کد خبر: ۸۶۲۷۶۷
تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۱

دو راهکار متخصصان برای درمان بی خوابی

برخی از روانشناسان به دو روش موثر برای درمان بی خوابی اشاره می‌کنند.
دو راهکار متخصصان برای درمان بی خوابی
آفتاب‌‌نیوز :

اگر از بی خوابی رنج می‌برید و مجبور هستید که به قرص‌های خواب آور وابسته باشید این را بدانید که تنها شما نیستید که با این شرایط دست و پنجه نرم می‌کنید چرا که ۲۰ درصد از جمعیت جهان با این عارضه روبرو هستند؛ به طوری که مجبورند روزانه از قرص خواب برای استراحت کردن استفاده کنند.

برخی از روانشناسان می‌گویند: در حالی که علل مختلفی می‌تواند برای بی خوابی وجود داشته باشد، اما عوامل عادت گونه و روانشناختی به طور قابل توجهی روی الگو‌های خواب افراد تاثیر می‌گذارند که خوشبختانه این افراد می‌توانند تمامی آن‌ها را تحت کنترل خود در آورند و تغییر دهند.

آن‌ها به دو روش برای درمان مشکل بی خوابی بدون استفاده از قرص خواب اشاره می‌کنند که افراد می‌توانند از طریق آن‌ها توانایی بدن خود برای به خواب رفتن و خواب خوب داشتن را بهبود دهند چرا که عملکرد، روابط و شادی و خوشبختی افراد به میزان خواب و شارژ مجدد بدن آن‌ها بستگی دارد.

دور شدن از نور آبی تلفن همراهتان در طول روز

مطالعات نشان می‌دهد که نور آبی تلفن همراه، خواب شما را مهار کرده و ازبین می‌برد و همچنین تاثیرات منفی بر سلامتی طولانی مدت شما دارد. از اینرو، اکیدا توصیه می‌شود که یک ساعت قبل از خوابیدن در معرض هیچ گونه نور تلفن همراهی قرار نگیرید و اگر هم مشکل بی خوابی دارید باید میزان روشنایی تلفن همراهتان را در طول روز کم کنید چرا که خیره شدن مداوم شما به صفحه‌های تلفن همراهتان می‌تواند حواس شما را بیش از حد تحریک کند.

این روانشناسان اظهار می‌کنند که تغییر این عادت و کم کردن میزان روشنایی صفحه تلفن همراه در طول روز به بدن شما کمک می‌کند که ملاتونین (هورمون مفید برای خوابیدن) تولید کرده و به آن نیز پاسخ دهد.

نور‌های آرامش بخش

از دیگر روش‌های مفیدی که این روانشناسان برای درمان مشکل بی خوابی شما عنوان می‌کنند استفاده از نور‌های آرامش بخش در اتاق است. روشنایی اتاق به عنوان یک محرک، تاثیر بسزایی در روحیه و سلامتی شما دارد. از اینرو، اگر اتاق ما نور طبیعی کافی ندارد، می‌توانیم از نور شب یا نور طبیعی ساعت‌های هشدار استفاده کنیم تا همان نور موردنظر القا شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین