کد خبر: ۶۶۸۴۵۷
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار : ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۹
رییس شورای امنیت درخواست آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران را رد کرد
در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خاورمیانه و مساله فلسطین برگزار شد، روسیه و چین از رئیس شورای امنیت خواستند درباره نشست‌های دوجانبه‌ای که با اعضای شورای امنیت داشته است درباره نامه آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه اطلاع رسانی کند. دیان دیجانی نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل متحد که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را هم برعهده دارد، در پاسخ گفت با توجه به مخالفت اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت با درخواست آمریکا، اقدام بیشتری نمی‌توان درباره این درخواست انجام داد.
آفتاب‌‌نیوز :

رئیس شورای امنیت روز سه شنبه با درخواست دولت آمریکا برای بازگردان همه‌ تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران مخالفت کرده است.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ تصمیم رئیس دوره‌ای شورای امنیت با درخواست ایالات متحده خشم و انتقاد سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد را برانگیخت. کلی کرافت، پس از اظهارات سفیر اندونزی درباره عملی نبودن بازگشت تحریم‌های ایران با توجه به مخالفت سیزده عضو شورای امنیت، مخالفان قطعنامه‌ پیشنهادی کشورش را حامی «تروریست‌ها» معرفی کرد.

جنجال در شورای امنیت بر سر تحریم ایران؛ خشم دولت ترامپ از مخالفت با درخواست ضدایرانی

به نوشته یورونیوز؛ خانم کرافت ضمن ابراز تاسف از مخالفت دیگر اعضای شورای امنیت با طرح کشورش برای منزوی کردن بیشتر ایران تاکید کرد که ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد که ایران به عنوان «حامی اصلی تروریسم در جهان» به امکان خرید و فروش آزادانه سلاح دست یابد.

انا گیوگن، معاون نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز در این جلسه در خصوص درخواست آمریکا مبنی بر کلید خوردن مکانیسم ماشه علیه ایران با اشاره به اینکه ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت با بازگشت تحریم‌ها علیه ایران موافق نبوده‌اند، گفت: ما باور داریم که در زمینه این درخواست نمی‌توان اقداماتی بیشتر را اتخاذ کرد.

از سوی دیگر برایان هوک، نماینده ویژه پیشین وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران روز جمعه مدعی شده بود که کشورش برای فعال کردن مکانیسم ماشه به «اجازه» دیگران نیاز ندارد.

دیان دیجانی، سفیر اندونزی که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده دارد، تاکید کرده که شورا به‌واسطه مخالفت سیزده عضو خود در موقعیتی قرار ندارد که بتواند بیش از آنچه ایالات متحده می‌خواهد در این مسیر گام بردارد.

سفیر اندونزی در سازمان ملل این موضع را پس از درخواست مشترک روسیه و چین برای اعلام نتیجه نظرخواهی از پانزده عضو شورای امنیت در خصوص اقدام ایالات متحده آمریکا بر ضد ایران عنوان کرده است.

مایک پمپئو،‌ وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه گذشته با حضور در سازمان ملل متحد تاکید کرد که کشورش از حق قانونی برای بازگردان تحریم‌های ایران برخوردار است، حتی اگر دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری ایالات متحده به صورت یکجانبه کشورش را از توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی خارج کرده باشد. توافقنامه وین در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز به تصویب رسیده است.

در پی اقدام یکجانبه ایالات متحده در فعال کردن مکانیسم حل اختلاف گنجانده شده در برنامه جامع اقدام مشترک،‌ برجام کلیه اعضای شورای امنیت به جز جمهوری دومینیکن به ریاست این شورا اطلاع دادند که از نظر آنها اقدام آمریکا با توجه به خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ غیرقانونی است.

جدا از روسیه و چین که به شدت مخالف اقدام آمریکا هستند، دیگر کشورهای عضو از جمله فرانسه،‌ ایالات متحده را عضو توافقنامه هسته‌ای نمی‌دانند و بر مخالفت سیزده عضو شورای امنیت با بازگردان تحریم‌های ایران تاکید کرده‌اند.

رئیس دوره‌ای شورای امنیت روز سه شنبه در پایان نشست مجازی اعضا با موضوع تحولات خاورمیانه تاکید کرد که در شورا اتفاق نظری با اقدام آمریکا علیه ایران وجود ندارد و با توجه به مخالفت جمعی اعضا کاری از دست شورا برنمی‌آید. رئیس شورای امنیت به صراحت گفت که نمی‌تواند اقدامات بیشتری را در این خصوص انجام دهد.

از سوی دیگر سفیر نیجر،‌ کشوری که پس از اندونزی در ماه سپتامبر ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده خواهد گرفت در نامه‌ای مشترک با سفرای آفریقای جنوبی،‌ تونس و سنت وینسنت و گرنادین‌ها ضمن اشاره به این موضوع که آمریکا دیگر عضوی از توافقنامه برجام محسوب نمی‌شود،‌ بر واجد شرایط نبودن ایالات متحده جهت فعال کردن مکانیسم ماشه و برگرداندن تحریم‌های ایران تاکید کرده است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که ریاست آتی شورای امنیت نیز با درخواست آمریکا برای اقدام علیه ایران موافقت نخواهد کرد.

کلیه اعضای شورای امنیت به جز جمهوری دومینیکن پیش از این نیز با پیشنهاد ایالات متحده آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالفت کرده بودند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل: شورای امنیت بار دیگر انزوای آمریکا را نشان داد

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، هدف آمریکا را نابودی قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام دانست و گفت نشست امروز شورای امنیت بار دیگر انزوای آمریکا در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را نشان داد.

در بیانیه روز سه‌شنبه نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد افزوده شده است: امروز اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بار دیگر پذیرش نامه اخیر ایالات متحده مبنی بر ادعای آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت بر ایران را رد کردند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد یادآور شد: از طریق نامه‌های انفرادی یا مشترک به رئیس شورای امنیت، ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت شامل کشورهای باقی‌مانده در برجام به اضافه ایران، پیشتر با قدرت صلاحیت قانونی نامه آمریکا را رد کرده‌اند.

این بیانیه ادامه می‌دهد: اعضای شورای امنیت روشن کرده‌اند که آمریکا پس از خروج آمریکا از برجام، عضو مشارکت‌کننده در برجام نیست و به همین دلیل حقی برای آغاز فرایند بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را ندارد که این حق فقط برای دولت‌های مشارکت‌کننده برجام محفوظ است.

بیانیه نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اضافه می‌کند: آنها بر این باورند که آمریکا حق خود را برای شروع فرایند بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت بر ایران، سلب کرده است و بر این اساس، نامه آمریکا نمی‌تواند به عنوان ابلاغیه صلاحیت‌دار برای اهداف قطعنامه ۲۲۳۱ در نظر گرفته شود، بنابراین در حال حاضر و آینده فاقد هرگونه اثر حقوقی است.

این بیانیه با تاکید بر اینکه موضع ایران در قبال تلاش آمریکا همواره روشن است، می‌گوید: این نامه، شامل همه رفرنس‌هایی که در آن است، باطل و واهی، غیرقانونی و بی‌اثر و همچنین به طور کامل ناپذیرفتنی است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: استدلال‌های محکم حقوقی ما و جزئیات رفرنس‌های مورد حمایت، در نامه وزیر امور خارجه ما که به رئیس شورای امنیت ارسال و سند آن شورا شده، درج است.

در بیانیه نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تصریح شده است: حرکت امروز شورای امنیت بار دیگر نشان داد که آمریکا در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت منزوی است. با توجه به اینکه هدف آمریکا نابودی قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام است، ایران اطمینان دارد که اعضای شورای امنیت به جلوگیری از این کشور از تضعیف سازمان ملل متحد از جمله شورای امنیت، ادامه خواهند داد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید می‌کند: در زمینه اتهام بی‌اساس علیه ایران که آمریکا در شورای امنیت مطرح کرد، باید توجه کرد که تقریبا همه مشکلات خاورمیانه ناشی از تداوم اشغال فلسطین به وسیله رژیم اسرائیل و سیاست‌های توسعه‌طلبانه آن است که مورد حمایت آمریکا قرار دارد. همچنین سیاست‌های مداخله جویانه و بی‌ثبات‌کننده و اقدامات مخرب آمریکا نمی‌تواند با کارزار ننگین آن، پوشانده شود.

بعیدی‌نژاد: ختم جلسه!

سفیر ایران در لندن نیز در واکنش به انزوای مجدد آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل توییتی منتشر کرد.

حمید بعیدی‌نژاد بامداد چهارشنبه در توییتی نوشت: امروز رئیس شورای امنیت در پاسخ به این سوال که چه اقدامی در برابرطرح آمریکا برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران درنظر دارد،گفت:چون اعضای بسیار زیادی درشورای امنیت نظر کاملا مخالفی با یک عضو دیگردارند، پیرامون موضوع اجماع وجود ندارد و لذا اقدامی در مورد پیشنهاد آمریکا متصور نیست.ختم جلسه!

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
4
31
وزن سیاسی آمریکا در شورای امنیت از مجموع بقیه کشورها بیشتر است.
آمریکا برای برقراری مکانیسم ماشه نیازی به همکاری کشورهای دیگر ندارد.
خود راسا" آن را اجرا خواهد کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
33
3
بايد در مقابل فشارها ايستادگي و از اين مقطع سرافرازانه عبور كنيم و پاسخ سياستهاي خصمانه دشمن را با گذر مقتدرانه از تحريم ها بدهيم.
پاسخ ها
ناشناس
| Oman |
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
عقل که نباشد جان در عذاب است
ناشناس
|
Oman
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
2
17
اقتصاد جهانی و معاملات بین المللی توسط بخش خصوصی انجام می شود و دولتها نقشی در آن ندارند، بنابراین اگر آمریکا مجددا تهدید به تخریم شرکتهای طرف معامله با ایران بنماید عملا تصمیمش ضمانت اجرایی لازم را خواهد داشت و کاری از دست دولتهای غربی و شرقی بر نمی آید. بهتر است با گفتگو و منطق اصولی تهدیدها را از ناحیه آمریکا رفع کنیم.
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
7
2
وقتی متحدان نزدیک امریکا یا ترامپ با او مخالف هستند چگونه می توانیم ما با شخص ترامپ اصولی مذاکره کنیم؟؟
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
2
14
حالا کیهانیان جواب بدهند برجام خوب بود یا بد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین