کد خبر: ۷۸۶۹۱۷
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰

بعد از ورزش شیرینی بخوریم؟

به گفته یک کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی، ورزشکاران 40 تا 45 دقیقه پس از ورزش باید از خوردن هرگونه شیرینی و مواد غذایی که نیاز به هضم دارند، پرهیز کنند.
بعد از ورزش شیرینی بخوریم؟
آفتاب‌‌نیوز :

محمود روشنی با اشاره به لزوم رعایت برخی نکات تغذیه ای پس از انجام تمرینات ورزشی، اظهار کرد: برخی ورزشکاران عادت دارند پس از انجام تمرینات ورزشی به خوردن مواد غذایی همچون شیرینی ها روی می آورند که این مسئله مسلتزم توجه به نکات مهمی است.

وی ادامه داد: کارشناسان علم ورزش معتقدند ورزشکاران 40 تا 45 دقیقه پس از انجام تمرینات ورزشی باید از دریافت هرگونه مواد غذایی مانند آبمیوه، کیک، سیب زمینی، مرغ و ... که نیاز به هضم دارند و نیز موادغذایی بالای پنج درصد قند، پرهیز کنند.

مدیر پایگاه قهرمانی و مرکز استعدادیابی کرمانشاه اضافه کرد: یک ورزشکار، حین ورزش سوخت و ساز زیادی را تجربه می کند و با کم آبی شدید بدن مواجه است، بنابراین اگر بلافاصله بعد از تمرین به مصرف شیرینی و شکلات های مایع و جامد روی بیاورد، باعث شده تا برای هضم آن در معده سوخت و ساز بالایی نیاز باشد و این مسئله سقوط شدید انسولین بدن را به همراه دارد.

وی اضافه کرد: این موضوع تشدید مشکل کم آبی و کاهش شدید قند خون بدن را بدنبال دارد و همراه با عوارضی همچون سرگیجه، سردرد و ماندگی کوفتگی و خستگی در بدن خواهد بود.

روشنی تصریح کرد: در این راستا، به ورزشکاران توصیه می شود که از نیم ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی، حین ورزش و تا 45 دقیقه بعد از آن از خوردن شیرینی جات و مواد غذایی نیازمند هضم پرهیز کنند.

وی افزود: در این مدت ورزشکاران می توانند آب خالص و یا آب پنج درصد قندی را مصرف کنند تا ضعف شدید، بی حالی و لرزش بدن بعد از انجام تمرینات ورزشی در آنها از بین برود.

به گفته این مسئول، ورزشکاران می توانند برای تهیه آب پنج درصد قندی 50 گرم شکر را در داخل یک لیتر آب حل و مصرف کنند.

وی اضافه کرد: اگر میزان تعریق ورزشکار حین انجام تمرینات بالا بود، می تواند به این محلول، یک قاشق چایخوری سرخالی نمک هم اضافه کند.

این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی یادآورشد: همچنین اگر ورزشکاری دارای اضافه وزن بود، می تواند دو قاشق آبلیموی تازه هم به این محلول اضافه کند تا میزان چربی سوزی او را افزایش دهد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین