کد خبر: ۸۴۲۸۹۸
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۷

هشدار لاوروف درباره از دست رفتن کارکرد ابتکار عمل انتقال غلات از دریای سیاه

وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر از پیش اعلام نشده به کنیا تاکید کرد، ابتکار عمل غلات اوکراین در صورت تغییر پیدا نکردن وضعیت فعلی کارکرد خود را از دست می‌دهد.
هشدار لاوروف درباره از دست رفتن کارکرد ابتکار عمل انتقال غلات از دریای سیاه
آفتاب‌‌نیوز :

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در شهر نایروبی که در خاتمه سفرش به کنیا برگزار کرد گفت: در خصوص آینده ابتکار عمل انتقال غلات از دریای سیاه چنانچه وضعیت به همین منوال باشد که به نظر می‌رسد همینطور هم هست، باید فرض گرفت که این ابتکار عمل کارکرد خود را از دست بدهد.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، او خاطر نشان کرد: از مجموع صادرات مواد غذایی اوکراین طبق ابتکار عمل دریای سیاه، تنها کمتر از سه درصد از ۳۰ میلیون تن اقلام صادر شده به فقیر ترین کشورها راه یافتند.

وی افزود: در این رابطه یادداشت تفاهم روسیه با سازمان ملل ابدا به اجرا در نیامد. ما این فرصت را داریم که محصولات کشاورزی خود را با دور زدن مکانیسمهای روسیه – سازمان ملل منتقل کنیم. چنانچه دبیر کل سازمان ملل بتواند هر آنچه که درخواست کرده، آنچه در یادداشت تفاهم تصریح شده را اجرا کند، فکر می‌کنم تاثیر آن بر بازار کود و مواد غذایی خیلی مثبت تر خواهد بود.

لاوروف خاطر نشان کرد: این فرآیند شدیدا کند جلو می‌رود و ما قادر به کمک کردن نبوده و گامهای اتخاذ شده از سوی اتحادیه اروپا و اعضای آن را به عنوان خرابکاری صریح نسبت به اهداف امنیت غذایی می‌دانیم.

وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر امروز دوشنبه خود به کنیا ابتدا با موزز وتانگولا، رئیس مجلس ملی این کشور در محل ساختمان پارلمان کنیا دیدار کرد.

او در ادامه این سفر به دیدار ویلیام روتو، رئیس جمهور کنیا رفته و مذاکراتی دو جانبه را با او داشت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین