیجه مطالعات خود را در اختیار ما قرار دهند.

عضو کمیسیون عمران و حمل ونقل ادامه داد: اساتیدی از دانشگاه‌های مختلف به شورا آمدند و برخی از دانشگاه‌ها موضوع را خیلی جدی نگرفتند و ابتدا تنها یک استاد را برای گفت و گو فرستادند و وقتی دیدند موضوع جدی است، اساتید مختلفی که در این موضوع کار کرده‌اند را معرفی کردند و در جلسات حضور پیدا کردند.

نامه محرمانه برخی مراکز دولتی درباره وضعیت فرونشست در کشور

او گفت: حتی برخی از مراکز دولتی نامه محرمانه زدند و اطلاعات محرمانه‌ای درباره وضعیت فرونشست کشور ارائه دادند که چقدر وضعیت بغرنج است و متاسفانه هیچکس کاری انجام نداده است.

آقامیری با بیان اینکه در شورای شهر برنامه داریم تا این جلسات را ادامه دهیم گفت: حتی با دانشگاه‌های خارج از کشور که مساله فرونشست را داشته‌اند و با اقداماتی از آن جلوگیری کردند نیزدر حال نامه نگاری هستیم. در نهایت در شش ماهه اول سال جاری همایش‌هایی را برگزار می‌کنیم با حضور گروه‌های مختلف تا به یک شرح وظایفی برسیم از جمله برای شهرداری تهران.

تلاش برای تدوین و تصویب لایحه ای برای فرونشست در مجلس از طریق شورای عالی استان ها

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل با اشاره به تصمیم برای تدوین یک لایحه درسطح ملی گفت: برای اینکه بتوانیم این اقدام را در سطح ملی انجام دهیم آنرا به شورای عالی استان‌ها بردیم و از طریق شورای عالی استانها در حال پیگیری موضوع فرونشست هستیم تا در نهایت لایحه‌ای در شورای عالی استان‌ها تنظیم و به مجلس برود و یک متولی پیدا کند. وقتی لایحه در مجلس مصوب شود الزام قانونی پیدا می‌کند و همه دستگاه‌ها از جمله شهرداری تهران ملزم به اجرای آن می‌شوند و براساس اولویت مناطق درگیر با این پدیده بودجه در نظر می‌گیریم.

سالانه ۲۵ تا ۳۵ سانت فرونشست در دشت ورامین داریم و هیچکس اعلام وضعیت بحران نمی کند

او با تاکید بر اینکه باید یک کار ملی در کشور ما انجام شود با اشاره به مساله فرونشست در ایران و دیگر کشورها گفت: فرونشست در کشور ما روز به روز در حال پیشرفت است و کسی احساس فاجعه نمی‌کند. در کشورهای اروپایی اگر سالی یک تا چهار سانتی متر فرونشست رخ دهد وضعیت بحرانی اعلام می‌کنند در حالی که الان در کشور ما بین ۲۵ تا ۳۵ سانت در سال در دشت ورامین فرونشست رخ می‌دهد و هیچکس اعلام بحران و فاجعه نمی‌کند و انگار هیچ اتفاقی رخ نداده است.

سالانه یک الی دو متر سطح دسترسی به آبخوان ها در تهران پایین تر می رود

آقامیری تاکید کرد: آبخوان‌ها و سفره‌های آب زیرزمین ما اکنون در حال از بین رفتن است و ما با بحران آب روبرو می‌شویم. در حالی که این آبخوان‌ها و سفره‌های آب زیرزمین طی چندین هزار سال ایجاد شده است و از بین رفتن آن‌ها نسل‌ها طول می‌کشد تا دوباره ایجاد شود.

او در پاسخ به اینکه اکنون چند درصد از آبخوان‌های تهران از بین رفته است گفت: مشخص هست که آبخوان‌ها در کجاها قرار دارد اما اینکه چقدر از آبخوان‌های تهران از بین رفته مشخص نیست. همینکه سالی یکی دو متر سطح دسترسی ما به آبخوان‌ها پایین‌تر می‌رود، نشان دهنده این است که هرچقدر سطح دسترسی به آب پایین‌تر می‌رود آبخوان‌ها تهی از آب می‌شوند و ریزش رخ می‌دهد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
17
فدای سرتان ان بنده خدا نخبه ایرانی در ابخیزداری را که فراری دادید شما خودتان دنبال این اتفاق هستید از جزیره چه خبر؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
18
پس با این شرایط چرا مسولان از چند سال قبل بر افزایش جمعیت تاکید کرده اند!؟
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
11
روزگاری بود که پدربزرگهای ما میگفتند زیرزمینهای تهران همه چاه روزی میشه که تهران فرومیریزد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
11
در اولین قدم صادرات محصولاتی که نیاز آبی دارند باید متوقف شود از میوه و سبزی جات تا دام زنده و گوشت. کاشت محصولات حتما مطالعه شده ودر هر منطقه با مجوز سازمان یا اداره ترویج کشاورزی
.......
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
12
اولین کار واصلی ترین راه جلوگیری از حفرچاههای غیرمجاز وغیرقانونی هست که هرروز داره بیشتر میشه
دومین راه جلوگیری از کشت درختان غیرمثمر مثل کاج درفضای سبز شهری هست که شهرداری کلی آب مصرف این درختان بی خاصیت میکند این درختان مخصوص مناطق سردسیرهستند وبه آب زیادی نیاز دارند باید ازدرختان بومی ایران که مقاوم به کم آبی هستن درفضای سبز استفاده کردمثل زیتون،انار، سنجدو...
جبارزاده
|
Germany
|
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
10
سلام می توان باکمترین هزینه ازفرونشیت زمین جلوگیری کردقبلا هم اعلام کرده ام ودررابطه علل فرونشست زمین درشهرتهران وحومه دوتامقاله نوشته ام که درهمشهری انلاین درمورخه ۲۵شهریور۱۴۰۰چاپ شده ودوم مقاله ای هم درابطه باپیشگیری نوشتم که با کمترین هزینه میشود ازفرونشست زمین درتهران وحومه پیشگیزی کرد اگراراده ای دراین رابطه حاکم باشد می توان تاحدودی ازفرونشست پیشگیری کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
5
الان تحصیلات حضرتعالی در چه زمینه ای می‌باشد؟
یک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
7
چندسال قبل درجابه جایی قسمتی از مراکز از پایتخت به دیگر شهرها واستانهای مناسب هشدار داده شدکه منجر به تغییر جمعیتی وساخت وساز می شد اما سرمایه گذاریها در تهران هر سال بیشتر بیشتر ،که متاسفانه تا امروز ادامه دارد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
8
جلوی صادرات محصولات کشاورزی رو بگیر
برای صنایع آب شیرین کن بزن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
0
7
این آفا خودش چقدر سواد دارد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین