کد خبر: ۶۱۷۴۰۲
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
موسوی گفته "ایران طرح صلح هرمز را به سران کشورهای منطقه ارسال کرد"
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به برگزاری باشکوه راهپیمایی اربعین حسینی گفت: این راهپیمایی عظمت اسلام و برادری و اخوت مردم ایران و عراق را نشان داد.
آفتاب‌‌نیوز :

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدواریم شاهد اقدام ویژه ای از سوی کشورهای باقیمانده در برجام باشیم در غیر این صورت ایران آماده برداشتن گام چهارم است.

«سیدعباس موسوی» پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تسلیت ایام اربعین و رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع) و امام رضا (ع) با بیان این که سفرهای دیپلماتیک متعددی در مدت اخیر انجام شده است، با اعلام این خبر گفت: این اجلاس روزهای جمعه و شنبه در سطح سران در پایتخت آذربایجان برگزار خواهد شد.

ارائه لیستی برای مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا| بی‌اطلاعی از آزادی پول‌های بلوکه‌شده ایران توسط امارات| گزارش حمله به نفت‌کش ایرانی به شورای امنیت| ایران‌ آماده برداشتن گام چهارم است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: فرستاده ویژه دولت چین فردا به ایران سفر می‌کند.

موسوی با اشاره به راهپیمایی با شکوه اربعین حسینی در روزهای اخیر گفت: در روزهای گذشته شاهد برگزاری باشکوه راهپیمایی اربعین بودیم که نشان دهنده عظمت اسلام و دوستی ملت ایران و عراق دارد. از مردم و دولت عراق هم قدردانی می‌کنم.

گزارش حمله به نفتکش را به سازمان ملل دادیم

وی ادامه داد: ما پویش صلح امید را به کشورهای ذیربط ارسال کردیم و امیدواریم به آن بپیوندند. حمله به نفتکش ایران را داشتیم که فکر می کنیم پشتوانه دولتی دارد و ما گزارشی به سازمان ملل دادیم.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به تحولات سوریه و تهاجم ترکیه به شمال این کشور اظهار داشت: ضمن درک دغدغه ترکیه باید به حاکمیت ارضی سوریه احترام گذاشته شود. طرح‌ها و توافق‌های متعددی در این زمینه وجود دارد که رجوع به آن چاره کار است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره درباره حمله ترکیه به شمال سوریه هم خاطرنشان کرد: حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه باید از سوی همه کشورهای منطقه محترم شمرده شود. نگرانی‌ها باید از طریق مکانیزم‌های مسالمت‌آمیز پیگیری شود. ما توافق آدانا را میان ترکیه و سوریه داریم که دو کشور به این توافق برگردد.

موسوی با اشاره به اقدامات میانجیگرایانه ایران ابراز داشت: ایران هم آمادگی خود را اعلام کرده که دو کشور دیدگاه‌هایشان را به یکدیگر نزدیک کنند و در این راستا شاهد تماس‌های تلفنی ظریف به همتایان سوری، ترک و عراقی و... بودیم و این تلاش‌ها ادامه خواهد داشت.

ایران آماده برداشتن گام چهارم است

موسوی درباره آخرین تحولات مربوط به اجرای گام چهارم تصریح کرد: گام چهارم طراحی شده است. برخی از مواردی که دیروز از سوی سازمان انرژی اتمی اعلام شد، شامل همین مسائل است. موارد دیگری هم است که در مرحله تصمیم‌گیری است. امیدواریم کار به مرحله چهارم نکشد و شاهد قدم و تحولات ویژه‌ای از سوی کشورهای باقی‌مانده در برجام باشیم وگرنه ایران آماده برداشتن گام چهارم است.

وی همچنین درباره طرح مشترک فرانسه و ژاپن به ایران برای اجرای کامل برجام بیان کرد: این همان طرح قبلی است که تاکنون بی‌نتیجه مانده است. ما جمع زدن ارقام را درک نمی‌کنیم. طرح مشابهی هم از سوی ژاپنی‌ها ارائه شده بود که می‌توانست کمک‌کننده باشد. من از طرح جدید اطلاعی جدیدی ندارم.

گزارشی از تیراندازی به زائران اربعین نشده است

رئیس مرکز دیپلماسی رسانه‌ای و عمومی وزارت امور خارجه همچنین درباره کشته شدن زائران اربعین به خاطر تیراندازی اظهارداشت: متاسفانه در ایام اربعین ۱۰۴ نفر بر اثر مسائل گوناگون جان‌شان را از دست دادند مانند تصادف یا کهولت سن ولی من گزارشی از جان باختن به خاطر تیراندازی ندیدم.

موسوی درباره نشست مشترک اقتصادی میان ایران و انگلیس در لندن هم یادآور شد: ایران همیشه خواستار روابط خوبی با اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی برجام بوده و به دنبال این بوده که آنها ترغیب شوند به تعهداتشان عمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: عادی‌سازی روابط با ایران یکی از تکالیف همین کشورها براساس قطعنامه ۲۲۳۱ است و هرگونه اقدام از سوی انگلیس یا سایر کشورهای اروپایی در راستای تعهداتشان به ایران به ویژه در قالب برجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن استقبال از این رویکرد انگلیس گفت: ایران بدون اروپا و چه با اروپا به حیات اقتصادی و مراوداتش با کشورهای جهان ادامه می‌دهد. ما امیدواریم اروپایی‌ها در مسیر صحیح که خودشان به‌آن آگاه هستند، گام بردارند.

موسوی همچنین درباره حضور هیات اسرائیلی در کنفرانس امنیتی منامه عنوان کرد: بسیار جای تاسف دارد که کشور مدعی اسلامیت و عربیت، بعد از هفتاد سال جنایات، حق‌کشی و کودک‌کشی در یک کشور اسلامی و عربی، دست به عادی‌سازی روابط با چنین رژیمی بزند. ما این اقدام را محکوم می‌کنیم و این حضور، ناخوشایند است.

وی اهداف این کنفرانس را غیر واقع بینانه عنوان کرد و افزود: ما اهداف این کنفرانس را هم غیرواقع‌بینانه می دانیم چراکه با نفوذ نمی‌توانند مقابله کنند؛ نفوذ ایران تاریخی و معنوی است و با چنین کنفرانس‌هایی و با همکاری با رژیم‌های غاصبی نمی‌توانند با این مسئله برخورد کنند.

از کاهش تنش با امارات استقبال می‌کنیم

موسوی درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره امارات گفت: من تحولات جدید در روابط ایران و امارات را تایید می‌کنم ولی ارقام گفته شده را تایید نمی‌کنم و اطلاع جدیدی هم ندارم. از هر اقدامی که به کاهش تنش و رسیدن به تفاهم میان کشورهای منطقه به ویژه امارات استقبال می‌کنیم. امیدواریم دوستان ما در منطقه حاشیه خلیج فارس به این نکته برسند که اگر به دنبال ثبات و آرامش هستند، دوستی بهتر از ایران پیدا نمی‌کنند.

وی درباره سفر یک مشاور امنیتی اماراتی به تهران هم اظهار داشت: من این سفر را تایید نمی‌کنم ولی سفر مقامات دو کشور به یکدیگر را تایید می‌کنم و امیدوارم این مراودات به بهبود روابط دو کشور منجر شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره گره خوردن اجرای طرح فرانسه و ژاپن به اجرای گام چهارم هم تصریح کرد: این دو مسئله به یکدیگر گره نخورده است. آنچه اجرای آن طرح‌ها را گره زده، به خواست این و آن یا اجازه گرفتن از برادر بزرگتر است.

موسوی خاطرنشان کرد: در یک سال و نیم اخیر، تعهدات آنها را یادآوری کرده و به تعهدات خودمان هم پایبند بوده‌ایم. گفته‌ایم که این روند قابل دوام نیست و باید بین حقوق و تکالیف باید توازن وجود داشته باشد که بعد از خروج آمریکا برهم خورده است.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها اعلام کردند یا وانمود کردند که می‌توانند خروج آمریکا از برجام را جبران کنند و تعهدات ۱۱ گانه را دادند، خاطرنشان کرد: تا این لحظه این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده است. ما فکر می‌کردیم اراده لازم را ندارند ولی می‌بینیم که توان لازم را برای اجرای تعهدات خود را هم ندارند که برایشان خوب نیست ولی امیدواریم در زمان باقی مانده به تعهداتشان برگردند وگرنه ایران گام‌های خود را طراحی کرده تا این توازن برقرار شود.

صحبت‌های ظریف در جمع فعالان فضای مجازی شفاف و روشن بود

وی درباره صحبت‌های ظریف در جمع فعالان فضای مجازی ابراز داشت: صحبت‌های ظریف شفاف و روشن بود. ایشان گفته است که اوباما تعهد کرده که تحریم‌ها را بردارد که این کار هم برداشته شد. اگر هر حرف دیگری بیان شده است، صحبتی است که از زبان ایشان بیان نشده است و یک امر ناصحیحی است که یک مسئله نادرستی را مطرح می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اینکه آقای ظریف گفته بوده که آمریکایی از برجام خارج نمی‌شوند به خاطر اطمینان ایشان به حقوق بین‌الملل و تعهدات ایران داشتند. اینکه طرف مقابل علیرغم همه تعهدات، برجام و قطعنامه‌ای که خودش به آن رای داده است، مسائلی است که نمی‌شود روی آن حساب کرد.

وی درباره ادعاهای وزیر امور خارجه بحرین درباره انتقال تسلیحات به این کشور اظهارداشت: این افراد گاهی خوابشان نمی‌برد مگر اینکه هر چند وقت یکبار اتهامات اینچنینی را مطرح نکنند. این اتهامات براساس توهمات است و مرود هم شمرده می‌شود. ما خیر و صلاح کشورهای منطقه بالاخص بحرین را می‌خواهیم اگر آنها خواستار حسن همجواری باشند.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه اضافه کرد: ایران خواستار گفت‌وگو با تمامی کشورها و روابط حسنه با آنها است. طرح‌های ما روی میز است و می‌توانند به آن رجوع کرده و قدری از مشکلات فاصله بگیرند.

موسوی درباره برنامه ایران برای شرکت در اجلاس عدم تعهد در باکو ابراز داشت: ایران از اعضای موثر این جنبش است و هموارد در نشست‌های این جنبش شرکت کرده است. خوشحالیم نشست سران در باکو برگزار می‌شود. در حاشیه آن دیدارها و گفت‌وگوهایی با مقامات ارشد کشورهای مختلف از جمله آذربایجان انجام می‌شود. با این حال، هدف اصلی شرکت در اجلاس سران کشورهای جنبش عدم تعهد است.

وی درباره سفر اردوغان به روسیه و دیدار وی با پوتین در سوچی و نقش ایران در تحولات شمال سوریه بیان کرد: شما این احتمال را بدهید که ایران در برگزاری این نشست‌ها نقش داشته است. ایران از بازیگران فعال در این عرصه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره شرایط وخیم جسمی مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی بازداشت شده درآمریکا هم گفت:متاسفانه هیچ گونه دسترسی به ایشان نداریم فقط مطلعیم ایشان شرایط خوبی ندارند. پیام‌های زیادی به طرف آمریکایی دادیم که ایشان از حقوق اولیه برخوردار باشند و این تلاش‌ها از طریق مجاری مختلف در حال پیگری است.

موسوی درباره آخرین تحولات انتخابات افغانستان عنوان کرد: ایران از افغانستان یکپارچه و دولت مستقر و قانونی این کشور حمایت می‌کند و هیچ گونه جهت‌گیری نسبت به گروه‌های این کشور ندارد هرچند معتقد است همه گروه‌های افغانستانی باید در دولت شریک باشند و راه این مسئله، گفت‌وگو و بدون دخالت طرف خارجی است.

وی همچنین درباره تحولات لبنان ابراز داشت: در مسائل داخلی کشورها دخالت نمی‌کنیم. دولت و ملت لبنان، رشید و بالغ هستند. دولت لبنان در حال بررسی خواسته‌های ملت این کشور است. ما با توجه به بلوغی که از ملت لبنان سراغ داریم و مشکلاتی که آنها سپری کردند، امیدواریم از این مسئله عبور کنند. ما مخالف دخالت دولت‌های خارجی هستیم و امیدواریم با همگرایی همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌ها آرامش به لبنان برگردد.

زم صراحتا با سازمان‌های جاسوسی و خرابکار ارتباط داشته

وی درباره دستگیری روح‌الله زم و همکاری وی با فرانسه هم بیان کرد: یک اقدام به‌جا انجام شده است. ایشان صراحتا با سازمان‌های جاسوسی و خرابکار ارتباط داشته و به آن هم اذعان کرده است. اسنادی هم در این باره وجود دارد. ایشان نه به خاطر مدیر یک کانال بودن بلکه به خاطر خرابکاری و تهییج اقدامات خرابکارانه دستگیر شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در حوادث دی ۹۶ هم یادتان هست که چگونه آموزش ساخت سلاح را می‌داد. نیروهای امنیتی زوایای این دستگیری را تشریح خواهند کرد.

نپیوستن به اف ای اتی اف خود تحریمی است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین تصمیمات اتخاذ شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی هم یادآور شد: موضوع FATF در ایران علیرغم روشنگری‌های وزارت امور خارجه یا دستگاه‌های مسئول دیگر خوب جا نیفتاده یا خوب پیش نرفته است. متصدی اصلی این مسئله وزارت اقتصاد است. با این حال نظر وزارت امور خارجه بارها بیان شده است.

موسوی با تاکید بر اینکه نگرانی منتقدان را هم خیلی از روی آگاهی نمی‌دانیم، عنوان کرد: اکثر بانک‌های ایران برخی مقررات را رعایت می‌کنند و در حال اجرای آن هستند. برخلاف دوستان که می‌گویند پیوستن FATF خودتحریمی است، می‌گوییم نپیوستن به FATF، خوتحریمی و محدود کردن خودمان است و مهلتی هم که داده شده است، با تلاش همکاران ما بوده است که در ا نشست اخیر این گروه اقدامات مثبت دولت و مجلس را تشریح کردند.

وی افزود: ما امیدواریم مجمع تشخیص به این جمع‌بندی برسد که مصلحت کشور و نظام و مردم چیست، آن را تشخیص دهد و به آن عمل کند.

در ادامه این نشست،‌ خبرنگار روزنامه کیهان مدعی شد ظریف گفته است افرادی وزارت امور خارجه وارد مسائل داخلی کرده است. چه کسانی وزارت امور خارجه را وارد مسائل داخلی کردند که سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: نگاهی به روزنامه‌تان در این چند وقت و همچنین ایام مذاکرات هسته‌ای کنید، متوجه این مسئله خواهید شد.

وی درباره تحریم هالک بانک ترکیه از سوی آمریکا هم عنوان کرد: ایران تحریم‌های آمریکا را بی‌قاعده، بی‌اساس و بدون پشتوانه حقوقی می‌دانیم. این تصمیات از روی قلدری علیه ایران و کشورهای مستقل اعمال می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه از اینکه کشوری را به خاطر همکاری‌های تجاری مشروع با یک کشور مستقل دیگر تحت فشار قرار می‌دهند و تروریسم اقتصادی را علیه آن روا می‌دارند،ابراز تاسف کرد و گفت: این مسئله برخلاف اصل تجارت آزاد جهانی است و ما امیدواریم جهان متوجه آثار سوء این اقدامات یکجانبه و قلدرمابانه قرار گیرد و جلوی آن را بگیرد.

مکانیسم پیشنهادی فرانسه و ژاپن هنوز مورد توافق قرار نگرفته است

موسوی در پاسخ به ادعای خبرنگاری که خط اعتباری فرانسه و ژاپن را وام می‌دانست، گفت: بحث وام نیست. آنها اعلام کردند تعهداتشان را در قالب‌ خط اعتباری و پیش خرید نفت یا مسائلی از این دست پیش می‌برند. مکانیزم طرف مقابل هنوز مورد توافق قرار نگرفته است کما اینکه این پیشنهادات قبل از رسیدن به بحث فنی دچار اخلال یا خوداختلافی شد.

۲۰ ایرانی به اتهامات واهی از سوی دولت‌ آمریکا بازداشت شده‌اند

وی درباره آخرین وضعیت مسعود سلیمانی، دانشمند بازداشت شده ایرانی در آمریکا هم اظهار داشت: حدود ۲۰ نفر از ایرانیان به اتهام واهی دور زدن تحریم‌ها از سوی دوات آمریکا بازداشت و زندانی شده‌اند. اقدامات آنها خلاف مقررات، آدم‌ربایی و گروگان‌گیری است.

سخنگوی وزارت امورخارجه خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه در همان لحظه با خبر شدن این مسائل، چه به دولت‌هایی که به خواست آمریکا پاسخ مثبت داده‌اند و چه دولت ‌آمریکا، اعتراض کرده است.

این دیپلمات کشورمان افزود: اگر اراده‌ای باشد آماده مبادله و تلاش برای حل مسئله هستیم. لیستی هم به آنها داده‌ایم اگر اراده‌ای باشد امیدوار به آزادی این افراد هستیم.

اگر اروپا نگران است به تعهدات خود عمل کند

موسوی درباره خروج احتمالی اروپا از برجام تصریح کرد: قبلا اعلام کردم این اقدام عبث و بیهوده است و نتیجه‌ای نخواهد داشت. ما به اروپایی‌ها مهلت دادیم ولی آنها این مسائل را نشنیده یا نخواستند بشوند. اقدامات ایران براساس برجام است و آنها حقی برای اعتراض ندارند. اگر آنها نگران هستند به تعهداتشان عمل کنند تا ایران هم به تعهداتش هم به طور کامل عمل کند.

وی همچنین در رابطه با تلاش ترکیه برای ایجاد پایگاه نظامی در خاک سوریه گفت: ترک‌ها می‌توانند در مرز خودشان پایگاه داشته باشند اما ایجاد پایگاه در خاک سوریه غیرقابل قبول است و تعرض به کشور عضو سازمان ملل است.

این دیپلمات در رابطه با اتهام‌زنی دولت هلند در خصوص دست داشتن ایران در ترور دو نفر در این کشور اظهار داشت: دولت هلند براساس سوءتفاهم و توهمات گاهی دست به اظهار چنین اتهاماتی می زند که هیچ گاه هم موفق به اثبات آن نشده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین