کد خبر: ۴۹۱۸۷۵
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
عربستان از حربه گرسنگی‌دادن برای فشار به یمنی‌ها استفاده کرده
گروه‌های امدادی می‌گویند که هفت میلیون یمنی در آستانه قحطی قرار دارند. نزدیک‌شدن ترامپ به عربستان سعودی بهترین فرصت را در اختیار ریاض قر داده است.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین‌الملل- «شیکاگو تریبون» در سرمقاله هیئت سردبیری خود می‌نویسد: «آیا عربستان سعودی این پیام را می‌فهمد: کشتار غیر‌نظامیان گرسنه در یمن را متوقف کنید». 

به گزارش آفتاب‌نیوز، این سرمقاله در انتقاد تند و تیز از عربستان سعودی می‌نویسد: «عربستان سعودی از حربه گرسنگی‌دادن برای فشار به یمنی‌ها استفاده کرده است. سعودی‌ها فرودگاه بین‌الملل یمن در صنعا و مسیر دریایی در دریای سرخ را بسته‌اند تا کمک به مردم یمن نرسد. البته آنان اخیرا گفتند این مسیرها را باز خواهند کرد. اگر این گونه باشد این گام در مسیری درست است هرچند امیدواریم این اقدامی واقعی باشد نه موقت تا بتوان کمک‌های امدادرسان را به مردم یمن رساند.

انتقاد شدید روزنامه‌آمریکایی از عربستان و ترامپ: «به کشتار و گرسنگی‌ مردم‌یمن پایان دهید!»

گروه‌های امدادی می‌گویند که هفت میلیون یمنی در آستانه قحطی قرار دارند. بیش از یک چهارم از قربانیان این محاصره کودکان زیر پنج سال هستند. نزیک به ۴۰۰ هزار کودک یمنی دچار سوء تغذیه شدید شده و به کمک نیاز دارند. گروه‌های پشتیبانی می‌گویند علیرغم باز شدن مرز دریایی برای امداد‌رسانی به یمن از سوی عربستان سعودی، هنوز هم کمبود مواد غذایی، دارو و سوخت مشکل اصلی است. 

علاوه بر محاصره بیش از دو سال‌ و نیم حملات عربستان سعودی سبب ویرانی یمن شده است. بیش از ۶۰ درصد از جمعیت یمن پیش از محاصره اخیر نیازمند غذا بودند. این محاصره پس از شلیک اخیر موشک به پایتخت عربستان سعودی تشدید شد. سعودی‌ها ایران را مقصر می‌دانند و مدعی هستند ایران به انصارالله در یمن موشک تحویل داده است هر چند هنوز مدارک مستدلی ارائه نداده‌اند. با این حال، محاصره یمن توسط عربستان به ضرر جان بچه‌های یمنی تمام شده است. 

این روزنامه در ادامه با انتقاد از رویکرد ترامپ در قبال عربستان سعودی و حمایت او از سران آن کشور می‌نویسد: نباید تعجب کرد که ترامپ از این محاصره توسط عربستان سعودی حمایت کرده است‌. عربستان سعودی چندین دهه است که متحد امریکا بوده اما ترامپ بیشتر از دولت عربستان برای دستیابی به اهداف دیگر خود در خاورمیانه استفاده می‌کند. به نظر می‌رسد که ترامپ از بی‌پروایی‌های اخیر عربستان سعودی نگرانی‌ای به خود راه نداده است. 

یکی از تلاش‌ها در اوایل سال جاری میلادی منزوی کردن قطر بود و ریاض مدعی شد که دوحه با ایران ارتباط دارد. رژیم عربستان سعودی به پاکسازی بیش از ۲۰۰ شاهزاده، بازرگان،‌ افسر و مقام‌های دیگری مبادرت ورزید و موجی گسترده از دستگیری را به راه انداخت و مدعی شد در راستای کارزار ضد فساد اداری بوده است و در امور داخلی لبنان مداخله کرد و حریری را مجبور به استعفا کرد اما همگان گفتند که این اقدامی برای تحکیم قدرت شاهزاده جوان است. آخرین اقدام عربستان سعودی تحکیم محاصره یمن است. نزدیک‌شدن ترامپ به عربستان سعودی بهترین فرصت را در اختیار ریاض قر داده است. اما واقعیت این است که ترامپ باید یک موضوع را بداند: اتحاد‌ها و ائتلاف بدون توجه به سودمندی و ضرر آن‌ها، هرگز نباید چشم‌شان را به روی ظلم و ستم بی‌نهایت ببندند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین