کد خبر: ۷۶۸۷۶۰
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۷

یک کاپیتان هوش مصنوعی در کشتی خودران

یک نسخه رباتیک از کشتی «می فلاور» متعلق به قرن هفدهم میلادی به سمت سواحل آمریکا سفر کرده است. این کشتی خودران مجهز به یک کاپیتان هوش مصنوعی است.
آفتاب‌‌نیوز :

این درحالی است که نخستین تلاش برای انجام این فرایند در سال گذشته ناموفق بود.

«کشتی خودران می‌فلاور» (MAS) در حقیقت یک وسیله نقلیه آبی خودران با طول ۵۰ فوت است که به وسیله هوش مصنوعی هدایت می‌شود. این کشتی خودران چهارشنبه هفته گذشته از پلیموث در انگلیس سفر خود را آغاز کرد.

اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود، کشتی یک میلیون پوندی حدود ۳ هفته دیگر به ساحل ایالت ویرجینیا در آمریکا می‌رسد و به بزرگترین کشتی خودرانی تبدیل می‌شود که اقیانوس آتلانتیک را طی کرده است.

با توجه به آنکه هیچ انسانی در کشتی وجود دارد، این وسیله نقلیه با تکیه بر هوش مصنوعی تصمیم گیری و در مقابل موانع احتمالی در آب از خود محافظت می‌کند.

البته پیش از این و در سال گذشته میلادی قرار بود کشتی این سفر را انجام دهد، اما این تلاش موفقیت آمیز نبود.

MAS با همکاری دانشگاه پلیموث، متخصصان ابزار‌های خودران MSubs، شرکت فناوری آی بی ام و خیریه پرومار ساخته شده است. این کشتی خودران داده‌هایی حیاتی درباره اقیانوس مانند تعداد نهنگ‌ها را با استفاده از میکروفون و نمونه برداری از آب برای ردیابی پلاستیک، جمع آوری می‌کند.

جالب آنکه کشتی مجهز به یک کاپیتان هوش مصنوعی است که حساب کاربری توئیتر خود را دارد. کاپیتان هوش مصنوعی با استفاده از بینایی رایانشی، نرم افزار خودکار و پلتفرم هوش مصنوعی آی بی ام کار می‌کند. این سیستم با بیش از یک میلیون تصویر آموزش دیده و می‌تواند کشتی ها، زباله ها، پل ها، خشکی و دیگر خطرات را شناسایی کند.

MAS برای بازسازی سفر تاریخی کشتی می‌فلاور از انگلیس به آمریکا در ۴۰۰ سال قبل ساخته شده است. کشتی باستانی ۱۰۲ مسافر را حمل می‌کرد و در پاییز ۱۶۲۰ میلادی، پس از ۱۰ هفته به مقصد خود رسید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین