کد خبر: ۶۰۷۴۰۰
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۰
هفته گذشته لیستی از دوشغله‌های شهرداری تهران منتشر شد. موضوعی که بر اساس قانون و مصوبات شورای شهر، تخلف است. یک عضو شورای شهر تهران می‌گوید تذکری که در این باره داده است، موثر بوده و اکثر دوشغله ها، از شغل اولشان استعفا داده اند.
آفتاب‌‌نیوز :

دوشغله بودن کارکنان و مدیران، یکی از مشکلات سازمان‌های دولتی و عمومی است. مسئله‌ای که قانون آن را تخلف تشخیص داده و گرفتن حقوق و کسب درآمد از این طریق را جرم انگاری کرده است. هفته پیش، لیستی از دوشغله‌های شهرداری تهران منتشر شد که در آن، برخی از مدیران به داشتن دو شغل در داخل شهرداری و حتی در سازمان‌های عمومی خارج از شهرداری به صورت همزمان متهم شده بودند.

حجت نظری، عضو شورای شهر تهران، در این باره با خبرآنلاین به گفتگو نشست که در ادامه می‌خوانید:

چندی پیش تذکری درباره دوشغله‌های شهرداری دادید، مدتی قبل هم لیستی از دوشغله‌های شهرداری تهران منتشر شد. شما گفتید مهلتی می‌دهید تا دوشغله‌ها استعفا کنند. شهرداری چه جوابی به تذکر شما داد؟
پاسخی به صورت کتبی به این تذکر داده نشد، صرفا معاونت وقت توسعه انسانی مواردی را به صورت شفاهی مطرح کرد. از اساس موضوع را انکار کرد و وقتی چند مثال نقض مطرح شد گفت: فلانی سرپرست است و خیلی زود این موارد اصلاح می‌شود. از حق هم نگذریم چند نفر از دوشغله‌ها که مدنظر ما بود و می‌شناختیمشان، در این مدت تعیین تکلیف شدند. مثلا مدیرعامل برج میلاد و مدیرکل انتصابات شهرداری، ظرف ده روز پس از تذکر، پست اداره کل انتصابات را تحویل داد. معاون فنی و عمرانی شهردار و توامان مدیرکل هم بود که پست دوم را تحویل داد. چند نفر دیگر بودند که یکی از دو پست شان را واگذار کردند. درباره چند عضو هیات مدیره شرکت‌های شهرداری هم مواردی بود که قول دادند به سرعت اصلاح کنند.

چه تعداد از کارکنان شهرداری را به عنوان دوشغله احصا کرده بودید؟

عدد شاید زیاد نبود، حدود ۱۲ نفر بودند، ولی از نظر ما یک نفر هم زیاد است. شاید دو سه نفردیگر مانده باشند که تعیین تکلیف نشدند. استمهال کردند تا بتوانند مسئله را مدیریت کنند.

لیست دوشغله‌هایی که هفته پیش در شبکه‌های اجتماعی منتشر را دیدید؟

لیست اخیر را متاسفانه ندیدم، ولی اگر ببینم پیگیری می‌کنم.

برخی از این اشخاص می‌گویند به صورت قرارداد ساعتی استخدام شده اند. تعریف شغل یعنی هر چیزی که منجر به دریافت حقوق شود است، آیا این تعریف در شهرداری متفاوت است و قرارداد ساعتی را شغل نمی‌دانید؟ برخی می‌گویند ما قرارداد ساعتی کمی داریم و شغل محسوب نمی‌شود. چقدر این صحت دارد؟

نمی‌دانم کسی اگر در کنار شغل خودش، قرارداد ساعتی بسته است، دوشغله محسوب می‌شود یا خیر. قانون کار، شغل را مشخص کرده است، ولی در شهرداری، بخشی از نیرو‌ها که مستخدم دولت تلقی می‌شوند و رسمی هستند از قانون مدیریت خدمات کشوری تبعیت می‌کنند، بخشی از نیرو‌ها با شرکت‌ها قرارداد دارند و مشمول قانون کار هستند. به نظرم این که برای یک نفر از دو مرجع بیمه رد نشود، هم یکی از عوامل تشخیص این است که دوشغله هستند یا نه. اگر برای فرد از دو مرجع بیمه رد نشود و صرفا ساعت رد شود، شاید نشود آن را شغل دانست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین