کد خبر: ۷۳۳۳۳
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۳۸۷ - ۱۶:۲۰
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مقررات بیست‌ودومین‌ جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان از سوی دبیرخانه‌ی این رویداد سینمایی اعلام شد.

به گزارش ایسنا، بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به منظور تعالی و ارتقای این‌گونه آثار، توسط بنیاد سینمایی فارابی، استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان، از اول تا پنجم تیرماه 1387 با اهداف معرفی و ارزیابی فیلم‌های سینمایی و ویدیویی رسیده از سراسر جهان و تشویق فیلم‌سازان برتر، کمک به‌ارتقای دانش بصری و سینمایی کودکان و نوجوانان و فراهم آوردن امکان تبادل اندیشه‌ و دیدگاه‌های فیلم‌سازان با یکدیگر و با مخاطبان گوناگون در همدان برگزار می‌شود.

روابط عمومی جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اعلام کرد، این رویداد در سه بخش: 1-مسابقه فیلم و ویدیو؛ 2-خارج از مسابقه و 3-نمایش‌های ویژه، برگزار می‌شود و مسابقه فیلم و ویدیو شامل سینمای بین‌الملل و ایران (آثار بلند، نیمه بلند و کوتاه ) می‌شود.

1- مسابقه سینمای بین‌الملل

یک گروه داوری بین‌المللی مشتمل بر حداقل پنج نفر که اعضای آن را هنرمندان و صاحب‌نظران فعال در عرصه سینمای کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، به‌طور جداگانه، فیلم‌ها و آثار ویدیویی بخش مسابقه را داوری کرده 11پروانه زرین را به برگزیدگان در بخش‌های زیر اهدا می‌کنند:

بهترین فیلم بلند، بهترین فیلم‌ نیمه‌بلند, بهترین فیلم‌ کوتاه، بهترین کارگردانی فیلم بلند ، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر کودک و نوجوان ، بهترین دستاورد فنی و هنری، بهترین فیلم بلند آسیایی، بهترین اثر ویدیویی بلند، بهترین اثر ویدیویی نیمه‌بلند و بهترین اثر ویدیویی کوتاه.

در این بخش به منظور اعتلا و ارتقای سینمای کودک و نوجوان ممکن است یک جایزه ویژه نیز به مجموعه جوایز افزوده گردد.

2- مسابقه سینمای ایران

یک گروه داوری شامل حداقل پنج نفر از هنرمندان و صاحب‌نظرانی که در زمینه سینمای کودکان و نوجوانان فعالیت دارند، فیلم‌ها و آثار ویدیویی مسابقه سینمای ایران را جداگانه داوری کرده و 11 پروانه زرین در بخش‌های زیر به برگزیدگان اهدا می‌کند.

بهترین فیلم بلند، بهترین فیلم نیمه‌بلند، بهترین فیلم كوتاه ، بهترین كارگردانی فیلم بلند، بهترین فیلمنامه فیلم بلند ، بهترین بازیگر كودك و نوجوان، پروانه زرین جایزه ویژه داوران، بهترین دستاورد فنی و هنری، بهترین اثر ویدیویی بلند، بهترین اثر ویدیویی نیمه‌بلند، بهترین اثر ویدیویی كوتاه.

هیات داوران در خصوص فیلم‌های سینمایی و ویدیویی بلند می‌توانند با توجه به ارزش‌های خاص هنری یا موضوعی، جایزه ویژه‌ای (پروانه زرین) را به بهترین اثر کودکان و نوجوانان اهدا کنند.

هر عنوان جایزه در صورتی اهدا خواهد شد که حداقل پنج اثر مربوط، توسط هیأت انتخاب برای رقابت برگزیده و اعلام شده باشد.

همچنین یک گروه داوری، متشکل از پانزده کودک و نوجوان از سراسر جهان، جایزه «پروانه زرین» را به‌بهترین اثر ویدیویی مسابقه بین‌الملل اهدا می‌کنند و یک گروه داوری دیگر، متشکل از پنجاه کودك و نوجوان ایرانی، بهترین فیلم مسابقه سینمای ایران را با اهدای «پروانه زرین» انتخاب می‌کنند.

در این جشنواره همچنین از طریق مراجعه به آرای تماشاگران، از میان فیلم‌های بخش مسابقه‌ سینمای ایران، به محبوب‌ترین فیلم «پروانه زرین» اهدا می‌نماید.

3-بخش خارج از مسابقه:

در این بخش فیلم‌ها و آثار ویدیویی، هم ارزش فیلم‌های بخش مسابقه هستند اما به دلیل تمایل فیلم‌ساز و یا اینکه یکی از عوامل اصلی فیلم جزو هیأت‌ داوران می‌باشد با توجه به مقررات در این بخش به نمایش درمی‌آیند.

4- بخش نمایش‌های ویژه:

آثاری با موضوعات 1) مرور یک مکتب یا سبک خاص، 2)ارائه چشم‌انداز جغرافیایی سینمای کودک و نوجوانان، 3) بزرگداشت یک هنرمند و 4) معرفی فیلم‌های ارزشمند و یا پر مخاطب جهان در این بخش از جشنواره به نمایش در می‌آیند.

بیست و ششمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان آثاری را می پذیرد که 1)- مناسب کودکان و نوجوانان باشد، 2) بیش از سه سال از تولید آنها نگذشته‌ باشد، 3) قبل از تیرماه 1387 در همدان به نمایش درنیامده باشند و یا از شبکه‌های تلویزیونی سراسری و نیز استان همدان پخش نشده باشند، 4) تولیدات در دوره‌های گذشته جشنواره کودک و نوجوان، به نمایش در نیامده باشند.

آثار متقاضی حضور در جشنواره می‌توانند زنده، عروسکی یا پویانمایی باشند و زمان آثار کوتاه و نیمه بلند به ترتیب 30 و 60 دقیقه است.

از هر کشور دو فیلم بلند، سه فیلم نیمه‌بلند و کوتاه برای بخش‌های مختلف مسابقه پذیرفته می‌شوند و همچنین از هر کشور سه اثر ویدیویی بلند، نیمه‌بلند و کوتاه به بخش‌های مختلف مسابقه راه خواهند یافت.

همچنین کشور میزبان می‌تواند سه فیلم بلند، چهار فیلم نیمه‌بلند و کوتاه و چهار اثر ویدیویی (بلند، نیمه‌بلند و کوتاه) را به بخش‌های مختلف مسابقه عرضه کند.

نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی که تمایل دارند فیلم‌ها و آثار ویدیویی‌ آنها در بخش‌های مختلف جشنواره شرکت کنند باید برگ درخواست شرکت در جشنواره را تکمیل و نسخه‌ای از اثر خود را همراه با عکس صحنه و کارگردان حداکثر تا 10 اردیبهشت‌ماه 1387 به دفتر جشنواره برای بازبینی هیات انتخاب تحویل نمایند.

مهلت تحویل کپی فیلم‌های پذیرفته شده در بخش‌های مختلف جشنواره حداکثر تا اول خرداد 1387 می‌باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین