کد خبر: ۳۵۵۸۸۶
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۶
معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشرکه در راس هیاتی عازم ژنو شده است، وضعیت اقلیت‌ها و حقوق آنان در ایران را در سی و یکمین نشست شورای حقوق بشر تشریح کرد.
آفتاب‌‌نیوز : کاظم غریب آبادی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی ایران با جمعیتی حدود 78 میلیون نفر، 160 هزار اقلیت دینی به‌رسمیت شناخته شده یعنی مسیحی، زرتشتی و یهودی، زندگی می کنند که همانند سایر شهروندان، مایه مباهات هستند، گفت: افراد فرق دیگر که تعداد آن‌ها محدود است نیز از حقوق شهروندی برخوردار هستند.
 
غریب‌آبادی با اشاره به اینکه اصل چهارم قانون اساسی رعایت حقوق شهروندی این افراد را مورد تاکید قرار داده است، گفت: قانون اساسی در 24 اصل به حقوق و آزادی‌های مشروع طبقات مختلف اجتماعی شامل گروه‌های زبانی، دینی، نژادی و قومی پرداخته است. این حقوق شامل آزادی در عمل به عقاید و برخورداری از حقوق فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و مدنی هستند.
 
معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر گفت: با انتخاب جناب آقای دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت ها نیز منصوب و سبب شد تا تعامل و ارتباط مسئولین عالی نظام با اقلیت ها گسترش قابل ملاحظه ای یابد.
 
وی با بیان اینکه اصل سیزدهم قانون اساسی بر آزادی انجام مراسم مذهبی و تعلیمات دینی اقلیت های دینی تاکید کرده است، گفت: سرانه فضای دینی اقلیت های دینی حدود دو برابر مسلمانان است. مسیحیان دارای 250 کلیسا، یهودیان 16 کنیسه و زرتشتیان 78 عبادتگاه هستند.
 
غریب‌آبادی با اشاره به اصل بیست و ششم قانون اساسی که بر آزادی تشکیل احزاب و جمعیت‌ها از جمله برای اقلیت‌های دینی تصریح دارد، افزود: در ایران 58 تشکل اقلیت‌های دینی و همچنین بیش از 80 سازمان مردم نهاد و موسسه پژوهشی با موضوع شناخت ادیان الهی و احترام به آن ها فعالیت می کنند که در جهت همبستگی ملی، سالانه مبالغی کمک مالی به فعالیت های اقلیت های دینی نیز اختصاص داده می شود.
 
رییس هیات ایرانی تاکید کرد: اقلیت‌های دینی در راستای آگاهی جامعه و هم کیشان خود، دارای بیش از 20 نشریه و 5 انتشارات هستند که در یک دهه اخیر 500 عنوان کتاب توسط این انتشارات چاپ و منتشر شده است.
 
غریب آبادی با تاکید بر اینکه طبق قانون اساسی اقلیت‌های دینی ضمن برخورداری از حق آموزش، می توانند به طور آزادانه تعلیمات دینی خود را فراگرفته و آموزش دهند و در مطبوعات، رسانه‌ها و مدارس از زبان محلی و قومی خود بهره مند گردند، تصریح کرد: اقلیت های دینی در ایران علاوه بر امکان تحصیل در مدارس عادی، دارای مدارس خاص خود نیز می باشند. در حال حاضر، 93 مدرسه مربوط به اقلیت های دینی مشغول به فعالیت هستند.
 
معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر با اشاره به انتخابات اخیر برگزار شده در کشورمان، گفت: در جمهوری اسلامی ایران تقریبا هر 270 هزار نفر یک کرسی در پارلمان دارند، در حالی که این رقم برای اقلیت های دینی به 30 هزار نفر می رسد. از 290 نماینده مجلس، همواره 5 کرسی به اقلیت های یادشده اختصاص دارد که مجموع آراء آن ها 19689 رای می باشد، این در حالیست که بالاترین رای یک نماینده در انتخابات اخیر پارلمانی یک میلیون و 608 هزار و 928 رای بوده است. با این وجود، هر نماینده در مجلس یک رای دارد و می تواند در تمامی مسائل اظهارنظر نماید. این راه، یکی از ترتیبات حفظ حقوق و تضمین مشارکت سیاسی اقلیت‌ها محسوب می شود که به اصطلاح "کرسی های تضمین شده" خوانده می شود. نمایندگان اقلیت های دینی علاوه بر پارلمان، در شوراهای شهر و روستا نیز حضور دارند.
 
به گزارش ایسنا، غریب‌آبادی در پایان تصریح کرد: اقلیت‌های دینی از حقوق یکسان شهروندی برخوردار بوده و در احوال شخصیه، تابع قواعد و عادات مسلمه و متداوله مذاهب خود می باشند. دادرسی عادلانه نیز بدون درنظر گرفتن نژاد، مذهب، جنسیت و قومیت و با رعایت انصاف و بی طرفی در قانون اساسی، قانون آیین دادرسی کیفری و سایر قوانین مربوطه مورد توجه قرار گرفته است. هیچکس در جمهوری اسلامی ایران به صرف داشتن عقیده‌ای خاص تحت تعقیب قرار نمی گیرد، مگر اینکه عمل مجرمانه ای را مرتکب شده باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x