کد خبر: ۷۶۸۹۹۴
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۷
اگر غده تیروئید شما به درستی عمل نکند باعث می‌شود که هورمون تولید شده توسط غده تیروئید به سطح مناسب نرسد؛ و باعث ایجاد خستگی در فرد به همراه افزایش وزن غیر قابل توضیح و یا کاهش وزن سریع، در حالی که قادر به استراحت و یا خوابیدن نیستید، می‌گردد. در بعضی موارد، تیروئید التهابی می‌تواند به ایجاد تیروئید بیش فعال و کم کار منجر شود؛ که هر کدام نیاز به درمان‌های مختلف دارند.
آفتاب‌‌نیوز :

اگر غده تیروئید شما به درستی عمل نکند باعث می‌شود که هورمون تولید شده توسط غده تیروئید به سطح مناسب نرسد؛ و باعث ایجاد خستگی در فرد به همراه افزایش وزن غیر قابل توضیح و یا کاهش وزن سریع، در حالی که قادر به استراحت و یا خوابیدن نیستید، می‌گردد. در بعضی موارد، تیروئید التهابی می‌تواند به ایجاد تیروئید بیش فعال و کم کار منجر شود؛ که هر کدام نیاز به درمان‌های مختلف دارند. بعضی از گیاهان و مواد معدنی ممکن است منجر به کاهش عوارض عملکرد ضعیف تیروئید شوند، اما همیشه به منظور جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی و تداخلات دارویی در این زمینه با پزشک خود برای تعیین دوز مناسب مصرفی مشورت کنید.

گیاهان مناسب برای درمان هیپرتیروئیدیسم یا پرکاری تیروئید

The American Thyroid Association گزارش می‌دهد که نشانه‌های اولیه پرکاری تریوئید، که هم چنین به عنوان تیروئید بیش فعال نیز شناخته می‌شود، شامل اضطراب، کاهش وزن بیش از حد، ضربان قلب تند و بی خوابی است. پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید در سیستم تولید می‌کند. با توجه به گفته the University of Maryland Medical Center، گیاه فراسیون (Bugleweed) ممکن است به تعادل تیروئید بیش فعال کمک کند. UMMC توصیه می‌کند که از ۲ گرم گیاه خشک چای فراسیون تهیه کنید. چای بادرنجبویه می‌تواند به تنهایی یا به همراه چای فراسیون برای درمان پرکاری تیروئید استفاده شود. از ۲ قاشق غذاخوری بادرنجبویه خشک برای تهیه چای استفاده کنید. برای درمان تپش قلب تند همراه با تیروئید بیش فعال سه بار در روز چای مادرورت (Motherwort) بنوشید. هنگام تهیه چای از ۲ گرم گیاه استفاده کنید. همچنین به نظر می‌رسد یک آنزیم استخراج شده از آناناس و مکمل بروملین التهاب را تسکین می‌دهند. هنگامی که این اتفاق در تیروئید رخ می‌دهد، می‌تواند باعث ایجاد پرکاری تیروئید شود. UMMC پیشنهاد می‌کند که سه بار در روز بروملین ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم مصرف کنید. UMMC یاداوری می‌کند که مصرف هر یک از مکمل‌های زردچوبه هر بار که بروملین مصرف می‌کنید، اثربخشی آن را افزایش می‌دهد. دوز مصرفی آن ۵۰۰ میلی گرم می‌باشد.

گیاهان مناسب برای درمان هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم، زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید هورمون تیروئید کمتری تولید می‌کند. علایم کم کاری تیروئید عبارتند از: خستگی، افزایش وزن، لرز، گرفتگی عضلات و خونریزی شدید قاعدگی در زنان. به گفته UMMC، به نظر می‌رسد گیاه فورسکولین به غده تیروئید کم کار در افزایش مقدار هورمونی که تولید می‌کند، کمک می‌کند. دوز مصرفی این گیاه سه بار در روز به میزان ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم می‌باشد. همچنین زالزالک ممکن است به کاهش کلسترول بالا که نشانه‌ای است که اغلب همراه کم کاری تیروئید دیده می‌شود، کمک کند. UMMC پیشنهاد می‌کند به منظور مقابله با این عارضه جانبی، دو بار در روز کپسول ۵۰۰ میلی گرم مصرف کنید. طبق گفته UMMC، مصرف گیاه کلپ (bladderwrack) تنها زمانی توصیه می‌شود که کم کاری تیروئید با کمبود ید مرتبط باشد، که در دنیای غرب این موضوع نادر است. همچنین گیاه دریایی کلپ را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک تجویز شده باشد.

گیاهان مناسب برای سلامت عمومی تیروئید

UMMC از گیاه دم اسب، کلپ و کاه یولاف به عنوان سه گیاه دارویی غنی از مواد معدنی که ممکن است به بهبود عملکرد تیروئید کمک کنند؛ نام می‌برد. علاوه بر این، تحقیقات مداوم بر روی ماده معدنی سلنیوم، دریافتند که این ماده در غذا‌های خاص و گیاهان، از جمله جوانه گندم، تمشک، یونجه، جینسنگ و بومادران وجود دارد، سلنیوم هم چنین به شکل کپسول نیز موجود است. Medline Plus یادآور می‌شود که اثر خاص سلنیوم بر روی عملکرد تیروئید هنوز معلوم نیست، اما افرادی که دارای کمبود طبیعی مواد معدنی هستند، بیشتر دچار مشکلات تیروئید می‌شوند. سلنیوم ممکن است به درمان بیماری قوز و قارچ وابسته به تیروئید کمک کند، اما با پزشک خود در مورد آخرین تحقیقات و مزایا و معایب اضافه کردن غذا‌ها یا گیاهان غنی از سلنیوم به رژیم غذایی خود و یا مصرف مکمل‌ها مشورت کنید.

همچنین UMMC یادآوری می‌کند که سلنیوم نقش مهمی در عملکرد تیروئید دارد و برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن لازم است. با این حال، در اغلب موارد دانشمندان مطمئن نیستند که آیا سطح سلنیوم پایین علت بیماری است یا ناشی از تاثیر یک بیماری می‌باشد.

منبع: پیام سلامت

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین