کد خبر: ۶۰۳۶۱۰
تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶

راهی برای کاهش وزن: رژیم غذایی یا ورزش؟!

پس از یک هفته پرخوری نباید انتظار داشته باشید که کالری های مصرفی اضافه را با انجام ورزش در آخر هفته بسوزانید. در واقع، شما نمی توانید یک رژیم غذایی ضعیف را با انجام ورزش جبران کنید.
آفتاب‌‌نیوز :

بارها و بارها شنیده اید که رژیم غذایی و ورزش عوامل کلیدی برای دستیابی به وزن سالم و حفظ آن هستند. اگرچه معلوم شده است که یکی از آنها نقش مهم‌تری نسبت به دیگری در این زمینه دارد.

به گزارش"ریدرز دایجست"، اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، تمرکز بر غذا بهترین انتخاب شما خواهد بود.

بنابر گزارشی که در نشریه Systematic Reviews منتشر شده است، به رغم تمام تلاش هایی که افراد در باشگاه انجام می دادند، مشخص شد افرادی که در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد می کنند، نسبت به افرادی که تنها فعالیت بدنی خود را افزایش می دهند، وزن بیشتری کم می کنند.

همچنین، در مطالعه ای دیگر که در نشریه PeerJ منتشر شد، مشخص شد که طی بازه زمانی سه ساله این مطالعه، افرادی که 30 دقیقه یا بیشتر در روز فعالیت بدنی داشتند، نرخ افزایش وزن بیشتر نسبت به آنهایی که کمتر ورزش می کردند، اما تغییراتی سالم در رژیم غذایی خود ایجاد کرده بودند را تجربه کردند. اما چرا انجام تمرینات ورزشی در باشگاه آن ماشین کاهش وزن معجزه آسایی نیست که انتظار داشتیم؟

اساسا، پرهیز از دریافت کالری ها در وهله نخست ساده‌تر از سوزاندن آنها محسوب می شود. سوزاندن 100 کالری دریافتی از یک کلوچه شاید چندان سخت به نظر نرسد، اما برای سوزاندن 1,200 کالری که از مصرف یک همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده دریافت کرده اید به چند ساعت فعالیت بدنی در باشگاه نیاز دارد.

در همین راستا، پس از یک هفته پرخوری نباید انتظار داشته باشید که کالری های مصرفی اضافه را با انجام ورزش در آخر هفته بسوزانید. در واقع، شما نمی توانید یک رژیم غذایی ضعیف را با انجام ورزش جبران کنید.

اگر به اندازه هر پرس از غذای خود توجه نداشته باشید، حتی ممکن است پس از آغاز یک روتین ورزشی جدید بیشتر غذا بخورید. نه تنها اشتهای شما به طور طبیعی به واسطه انرژی سوزی افزایش می یابد، بلکه ممکن است انتخاب های غذایی سالم کمتری نیز انجام دهید.

حدود 30 دقیقه فعالیت روی تردمیل ممکن است به سوزاندن 300 کالری منتج شود، اما تنها یک برش کیک می تواند تمام تلاش های شما را بی اثر کند. این نسبت انرژی به کالری می تواند تا حدی توانایی شما برای کاهش چربی شکم بدون انجام حتی یک حرکت کرانچ را توضیح دهد.

شاید شنیده باشید که عضله سنگین‌تر از چربی است. این مساله درست است، اما نباید به معنای آن باشد که ادعا کنید افزایش وزن شما با حجم عضلات شما در ارتباط است. در واقع، این نباید بهانه ای برای افزایش وزن باشد. اگر تمرینات ورزشی شما موجب دسیتیابی به نتایج دلخواه نمی شود، احتمالا رژیم غذایی شما مقصر اصلی در این زمینه است.

بیشترین فواید از رژیم غذایی و ورزش به همراه هم ناشی می شود
آنچه تاکنون گفته شد به معنای آن نیست که دیگر به باشگاه نروید. یک بررسی سیستماتیک که شامل چندین مطالعه می شد، نشان داد که رژیم غذایی در کنار ورزش درصد موفقیت کاهش وزن را نسبت به رژیم غذایی یا ورزش به تنهایی افزایش می دهد. این بررسی نشان داد که تمرکز بر هر دو مورد به نتایج بلند مدت بهتر یا دنبال کردن عادات سالم منجر می شود.

مطالعه ای دیگر نیز نشان داد تقریبا 40 درصد افرادی که کاهش وزن خود را پس از چهار سال مدیریت کرده بودند، همچنان 150 دقیقه ورزش در هفته انجام می دادند.

افزون بر این، انجام ورزش تنها به کالری سوزی و ساخت عضله منجر نمی شود، بلکه ترشح اندورفین ها در بدن را نیز تقویت می کند. این شرایط به شکل گیری احساس بهتر در فرد و دیدگاه مثبت یا رضایت از تحقق هدف منتج می شود.

زمانی که نیروهای رژیم غذایی و ورزش را با هم ترکیب می کنید، این شرایط به تقویت کاهش وزن و حفظ وزن سالم کمک می کند.

زمانی که دلایل انجام ورزش مد نظر قرار می گیرند، حفظ وزن سالم تنها نقطه آغاز است. فعالیت بدنی با انواع مختلف فواید سلامت دیگر از سلامت قلب و عملکرد سیستم ایمنی تا سلامت روانی و بهبود خواب پیوند خورده است.

بی تردید، ایجاد تغییر در رژیم غذایی اقدامی ارزشمند است که می توانید برای حرکت در مسیر کاهش وزن مد نظر قرار دهید، اما برای کسب بیشترین فواید و سالم‌ترین زندگی ترکیب آن با ورزش فوق العاده خواهد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین