کد خبر: ۵۶۰۳۰۷
تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷
رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس معتقد است که نپیوستن کشورمان به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) موجب خود تحریمی می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :
یکی از لوایح چهارگانه FATF، الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT ) است، لایحه ای که شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد کرده و حالا باید در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود اما به عقیده بسیاری از کارشناسان عدم تصویب نهایی این لایحه و نپیوستن ایران به این گروه، تبعات و پیامدهای منفی بسیاری را برای کشورمان به دنبال خواهد داشت.  

 «جلال میرزایی»، رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس گفت: در دنیا مجموعه‌ای از رژیم ها شکل گرفته که یکی از آنها رژیمی است که در رابطه با شفافیت وجود دارد؛ شفافیت به این معنا که بانک ها شفاف عمل کنند و با پولشویی و جرایم مالی مقابله شود، در این شرایط اگر ما بر خلاف این رژیم ها عمل کنیم، آسیب جدی‌ای می بینیم.

میرزایی با بیان اینکه پیوستن کشورمان به FATF موضوعی اجتناب ناپذیر و در جهت منافع ملی است، اظهار داشت: ما می توانیم با اشرافی که روی این موضوعات پیدا می‌کنیم، در چارچوب این رژیم ها از منافع ملی مان دفاع کنیم.

وی در ادامه افزود: مصداق بارز این موضوع، ارجاع پرونده ها دادگاه لاهه است که کشورها پذیرفتند چنین دادگاهی شکل بگیرد و همه در مقابل احکام آن تمکین کنند ما هم باید از ظرفیت این دادگاه بین المللی برای تامین منافع ملی مان استفاده کنیم، همانطوری که باید از FATF در جهت منافع ملی خودمان بهره ببریم.

نماینده مردم ایلام در مجلس تصریح کرد: مخالفت با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم ( CFT) هیچ گونه پشتوانه کارشناسی ندارد و در ضدیت آشکار با منافع ملی است.

میرزایی با بیان اینکه کشورمان یکی از قربانیان اصلی تروریسم است، گفت: بنابراین سزاوار نیست که به دلیل برخی مفروضات ناصواب در معرض تهمت حمایت از پولشویی به نفع تروریسم قرار بگیریم.

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس با اشاره به اینکه کشورمان در شرایط تحریم ها و مشکلات ناشی از آن قرار دارد، عنوان کرد: در این وضعیت نپیوستن ما به گروه ویژه اقدام مالی موجب خود تحریمی می شود و در واقع تمایل عده ای برای نپذیرفتن کنوانسیون های مرتبط با این گروه، حرکت در مسیر خود تحریمی است و به این ترتیب مشکلات مان را به دست خودمان افزایش می دهیم.

منبع: ایلنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین