کد خبر: ۸۶۸۴۳۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۹
براساس گزارش جدید مرکز آمار از بازار مسکن

افزایش ۷۵ درصدی قیمت مسکن

میانگین وزنی قیمت مسکن در تهران در شهریور امسال به ۸۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به مدت شهریور سال گذشته معادل ۷۵.۳ درصد افزایش یافته است.
افزایش ۷۵ درصدی قیمت مسکن
آفتاب‌‌نیوز :

 پس از ۸ ماه حبس آمار، مرکز آمار ایران بالاخره یکی از مهمترین گزارش‌های آماری اقتصادی یعنی وضعیت قیمت مسکن در تهران را منتشر کرد.(اینجا)

مرکز آمار در دو بخش میانگین قیمت مسکن در تهران را اعلام می‌کند؛ میانگین قیمت حسابی و وزنی.

میانگین قیمت حسابی تقریبا همان قیمت‌هایی است که بانک مرکزی تا دی ماه سال گذشته نسبت به اعلام و انتشار آن اقدام می‌کرد. بر اساس اعلام مرکز آمار، در سطح منطقه میانگین حسابی یک متر مربع زیر بنای آپارتمان‌های مسکونی محاسبه و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه‌ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) استفاده شده است.

همچنین میانگین وزنی، در سـطح منطقه برابر مجموع ارزش املاک فروش رفته به مجموع مساحت املاک فروش رفته است و در سـطح کل شهر تهران از وزن منطقه‌ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) به عنوان وزن استفاده شده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار کشور متوسط قیمت (حسابی) هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در شهریور امسال به ۷۷ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان در مترمربع رسیده که نسبت به شهریور سال گذشته معادل ۷۶ درصد افزایش داشته است. در شهریور ماه سال گذشته متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران برابر با ۴۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان بود.

همچنین میانگین وزنی قیمت مسکن در تهران در شهریور امسال به ۸۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به مدت شهریور سال گذشته معادل ۷۵.۳ درصد افزایش یافته است.

تورم نقطه به نقطه بالای ۱۰۰ درصدی در بهار ۱۴۰۲

مرکز آمار در گزارش خود علاوه بر اعلام متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران، نسبت به درج داده‌های مربوط به شاخص قیمت مسکن نیز اقدام کرده است.

با وجود آن که قیمت مسکن سطح ملموس‌تری دارد، اما مرکز آمار ایران، تغییرات شاخص قیمت مسکن را معیار مطلوب‌تری برای بررسی تغییرات وضعیت مسکن می‌داند؛ زیرا مشخصات و کیفیت واحد‌های فروش رفته در دوره‌های مختلف در محاسـبه متوسـط قیمت قابل شناسایی نیست؛ به همین جهت مرکز آمار پیشنهاد داده برای آگاهی از درصد تغییرات قیمت آپارتمان‌های مسکونی، از شاخص قیمت و برای آگاهی از سطح قیمت‌ها از میانگین قیمت استفاده شود.

طبق آخرین آمارها، شاخص قیمت مسکن در تهران در شهریور ماه امسال به ۲۷۹.۹ واحد رسیده که نسبت به شهریور ماه سال گذشته ۷۵.۲ درصد رشد داشته است.

تورم نقطه‌به‌نقطه شاخص قیمت مسکن تهران در اردیبهشت ماه امسال در بالاترین سطح خود یعنی ۱۲۱.۸ درصد رسیده بود و پس از آن در مسیر کاهشی قرار گرفته و توانسته در شهریور امسال به ۷۵.۲ درصد برسد.

به طورکلی در تمام ماه‌های بهار امسال تورم مسکن در تهران بالاتر از مرز ۱۰۰ درصد به ثبت رسید. با این حال روند کاهشی تورم نقطه‌به‌نقطه شاخص قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر مسیر کاهشی داشته و در نهایت باز هم بالاتر از ۷۰ درصد قرار گرفت. در همین خصوص تورم نقطه به نقطه شاخص قیمت مسکن در شهریور ماه در مقایسه با ماه قبل (۸۴.۱ درصد) معادل ۸.۹ واحد درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر تورم ماهانه شاخص قیمت مسکن در تهران در شهریور امسال منفی بوده است. در شهریور امسال تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران منفی ۱.۷ درصد بوده که در مقایسـه بـا همین اطلاع در ماه قبل (منفی ۰.۷ درصد)، یک واحد درصد کاهش داشته است.

با احتساب تورم ماهانه منفی در شهریور ماه می‌توان گفت این سومین تورم ماهانه منفی است که شاخص قیمت مسکن تهران از ابتدای سال جاری توانسته به ثبت برساند. پیش از این شهریور ماه سال ۱۳۹۸ تورم ماهانه مسکن منفی بود، اما توالی سه ماهه افت قیمت مسکن در این شهر از اتفاقات بی سابقه تلقی می‌شود.

نرخ تورم سالانه شاخص قیمت مسکن تهران در مسیری متفاوت از تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه پیش رفته و یک رکورد تازه به ثبت رسانده است.

نرخ تورم سالانه شاخص قیمت مسکن تهران نیز در شهریور ماه امسال به ۸۳.۹ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۱.۹ واحد درصد افزایشی بوده است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به موقعیت مشابه خود در سال قبل است.

در همین خصوص بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم سالانه شاخص قیمت مسکن همچنان در مسیر افزایشی قرار دارد و شهریور امسال به یکی از بالاترین سطوح خود یعنی ۸۳.۹ درصد رسیده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
مانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۳۰
0
8
تبریک دستاوردی جدید.!!!!!!
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۳۰
0
5
منطقی اگر بگیم باید ، بگیم لوازم ساخت مسکن از ۵ سال پیش تا الان چقدر گران شد؟ چون شرط قیمت مسکن مستلزم قیمت لوازم آن است
علی بیگی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۳۰
0
7
این اوضاع خوبی برای مردم درست کردن نیست چرا مشکل جامعه حل نمیشه تا باید سه شیف کار کنیم خسته شدیم دیدی جناب ریسی جمهور دولت مردمی ومجلس محترم قیمت‌ها رو برگردانید یه عقب اجاره ها ماهی ۵میلیون بگیر تا ۵۰ میلیون فکر بیچاره فقیر باشید کشوری این همه ثروت داره نباید این وضع ملت باشه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین