کد خبر: ۸۴۳۲۰۳
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۲

تزریق استروئید باعث تشدید آرتروز زانو می‌شود

مطالعات نشان می‌دهد تزریق کورتیکواستروئید برای تسکین درد در بیماران مبتلا به آرتروز زانو در واقع می‌تواند موجب وخیم‌تر شدن وضعیت بیمار شود.
تزریق استروئید باعث تشدید آرتروز زانو می‌شود
آفتاب‌‌نیوز :

مطالعه جدید نشان داده است که علی‌رغم تسکین موقت علائم، تزریق‌ها با ادامه پیشرفت بیماری مرتبط هستند.

از سوی دیگر، به بیمارانی که یکی دیگر از دارو‌های تسکین دهنده علائم موسوم به اسید هیالورونیک، تزریق شده بود، شاهد کاهش پیشرفت آرتروز زانو خود بودند.

دکتر «آپاسانا آپادیای بارادواج»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: «در حالی که گزارش شده است تزریق کورتیکواستروئید و هیالورونیک اسید به تسکین درد آرتروز زانو کمک می‌کند، نتایج ما به طور قطع نشان می‌دهد که کورتیکواستروئید‌ها با پیشرفت قابل توجه آرتروز زانو تا دو سال پس از تزریق مرتبط هستند و باید با احتیاط تجویز شوند.»

وی در ادامه افزود: «از سوی دیگر، اسید هیالورونیک ممکن است پیشرفت آرتروز زانو را کاهش داده و در عین حال علائم را تسکین دهد.»

این مطالعه شامل ۲۱۰ نفر بود که به مدت ۱۴ سال تحت نظر بودند.

از میان افرادی که در مطالعه شرکت کردند، ۱۴۰ نفر هیچ تزریقی دریافت نکردند، ۴۴ نفر با کورتیکواستروئید و ۲۶ نفر با اسید هیالورونیک تزریق شدند.

هر یک از شرکت کنندگان در زمان تزریق و همچنین دو سال قبل و دو سال بعد اسکن MRI از زانوشان انجام شد. محققان آرتروز زانو بیماران را با استفاده از یک سیستم درجه بندی به نام نمره تصویربرداری تشدید مغناطیسی کل اندام (WORMS) با تمرکز بر روی ضایعات مغز استخوان، غضروف، مفاصل متورم و رباط‌ها ارزیابی کردند.

محققان با مقایسه نمرات تصویربرداری از اولین اسکن‌ها تا اسکن‌های پیگیری دو ساله، به دنبال پیشرفت آرتروز بودند.

در افرادی که تزریق کورتیکواستروئید داشتند، محققان پیشرفت کلی آرتروز را در زانو، به ویژه در منیسک جانبی، غضروف جانبی و غضروف داخلی مشاهده کردند.

در همین حال، گروهی که تزریق هیالورونیک دریافت کردند، در مقایسه با گروه کنترل بدون تزریق، به ویژه در ضایعات مغز استخوان، پیشرفت کُندتر آرتروز را نشان دادند.

محققان خاطرنشان کردند آگاهی از اثرات طولانی مدت این تزریق‌ها به بیماران آرتروز و پزشکان کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری برای مدیریت بیماری و درد ناشی از آن بگیرند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین