کد خبر: ۹۰۹۷۸۵
تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۴

قرص و مکمل‌هایی که نباید همزمان بخوریم

شما باید روزانه مقدار زیادی ویتامین مصرف کنید. شاید فکر کنید برای دریافت ویتامین و مواد معدنی غذا کافیست، اما گاهی اوقات مکمل‌های ویتامین می‌توانند به ما در پر کردن کمبود‌های موجود در رژیم غذایی کمک کنند.
قرص و مکمل‌هایی که نباید همزمان بخوریم
آفتاب‌‌نیوز :

البته بسیاری از افراد هنگام استفاده از مکمل‌ها سردرگم می‌شوند و از طرفی هم سطح جذب بدن می‌تواند به مکمل‌هایی که با هم مصرف می‌کنید، بستگی داشته باشد و علاوه بر این منجر به تداخلات نامطلوبی شود که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. به همین دلیل در این قسمت از بهداشت و سلامت ترکیب ویتامین‌هایی که نباید با هم مصرف کنید را معرفی خواهیم کرد:

منیزیم و کلسیم یا مولتی ویتامین

بسیاری از افراد دوست دارند منیزیم را شب مصرف کنند، زیرا می‌تواند باعث آرامش و شل شدن عضلات شان شود؛ اما اگر منیزیم مصرف می‌کنید، نباید آن را همزمان با مولتی ویتامین تان مصرف کنید، زیرا ممکن است در جذب مواد معدنی جزئی موجود در مولتی ویتامین مثل آهن و روی اختلال ایجاد کند.

علاوه بر این، از مصرف همزمان کلسیم، منیزیم یا روی خودداری کنید، زیرا این‌ها برای جذب با هم رقابت می‌کنند. البته مصرف کلسیم و منیزیم به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند، اما برای به حداکثر رساندن فواید، باید آن‌ها را با فاصله دو ساعت از هم مصرف کنید.

ویتامین‌های D، E و K

مطالعات نشان داده اند که جذب ویتامین K در یک فرد ممکن است با مصرف همزمان سایر ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین E و ویتامین D کاهش یابد. ساعت مصرف شان را از هم جدا کنید تا جذب به حداکثر برسد. خوشبختانه، هیچ عارضه جانبی مضری وجود ندارد، اما با این حال مصرف آن‌ها با هم آنطور که باید تاثیر ندارد؛ چرا که توانایی بدن برای جذب ویتامین‌ها در صورت مصرف همزمان کاهش می‌یابد.

روغن ماهی و جینکو بیلوبا

با این که مکمل‌های روغن ماهی امگا ۳ برای سلامت قلب عالی هستند و جینکو بیلوبا می‌تواند برای کمک به اختلالات شناختی مفید باشد؛ اما هر دو پتانسیل رقیق کنندگی خون را دارند و مصرف هر دو با هم می‌تواند خطر خونریزی غیرقابل کنترل یا ناتوانی در لخته کردن را افزایش دهد.

آهن و چای سبز

با این که چای سبز یک مکمل نیست، اما یک نوشیدنی خوشمزه حاوی آنتی اکسیدان است که بسیاری از ما به دلیل مزایایی که برای سلامتی دارد از آن استفاده می‌کنیم. متأسفانه مصرف مکمل‌های آهن همراه با چای سبز ترکیب خوبی نیست. چای سبز در واقع اگر به مقدار زیاد و برای مدت طولانی مصرف شود، می‌تواند باعث کمبود آهن شود. از سوی دیگر، آهن می‌تواند اثربخشی چای سبز را هم کم کند.

راه حل این است در روز‌هایی که مکمل آهن تان را مصرف می‌کنید؛ چای سبز را حذف کنید و کلا هم مصرف هفتگی تان را کاهش دهید.

مس و روی

اگر به دلیل کمبود مس از مکمل‌های آن استفاده می‌کنید، از مصرف همزمان روی خودداری کنید. روی می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند، اما از طرفی هم در جذب مس توسط بدن تان اختلال ایجاد خواهد کرد. اگر باید هر دو را مصرف کنید، حداقل با فاصله دو ساعت از هم این کار را کنید.

علائمی که نشان می‌دهد هنوز با کمبود مس مواجه هستید عبارتند از:خستگی، ضعف، شکنندگی استخوان ها، حساسیت به سرما و کبودی راحت بدن.

ویتامین C و B۱۲

برخی از مطالعات نشان داده اند که ویتامین C می‌تواند ویتامین B۱۲ را در دستگاه گوارش تان تجزیه کند و جذب B۱۲ تان را کاهش دهد و در نتیجه شما باید قبل از مصرف ویتامین C با ویتامین B۱۲ تان حداقل دو ساعت صبر کنید. ویتامین B۱۲ نقش مهمی در تولید گلبول‌های قرمز خون و عملکرد صحیح سیستم عصبی شما ایفا می‌کند و کمبود B۱۲ می‌تواند منجر به ضعیف شدن سلامت عصبی شود و بر رشد و عملکرد گلبول‌های قرمز تأثیر بگذارد.

رعایت ترتیب مصرف مکمل‌ها در ابتدا می‌تواند دشوار باشد؛ پس بهترین کار این است که خیلی سرتان را شلوغ نکنید و یک برنامه روتین داشته باشید. مثلا صبح‌ها مکمل‌های مولتی ویتامین و عصر‌ها منیزیم و پروبیوتیک مصرف کنید. بسته به فصل هم می‌توانید؛ روی و ویتامین D۳ اضافی را هم با ناهار مصرف کنید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین