کد خبر: ۸۳۲۸۶۸
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۶

تصاویر| دشت عقیلی

گتوند شهرستانی با دشت‌های زیبا و فرهنگی غنی، در شمال استان خوزستان واقع شده است. این شهر با توجه به آب و هوای دلپذیر، جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی، زیارتی و گردشگری، قابلیت زیادی در تبدیل شدن به یکی از قطب‌های گردشگری استان را دارا است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان، منطقه عقیلی است با۲۴ روستا و ۲ شهر و یک بیشه (جنگل) وسیع، در غرب شهرستان گتوند واقع است.
تصاویر| دشت عقیلی
آفتاب‌‌نیوز :

مردم بومی این منطقه، ایل بختیاری هستند؛ ایلی اصیل با فرهنگی غنی که آداب و رسومی زیبا، لباس‌های رنگارنگ و مراسمات جذاب دارند. هرساله، ساکنان روستای کاظم جمال، با همت فاطمه فلامرزی، دهیار این روستا، با برپایی چادر‌های اقامتی، پذیرای گردشگران نوروزی هستند. آنان با برپایی چادر سیاه و فروش محصولات محلی، پوشیدن لباس‌های محلی، برگزاری مراسمات محلی همچون رقص محلی، دستمال بازی و رقص چوب، پخت نان‌های محلی همچون نان تیری و ... علاوه بر معرفی فرهنگ غنی خود، این بیشه سرسبز را نیز پذیرای مهمانان نوروزی می‌کنند.

آنان همچنین، اسب اصیل عرب ایرانی، که مهد آن همین منطقه است را نیز به گردشگران معرفی می‌کنند. قبرستان‌های ایل بختیاری در گتوند، بسیار خاص هستند. مردم این ایل، عزیزان خود را در دشت‌های زیبای گل به خاک میسپارند؛ قبر‌ها سنگی بوده و با دست روی آن‌ها کنده کاری‌های زیبایی شده است. گتوند همچنین یک شهر زیارتی بوده و آرامگاه امام زاده محمد بین زید در این شهر، زائران زیادی را به خود جذب میکند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین