کد خبر: ۴۹۶۳۳۰
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
محققان دریافتند که با افزودن اسید فولیک به رژیم غذایی زنان در یک تا سه ماه قبل از حاملگی، میزان نقص لوله عصبی کاهش می‌یابد. تقریبا تمام مراکز علمی معتبر معتقدند که تمام زنان باید مصرف اسید فولیک را از یک تا سه ماه قبل از بارداری شروع کنند."
آفتاب‌‌نیوز :
در مقایسه با زمان مادربزرگ‌های ما، تغییرات زیادی اتفاق افتاده است. به گفته‌ی دکتر صدیقه حنطوش‌زاده، ما پیشرفت‌های باور نکردنی در بسیاری از جنبه‌های علم و زندگی کسب کرده‌ایم و یاد گرفته‌ایم که چگونه زندگی بهتر و سالم تر داشته باشیم.

وی همچنین توضیح داد: استفاده از مکمل‌ها حتی قبل از بارداری، می‌تواند آینده‌ای سالم برای مادر و فرزندش به ارمغان بیاورد.

محققان دریافتند که با افزودن اسید فولیک به رژیم غذایی زنان در یک تا سه ماه قبل از حاملگی، میزان نقص لوله عصبی کاهش می‌یابد. تقریبا تمام مراکز علمی معتبر معتقدند که تمام زنان باید مصرف اسید فولیک را از یک تا سه ماه قبل از بارداری شروع کنند."

نقش فولیک اسید در کاهش خطرات بیماریهای کودکان

"بیماریهای قلبی، یکی از اختلالات مادرزادی است که ما می شناسیم، و بدنبال نقص لوله عصبی ممکن است ایجاد گردد. می‌دانیم که مکمل اسید فولیک به عنوان یک عامل درمانی در سیستم تغذیه‌ای مادر، می‌تواند خطر نقایص لوله عصبی در کودک را کاهش دهد. برخی مطالعات نیز نشان داده‌اند که مکمل‌های اسید فولیک می‌توانند به جلوگیری از برخی اختلالات مادرزادی مانند ناراحتی‌های قلب و غیره کمک کنند.  

نیمی از بانوان ایرانی نمی‌توانند فولات را جذب کنند

می‌دانیم که بین 20 تا 30 درصد از بارداری‌ها بدون برنامه‌ریزی قبلی اتفاق می‌افتد. در بعضی از کشورها نظیر ایران این میزان تا 40 درصد نیز می رسد. به همین جهت استفاده از فولیک اسید به عنوان یک مکمل غذایی در بانوان توسط پزشکان توصیه می‌گردد.

کمبود امگا 3 DHA در بین خانم‌های ایرانی

می‌دانیم که (DHA) DocosaHexaenoic Acid و(EPA) EicosaPentaenoic Acid اسیدهای چرب اشباع نشده هستند و همین طور این دو اسید چرب یا پیش‌سازهای آنها نقش مهمی در رشد و تکامل مغز جنین دارند. مطالعات متعددی نشان داده است که نقش این دو اسید در جلوگیری از زایمان زودرس و دیابت حاملگی ثابت شده است. 

کمبود ید در بین خانم‌های ایرانی

مطالعات انجام شده در ایران نشان داده است که تقریبا تمام خانم‌های ایرانی مبتلا به کمبود ید هستند. علاوه بر این، در بررسی اخیر آزمایش ادرار در ایران، نشان داده شد که کمبود ید در زنان باردار ایرانی بسیار رایج است.

توصیه می‌شود که تمام خانم‌هایی ‌که می‌خواهند باردار شوند یا باردار هستند، باید روزانه 150 تا 250 میکروگرم ید دریافت کنند. خانم‌هایی که در سنین باروری هستند به فولات نیاز دارند.

خانم‌ها، فرقی نمی‌کند کجا زندگی می‌کنند، چه میزان تحصیلات و تاریخچه‌ی فرهنگی دارند، یک موضوع در تمام آنها مشترک است، و آن این است که آنها بهترین را برای فرزند خود می خواهند. به منظور آماده‌سازی مطلوب برای نیازهای خاص قبل و در دوران بارداری، و همین طور در دوران تغذیه کودک با شیر مادر، بدن مادر نیاز به دریافت مقدار مناسب مواد مغذی اصلی دارد. یکی از این مواد مغذی مهم فولات است. این واقعیت به طور گسترده‌ای شناخته شده است. اما آنچه که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که در واقع توانایی بدن خانم‌ها در متابولیسم فولات متفاوت می‌باشد.

فولات، یک ویتامین B است که در تقسیم و تمایز سلول‌های مهم بدن انسان نقش دارد. در طی رشد جنین، فولات به ویژه در ایجاد لوله عصبی، که 21 روز پس از لقاح ساخت آن شروع می‌شود، موثر می‌باشد. مطالعات نشان داده است که تامین مناسب فولات خطر تخریب لوله عصبی را تا 60٪ ، وزن کم هنگام تولد را تا 57٪ و نقص مادرزادی قلب را تا 18٪  کاهش می دهد. به دلیل اهمیت فولات در سه ماهه اول، زنان باید روزانه 400 میلی گرم اسید فولیک (فولات) را دریافت کنند. با این حال، دکتر حنطوش زاده، متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیمارستان ولیعصر، خاطر‌نشان کرد که نیازهای بدن مادران به فولات اغلب توسط رژیم غذایی مادران تامین نمی‌گردد.

اغلب بانوان نمی‌توانند فولات را متابولیزه کنند

اگر چه نیاز به فولات در بدن تمام بانوان یکسان است، بسیاری از زنان به طور کامل نمیتوانند فولات خوراکی یا اسید فولیک (شکل صنعتی ویتامین، معمولا در مکمل ها یافت می‌شود) را به فرم زیستی فعال L-5-methyltetrahydrofolate (L-5-MTHF) 8 متابولیزه کنند. مرحله نهایی این فرایند متابولیسم چند مرحله‌ای، تبدیل 5,10-methylenetetrahydrofolate به L-5-MTHF، توسط آنزیم 5,10-methylene-THF ردوکتاز MTHFR 9) (کاتالیز می شود. با توجه به یک سیتوزین رایج برای جهش نقطه‌ای thymine در نوکلئوتید 677 از ژن MTHFR، فعالیت آنزیم MTHFR در 70٪ در افراد هموزیگوت و 30٪ در افراد هتروزیگوت کاهش می یابد. در مطالعه 2014 زنان ایرانی، 41.5٪ هتروزیگوت و 8.8٪ برای جهش این نقطه هموزیگوت بودند. این بدان معنی است که نیمی از زنان ایرانی نمیتوانند به طور کامل جذب فولات خوراکی یا اسید فولیک را به عنوان یک  مکمل انجام دهند.

دکتر حنطوش‌زاده توضیح داد که با اینکه مقدار فولات در خون یا حضور آن در جهش ژنتیکی قابل شناسایی است، بهترین راه برای اطمینان از اینکه فرد به اندازه کافی فولات دریافت می‌کند، غنی‌سازی رژیم غذایی آنها با فولات می باشد.

متافولین سطح کلسترول مناسب برای همه زنان را تضمین می‌کند

با توجه به اهمیت مشخص فولات، به بانوان توصیه می‌شود از مکمل های قبل و در دوران بارداری استفاده کنند. این مکمل‌ها معمولا فولات را به صورت اسید فولیک به بدن می‌دهند. با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، همه زنان نمی‌توانند اسید فولیک را به شکل فعال زیستی آن تبدیل کنند.

متافولین ترکیب پایدار کلسیم L-5-MTHF می‌باشد که با بیش از پنجاه سال تحقیق توسط کمپانی مرک عرضه می‌شود و بطور مستقیم توسط بدن قابل جذب می‌باشد. این به این معنی است که حتی زنان با فعالیت آنزیمی محدود نیز می‌توانند مطمئن باشند که نیازهای فولات آنها در طی 4 هفته برطرف می‌گردد. علاوه بر این، متافولین همچنین سطح فولات پلاسما را سریع تر و موثرتر از اسید فولیک افزایش می‌دهد، که حتی برای زنان بدون نقص در آنزیم MTHFR نیز مفید می‌باشد.

 نیمی از بانوان ایرانی نمی‌توانند فولات را جذب کنند

فمیبیون تنها مکمل بارداری است که برای هر سه مرحله بارداری، پیش از بارداری، بارداری و تغذیه با شیر مادر تهیه شده است که حاوی متافولین، ید و DHA و دیگر ترکیباتی از ویتامینها می باشد که با دقت انتخاب شده‌اند. این ساده‌ترین راه برای کمک به بیماران جهت بارداری سالم بدون درنظرگرفتن ژنوتیپ MTHR می‌باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین