کد خبر: ۹۰۰۶۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۷:۱۳
یک تکذیبیه دیگر بر سخنان رئیس دولت نهم
نعمت‌زاده: اگر عزل من به خاطر موضوع سوخت بود چرا مرا تشویق کردید؟!
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: در پی طرح برخی ادعاها از سوی یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری، مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، معاون سابق وزیر نفت و وزیر اسبق صنایع، در نامه‌ای مستدل به این ادعاها پاسخ داد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب، متن کامل جوابیه مهندس نعمت‌زاده، به ادعاهای محمود احمدی‌نژاد به شرح زیر است:

بسمه تعالی
12/3/1388
جناب آقای احمدی نژاد
رییس محترم جمهور


با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند که جنابعالی روز دوشنبه 11/3/88 در جمع مردم عزیز پاکدشت در بخشی از صحبت‌های خود موارد زیر را اظهار داشتید (خبرگزاری دانشجویان ایران – کد خبر: 06782-8803): «حدود چهار سال قبل مطلع شدم که در بخش نفت یکی از محصولات نفتی که در کشتی‌ها مصرف می‌شود، یک‌جا به یک دلال اماراتی فروخته می‌شود. من وقتی این مساله را متوجه شدم، شخصی را فرستادم تا در مورد این مساله تحقیق کند و این که چطور این کالا به‌صورت یک‌جا به یک فرد فروخته می‌شود و چرا کاری انجام نمی‌شود که در بندر خودمان جایگاهی درست شود که کشتی‌ها بیایند، بارگیری کنند و سود این اقدام به جیب ملت برود. یکی مامور شد که در این مساله تحقیق کند و بعد از بررسی‌ها، تصمیم گرفته شد که آگهی در روزنامه‌ها زده شود و در داخل ایران هر کس که قیمت بیشتری داد این کالا به او فروخته و در داخل ایران و در بنادر ایران این اقدام انجام شود. بعد از مدتی اعلام شد که این آگهی داده شده و کارهای مربوط به آن انجام شده است. پرونده این کار را برای من آوردند و در هنگام بررسی دیدم که این کار به جای این که به شرکت اول که قیمت بیشتری نیز داده بود، واگذار شود، به شرکت دوم که قیمت کمتری داده بود واگذار شده است. علت را جویا شدم و در این ارتباط تحقیق کردم. خواستم که پرونده شرکت دوم ارایه شود و بعد از بررسی فهمیدم که یک آقایی وابسته به یکی از سران کشور است و 15 سال با اکثر قراردادهای نفتی گره خورده بود، آمده و در مدت یک هفته شرکتی درست کرده، بدون این که زمینی و امکاناتی داشته باشد، دراین پروسه شرکت کرده و در واقع این کار را به این شرکت واگذار کرده‌اند. دستور دادم که این مساله متوقف شود. این مساله با همکاری یکی از معاونین وزیر نفت که مدت‌های طولانی در مناصب مختلف حضور داشت، صورت گرفته بود و من گفتم که باید آن معاون عزل شود و عزل شد. همین آقا امروز در روزنامه‌ها مصاحبه می‌کند و علیه دولت صحبت می‌کند و می‌گوید سیاست اقتصادی دولت غلط است». [+]

با توجه به گفته‌های مذکور اینجانب لازم می‌دانم که مطالب زیر را جهت روشن شدن مطلب به استحضار برسانم:

1. بونکرینگ به معنی سوخت‌رسانی به کشتی‌ها می‌باشد که به دلایلی در گذشته و قبل از مسئولیت بنده در شرکت ملی پالایش و پخش فقط جهت سوخت رسانی به کشتی‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران معمول بود.

با توجه به فعال بودن کشورهای حاشیه خلیج فارس در این امر، اغلب کشتی‌های خارجی که به بنادر ایران رفت و آمد داشتند مجبور به سوختگیری در فجیره یا سایر بنادر این کشورها بودند.

با توجه به مازاد بودن تولید نفت کوره در کشور و صدور آنها توسط شرکت ملی نفت ایران با تاکید وزیر نفت وقت اقدام به برنامه‌ریزی جهت انتخاب شرکت یا شرکت‌های علاقه‌مند برای واگذاری امر بونکرینگ در مرحله اول در بندرعباس گردید و به همین دلیل آگهی مناقصه عمومی در روزنامه‌های کثیرالانتشار در تاریخ 85.1.20 منتشر و شرایطی نیز توسط همکاران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تعیین شد.

شرکتهای «منظومه صنعتی آبی قشم»، «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» و شرکت «بناگستر کرانه» در مناقصه شرکت نموده و کمیسیون معاملات شرکت ملی پخش با تطبیق پیشنهادهای دریافتی با شرایط اعلام شده در مناقصه، بالاترین پیشنهاد دهنده (نفت کوره $fob+2 و نفت گاز $fob+5) را که شرکت «بنا گستر کرانه» بود انتخاب نمود ( اگرچه شرکت دوم قیمتی پایین‌تر از شرکت اول ارائه کرده بود) و بالاخره آرزوی سوخت رسانی به کشتی‌ها در بندرعباس پس از سالها به تحقق پیوسته و آغاز شد؛ به نحوی که در مجموع بنادر کشور مقدار بونکرینگ در سال اول حدود 200 هزار تن سال دوم یک میلیون و دویست هزار تن و سال گذشته یعنی سال سوم به دو میلیون و دویست هزار تن در سال رسید. (توضیح این که مجموع مقدار بونکرینگ در منطقه بالغ بر 25 میلیون تن در سال است).

شرکت مذکور نیز بنا بر تعهدات خود تاسیسات، مخازن و اسکله مورد نیاز را جنب بندر شهید رجایی احداث نمود. که گزارش این امر نیز هنگام سفر استانی جنابعالی به استان هرمزگان در سال گذشته به استحضار جنابعالی رسید که ضمن ابراز خوشحالی همکاران را مورد تشویق قرار دادید. ضمناً تا جایی که اطلاع دارم تا آن تاریخ هیچگونه دستور و یا پیشنهادی از سوی جنابعالی برای شروع بونکرینگ به شرکت ملی پالایش و پخش واصل نشده بود و اقدام بونکرینگ که در عمل خرده‌فروشی سوخت کشتی‌ها می‌باشد به حکم وظیفه شرکت ملی پخش بوده است.

خوشبختانه جهت توسعه این امر در بندر امام خمینی و جنوب جزیره قشم نیز مناقصات از سال گذشته و زمان تصدی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی توسط اینجانب آغاز گردید که اخیراً شرکت‌های برنده در شرف انتخاب می‌باشند و به یاری خداوند با استقرار و شروع به کار این شرکت‌ها مقدار بونکرینگ افزایش خواهد یافت.

ضمنا به دستور جناب آقای نوذری، رئیس حسابرسی داخلی نفت نیز گزارش کاملی از اقدامات انجام شده در رابطه با مناقصه و بونکرینگ در سال 1387 تهیه نموده است که به تفضیل صحت مراحل انجام کار را تایید می‌نماید که در صورت نیاز و درخواست توسط وزارت نفت ارائه خواهد شد.

از آنجایی که شرکت «بناگستر کرانه» بیشترین قیمت را در مناقصه ارائه کرده بود، توسط کمیسیون معاملات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به عنوان برنده مناقصه انتخاب شد و از شرکت دوم که وابسته به یکی از سران کشور باشد خبری نبوده است.

چنانچه جنابعالی نام این شرکت و مسئول آن را معرفی فرمایید قطعاً توسط اینجانب و همکاران وزارت نفت رسیدگی و نتیجه به استحضار جنابعالی خواهد رسید.

ضمناً اگر جنابعالی طی سالهای گذشته به چنین اطلاعاتی دست داشتید چرا به موقع و چند سال قبل که قرارداد منعقد شده بود اعتراض نفرموده و حتی در سفر استانی سال گذشته به استان هرمزگان چنین مطلبی را نفرمودید و حال چند روز قبل از انتخابات و در جمع شنوندگان عزیزی که در جریان فروش سوخت به کشتی‌ها نمی‌باشند مطرح می‌فرمایید و سبب درک اشتباه مطلب توسط این عزیزان می‌گردید.

2. در بیانات خود در مورد فروش یک جای محصولات نفتی به یک دلال اماراتی ذکر فرموده بودید که بنده هیچگونه اطلاعی از آن ندارم و هیچگاه چنین فروشی را انجام نداده‌ام که در آن سوءاستفاده‌ای واقع شود. ضمناً، تا آن تاریخ فروش نفت کوره کلا توسط امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران و برابر موازین خودشان به انجام می‌رسیده است.

3. جنابعالی به خوبی از خدمات شرکت ملی پالایش و پخش در دوران تصدی اینجانب اطلاع دارید:

این شرکت سامانه کارت هوشمند سوخت را در شرایطی که بسیاری از همکاران دولت از تحقق آن ناامید بودند به نحو احسن طراحی و اجرا نمود و موجب صرفه جویی مصرف و ممانعت از واردات حدود 20 میلیون لیتر بنزین در روز گردید. این اقدام به دفعات توسط مقام معظم رهبری و جنابعالی تایید و مورد تفقد قرار گرفته است.

از سوی دیگر، برگزاری مناقصه، انعقاد قرارداد و شروع فعالیت بهینه‌سازی و توسعه پالایشگاه‌های موجود و همچنین طراحی و شروع 7 پالایشگاه جدید از اقدامات اینجانب و همکاران شرکت ملی پالایش و پخش می‌باشد که امیدوارم با حمایت دولت شاهد اجرا و تکمیل آنها در سال جاری و سال‌های آینده باشیم. این امر برای خودکفایی تامین سوخت کشور و توسعه صادرات فرآورده‌های نفتی با ارزش افزوده ضروری می‌باشد.

4. دستور برکناری بنده از سمت مدیر عاملی شرکت ملی پالایش و پخش به گفته وزیر محترم نفت از سوی جنابعالی صورت پذیرفته است و اخیرا نیز به خاطر انعکاس مصاحبه "مقایسه رویه مدیریت شهید رجایی با رویه‌های مدیریت جنابعالی" که به درخواست یک خبرنگار صورت پذیرفت، فرموده بودید که در سمت مشاور ارشد نفت نیز حضور نداشته باشم و قطعاً عزل اینجانب به خاطر موضوع سوخت‌رسانی به کشتی‌ها نبوده است زیرا این امر و سایر خدمات جزء افتخارات بنده و همکاران خوبم بوده است و اگر جنابعالی تخلفی را مشاهده نموده بودید قطعاً همانطور که فرمودید در جهت حفظ بیت المال باید به محض اطلاع یعنی سالهای گذشته از طریق مراجع قضایی مورد تعقیب و رسیدگی قرار می‌دادید تا معلوم شود چه افرادی با اتکا به یکی از سران کشور سوءاستفاده نموده‌اند.

امیدوارم توضیحات فوق موجب تبین واقعیات شده و چنانچه نیاز به توضیح نیز باشد، قطعاً به هر نحو که صلاح بدانید قابل ارائه می‌باشد تا جنابعالی خود در فرصت مناسب در جهت اصلاح مطالب اقدام نموده و اجازه نفرمایید خدمتگزاران صدیق نظام تا این حد مورد بی‌مهری قرار گیرند.

محمدرضا نعمت زاده
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۸۸/۰۳/۱۲
0
1
آفرين بر آقاي نعمت زاده مرد توانا و دلسوزي كه با سلامت و سربلندي خدمات بزرگي در طي سي سال گذشته به اين كشور نمودند. آقاي مهندس،‌خسته نباشي،‌خدا قوت،. پايدار و سلامت باشي تا در يك دولت با اخلاق و با معرفت به خدمات خود به اين ملت مظلومي كه به مردان بزرگ و كارداني مانند شما نياز دارند ادامه دهيد.
ناشناس
|
SWITZERLAND
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۸۸/۰۳/۱۳
0
0
جناب آقای محمد رضا خان نعمت اوقلی .
چرا بی رو در واسی علت مورد غضب قرار گرفتن را شب انتخابات به مردم نمیگی .
آی مردم -- تا قبر آ آ آ - این بنده خدا به خاطر حمایت از کروبی معزول شد . مش ممد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۰۷ - ۱۳۸۸/۰۳/۱۳
0
0
جناب اقای نعمت زاده با سلام و خسته نباشید
اقایان نفت و پتروشیمی فعلی سر میخ شما می پرند و برای اینک چیزی در چنته ندارند که ارائه دهند کارهای شما را زیر سوال می برند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۸۸/۰۳/۱۳
0
0
شغال بيشه مازندران را نگيرد جز سگ مازندران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین