کد خبر: ۸۹۷۲۴۳
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۷

سوئد عضو ناتو شد؛ نقشه جدید ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی

سوئد به تازگی پس از تکمیل روند عضویت خود در واشنگتن، به‌طور رسمی به سی‌ودومین عضو ناتو تبدیل شد.
سوئد عضو ناتو شد؛ نقشه جدید ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی
آفتاب‌‌نیوز :

کارشناسان می‌گویند که عضویت سوئد در ناتو یک تقویت بزرگ ژئوپلیتیکی برای این ائتلاف نظامی است.

سوئد به‎تازگی پس از تکمیل روند عضویت خود در واشنگتن، به‌طور رسمی به سی‌ودومین عضو ناتو تبدیل شد.

تحویل اسناد در مراسمی ۲ سال پس از درخواست سوئد برای پیوستن به این ائتلاف نظامی پس از آغاز جنگ اوکراین انجام شد.

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد، گفت که اتحاد و همبستگی چراغ‌های راهنما سوئد خواهد بود.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، می‎گوید: ناتو امروز قوی‌تر از همیشه است.

تاثیرات عضویت سوئد در ناتو
پولیتیکو در مقاله‌ای درباره تاثیرات عضویت سوئد در ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی، نوشت: سوئد در حال پیوستن به ناتو است و دست خالی به این ائتلاف نمی‌آید.

عضویت سوئد یک تقویت بزرگ ژئوپلیتیکی برای ناتو است. اعضای این ائتلاف در حال حاضر دریای بالتیک را (به استثنای ورودی باریک سنت پترزبورگ در خلیج فنلاند و منطقه روسی کالینینگراد) محاصره کرده‌اند.

عضویت سوئد علاوه بر سخت کردن شرایط برای ناوگان دریای بالتیک روسیه، همچنین به ناتو توانایی نظارت بر خطوط لوله و کابل‌های حیاتی را در زیر سطح می‌دهد.

سوئد همچنین با وجود کوچک بودن و جمعیت ۱۰ میلیونی یک قدرت نظامی پرپول به‌حساب می‌آید.

سوئد همه چیز را از جنگنده‌های مافوق صوت تک موتوره ساب JAS ۳۹ گریپن گرفته تا سلاح‌های توپخانه‌ای سبک کارل گوستاو، سلاح‌های ضد تانک دوش‌پرتاب AT ۴، زیردریایی‌های کلاس Gotland و موشک‌های ضدکشتی RBS ۱۵ تولید می‌کند.

وقتی صحبت از تجهیزات می‌شود، سوئد منابع متنوعی دارد. این کشور با هدف دفاع ارضی، توپخانه و خودرو‌های زرهی جنگی خریداری کرده، تانک‌های خود را مدرن کرده و به‌طور فزاینده‌ای نیروی هوایی خود را با کشور‌های همسایه ادغام می‌کند.

سوئد زیردریایی‌های پیشرفته و ناوگان قابل توجهی از جت‌های جنگنده گریپن تولید داخلی را به نیرو‌های ناتو اضافه می‌کند و می‌تواند پیوندی حیاتی بین اقیانوس اطلس و بالتیک باشد.

روسیه تهدید کرده که در پاسخ به اقدام سوئد اقدامات متقابل سیاسی و نظامی-فنی نامشخصی اتخاذ خواهد کرد.

دور شدن سوئد از موضع بی‌طرف
در حالی که استکهلم در ۲ دهه گذشته هرچه بیشتر به ناتو نزدیک شده، اما عضویت آن نشان‌دهنده یک گسست آشکار از گذشته است؛ زمانی که سوئد برای بیش از ۲۰۰ سال از اتحاد نظامی اجتناب کرد و در زمان جنگ‌ها موضعی بی‌طرف اتخاذ می‌کرد.

این کشور پس از جنگ جهانی دوم به‌عنوان یک پیرو در زمینه حقوق بشر بین‌المللی معرفی می‌شد و زمانی که اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ فروپاشی کرد، دولت‌های متوالی هزینه‌های نظامی را کاهش دادند.

تا سال ۲۰۲۱ وزیر دفاع این کشور عضویت در ناتو را رد کرده بود، اما تنها چند ماه بعد دولت سوسیال دموکرات آن زمان همراه با فنلاند، همسایه خود درخواست پیوستن به ائتلاف آتلانتیک شمالی را ارائه کرد.

در حالی که فنلاند سال گذشته به ناتو ملحق شد، سوئد در صف انتظار بود، زیرا ترکیه و مجارستان تصویب عضویت سوئد را به تعویق انداخته بودند.

ترکیه درخواست سوئد را در ژانویه (دی) تایید کرد. در همین حال، مجارستان اقدام خود را به تعویق انداخت تا اینکه کریسترسون در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) به بوداپست سفر کرد و طی آن دو کشور بر سر قرارداد فروش جنگنده به توافق رسیدند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین